Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciekawy kombajn wzbogacił kolekcję skansenu w Radomiu

/bk/
Tan kombajn - SAM- zobaczymy podczas Święta Chleba 2015.
Tan kombajn - SAM- zobaczymy podczas Święta Chleba 2015. Muzeum Wsi Radomskiej
Unikatowy kombajn zbożowy, zbudowany przez rolnika z Sanoka wzbogacił kolekcję Samów czyli maszyn samodzielnie budowanych przez rolników w Muzeum Wsi Radomskiej.

- Kombajn jest jedną z zaledwie dwóch tego typu maszyn, o jakich udało się dowiedzieć w toku ogólnopolskich badań terenowych, prowadzonych od 1979 roku - mówi Tomasz Dzikowski, opiekun kolekcji w Muzeum - Jeśli nawet powstało ich więcej, zapewne należą do wyjątkowych dzieł zagrodowej me-chaniki. Drugi znany egzemplarz nie został ukończony do stanu pełnej sprawności użytkowej, zaś nasz nabytek przepracował przy żniwach ponad 10 sezonów!

Twórca kombajnu jako bazę wykorzystał młocarnię czyszczącą MZC-4B "Lublinianka", którą specjalnie w tym celu nabył w Agromie.

Z przodu dobudował do niej pomocniczą ramę nośną z kształtowników stalowych. Na ramie osadził zespół napędowy z silnikiem rolniczym Andoria 1HC102, popularnie zwanym S-15, również nowym, prosto z Agromy.

Pozostałe części są jednak historyczne: sprzęgło i skrzynia biegów pochodzi z amerykańskiego wojskowego samochodu terenowego Dodge WC51 z lat 1940, a most napędowy ze zło-mowanego polskiego Żuka.

Znajdują się tu także pomocnicze przekładnie (w tym jedna łańcuchowa), które zapewniają właściwy kierunek obrotów i solidną redukcję szybkości, gdyż kombajn na polu porusza się bardzo wolno.

Silnik, jak tłumaczy Tomasz Dzikowski, zapewnia zarówno napęd jezdny kombajnu, poprzez paski klinowe, napęd urządzeń zbierających (poprzez przy-stawkę skrzyni biegów), jak i napęd młocarni bezpośrednio za pomocą pasa płaskiego. Z przodu zamontowano heder własnej konstrukcji i wykonania z mechanizmem tnącym przystosowa-nym z kosiarki konnej oraz dwustopniowy przenośnik podający zboże do młocarni, w postaci taśm z grubego płótna opartego na pasach klinowych, prowadzonych na wałkach, z zamocowanymi zębatymi poprzeczkami, które ułatwiają przenoszenie zboża.

- Za silnikiem na ramie - kontynuuje nasz rozmówca - znajduje się niewielki drewniany pomost, na którym opierają się worki na wymłócone ziarno, przypięte do wysypów młocarni. Ponad przenośnikiem taśmowym znajduje się pomost operatora kombajnu, z niezbędnymi mechanizmami sterowniczymi. Przekładnia kierownicza pochodzi z samochodu Żuk. Koła prowadzące skrętne znajdują się na tylnej osi, zamocowanej pod tylną częścią pudła młocarni.

Po śmierci właściciela kombajn wiele lat stał nieużywany, jest jednak kompletny a jego mechanizmy działają, choć oczy-wiście wymagają przeglądu, oczyszczenia i być może drobnych prac naprawczych - to jednak wykażą dopiero próby praktyczne.

- Mamy nadzieję zaprezentować tę maszynę w akcji podczas przyszłorocznegoŚwięta Chleba- zaprasza Tomasz Dzikowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie