Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciekawy dzień w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu. Będzie zwiedzanie wystawy, parzenie herbaty i warsztaty muzealne

Barbara Koś
Barbara Koś
W niedzielę, 5 listopada, w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu będzie wiele ciekawych wydarzeń; zwiedzanie wystawy, parzenie herbaty i warsztaty muzealne.

Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza na niedzielne wydarzenia

Niedziela, 5 listopada, w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu rozpocznie się o godzinie 12, oprowadzaniem kuratorskim po wystawie „Rok polski (przyroda, kultura, praca, święta i obyczaje w malarstwie polskim 1850-1939)".

Kuratorzy dadzą odpowiedź na pytania:

  • Czy Malczewski byłby dobrym ilustratorem do bajki "Kopciuszek"?
  • Jaki wpływ miało słońce na kolory i malarstwo Leona Wyczółkowskiego?
  • O czym myśli para na obrazie "Trumna chłopska" Aleksandra Gierymskiego?

- Jeżeli jesteście ciekawi tych i wielu innych historii, to koniecznie nas odwiedźcie! - zaprasza Daniel Adamczyk z muzeum.

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Rok polski" wraz z jej kuratorami, czyli Iloną Pulnar-Duszyk i Adamem Duszykiem będzie pełne ciekawostek o malarzach, informacji na temat dzieł prezentowanych na ekspozycji oraz podłoża historyczno-społecznego, które miało wpływ na twórców i ich pracę.

To kluczowa wystawa tegorocznych obchodów 100-lecia Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu. Jest to prezentacja około 150 obrazów najwybitniejszych mistrzów polskiego malarstwa. Ekspozycja jest swego rodzaju opisem charakterystycznych dla danej pory roku obyczajów, obrzędów, podań i wierzeń. Ucieszą oko sielskie pejzaże: pola, jeziora, rzeki, góry i lasy. Wystawę ubarwiają i rozbudowują w dodatkowe wątki także inne muzealia etnograficzne oraz nawiązania literackie i poetyckie, które będziemy mogli oglądać.

Bilety kosztują 10 złotych.

Także o godzinie 12 rozpoczną się warsztaty muzealne w Muzeum Historii Radomia (Rynek 4/5) - "Ziemie polskie w okresie II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem Radomia", połączone ze zwiedzaniem wystawy w Muzeum. Zajęcia będzie prowadził Paweł Korba.

Dodajmy, że Radom znalazł się pod okupacją niemiecką już 8 września 1939 roku, a niedługo później, jako stolica Dystryktu Radomskiego, stał się częścią Generalnego Gubernatorstwa. Początkowo toczyło się w miarę normalne życie, ale stopniowo Niemcy rozpoczęli realizacją swojej złowrogiej polityków, której największym ofiarami stali się Żydzi. W Radomiu powstało dwuczęściowe getto, z którego Żydów wywożono stopniowo, głównie do Treblinki. Pozostali mieszkańcy musieli liczyć się z łapankami, wywożeniem na roboty, torturami, śmiercią, zwłaszcza jeżeli prowadzili działalność konspiracyjną. Niemcy grabili obywateli Polski, wywozili cenne przedmioty, zmieniali nazwy ulic i placów, dekorowali miasto nazistowskimi symbolami…

Bilety w cenie 15 złotych.

Natomiast o godzinie 14 odbędzie się wydarzenie towarzyszące wystawie "Kwiaty wiśni - Samuraje" - ceremonia parzenia herbaty, poprowadzona przez Annę Bielak oraz Beatę Kapanowską.

Anna Bielak z KimonoTEKI, to pasjonatka, kolekcjonerka, stylistka i dyplomowana nauczycielka zakładania kimon oraz stypendystka ceremonii herbacianej w szkole Urasenke w Kioto. Autorka książki „Zrozumieć kimono. Kultura zaklęta w stroju”.

Beata Kapanowska jest pasjonatką, kolekcjonerką i stylistką kimon.

Bilety w ramach wejścia na wystawę Kwiaty wiśni - Samuraje: 12 złotych - normalny, 10 złotych - ulgowy.

Zobacz także:

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie