Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciepłe Mieszkanie, minister Anna Moskwa ogłosiła start ważnego programu. Są pieniądze dla właścicieli tysięcy mieszkań. Nabór we wrześniu

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Stanisław Wróbel
Stanisław Wróbel
Wideo
od 16 lat
Minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa ogłosiła w czwartek 21 września w Radomiu start ważnego programu "Ciepłe mieszkanie". Będą pieniądze dla właścicieli tysięcy mieszkań. Nabór rusza już za kilka dni. Pani minister w towarzystwie samorządowców przedstawiła w Radomiu szczegóły projektu.

Ciepłe Mieszkanie, minister Anna Moskwa ogłosiła start ważnego programu

Właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych, najemcy mieszkań komunalnych i wspólnoty od 3 do 7 lokali mieszkalnych mają szanse na dotacje do wymiany kopciuchów i poprawę efektywności energetycznej. Wsparcie z programu Ciepłe Mieszkanie – z budżetem 1,75 miliarda złotych – wyniesie do 41 tysięcy złotych dla osób fizycznych i do 375 tysięcy złotych dla wspólnot mieszkaniowych. Na więcej mogą liczyć mieszkańcy najbardziej zanieczyszczonych gmin. Nabór wniosków rozpocznie się 29 września.

Program zaprezentowała na konferencji w Radomiu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

- Poprawa jakości powietrza to ważny cel rządu Prawa i Sprawiedliwości. Pięć lat temu uruchomiliśmy program Czyste Powietrze dla mieszkańców domów jednorodzinnych. Cieszy się on ogromną popularnością. Teraz pilotażowo uruchamiamy nabór dla gmin w programie, który umożliwia wymianę nieefektywnych źródeł ciepła w lokalach mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych. Mogą więc skorzystać z niego mieszkańcy kamienic, wspólnot mieszkaniowych i lokatorzy mieszkań komunalnych - mówi minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

- Wiele się udało już w tym zakresie zrobić, ale nie mało jest też do poprawienia. Mamy takie miejsca, gdzie są mieszkania komunalne, wielorodzinne, czy wspólnoty mieszkaniowe, gdzie są stare piece zasilane węglem. Wszystkie te miejsca chcemy wesprzeć. Do 2030 roku chcemy wymienić 500 tysięcy takich źródeł ciepła. W efekcie będziemy mieli czyste powietrze, ale będą też niższe rachunki dla obywateli

- mówiła minister Anna Moskwa ogłaszając start "Ciepłego mieszkania".

Pani minister towarzyszyli na konferencji w Radomiu: Paweł Mirowski – wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Marta Zbrowska – doradca ministra, sekretarz powiatu przysuskiego, Wojciech Sępioł – burmistrz Wyśmierzyc.

„Ciepłe Mieszkanie” to uzupełnienie programu „Czyste Powietrze”, kierowanego do właścicieli domów jednorodzinnych. Jeszcze we wrześniu rozpocznie się drugi nabór wniosków dla gmin, które – za pośrednictwem 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej – otrzymają pieniądze na eko-inwestycje dla swoich mieszkańców, czyli beneficjentów końcowych „Ciepłego Mieszkania”.

-Samorządowcy na spotkaniach podkreślali, że brakuje im programu, który umożliwi termomodernizację i wymianę pieca w mieszkaniach komunalnych. Wiele z tych mieszkań wciąż jest opalanych węglem. Cieszę się, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej daje teraz taką możliwość - zaznacza Marta Zbrowska, sekretarz powiatu przysuskiego.

Pierwotny budżet programu wynosił 1,4 miliarda złotych. Pilotażowy nabór wniosków odbył się w 2022 roku. Dotychczas podpisano w ramach tego naboru 374 umowy z gminami na ponad 746 milionów złotych, co pozwoli na realizację przedsięwzięć w przeszło 33,5 tysięcy lokali mieszkalnych. Większy budżet to nie jedyna nowość w programie Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

-Mając na względzie potrzeby zgłaszane przez przedstawicieli gmin, poszerzyliśmy katalog beneficjentów końcowych „Ciepłego Mieszkania” o najemców lokali z mieszkaniowego zasobu gminy oraz wspólnoty mieszkaniowe obejmujące od 3 do 7 lokali mieszkalnych. Ponadto urealniliśmy koszty kwalifikowane w stosunku do obecnych cen na rynku, zwiększyliśmy progi dochodowe i maksymalne kwoty dotacji we wszystkich częściach programu, dodaliśmy też nowe rodzaje dofinansowywanych przedsięwzięć – wyjaśnia Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski.

W poprzednim naborze największą dotację na Mazowszu otrzymała gmina Wyśmierzyce w powiecie białobrzeskim. Z "Ciepłego mieszkania" Wyśmierzyce otrzymały 3 miliony 750 tysięcy złotych.

- Dziękuję za pochylenie się nad samorządami przykładem że nawet mały może korzystać z tak dużej dotacji. Ona jest w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby w naszych mieszkaniach komunalnych, w budynkach wielorodzinnych. To wystarczy, żeby przeprowadzić termomodernizację, wyłączyć kopciuchy i poprawić efektywność energetyczną - mówił Wojciech Sępioł, burmistrz Wyśmierzyc.

„Ciepłe Mieszkanie”. Dla kogo i na co

Celem programu „Ciepłe Mieszkanie” jest wsparcie wymiany źródeł ciepła na paliwo stałe i poprawa efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych.

Program realizowany jest w modelu, w którym Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udostępnia pieniądze na realizację Wojewódzkim Funduszom Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a one z kolei podpisują stosowne umowy z zainteresowanymi gminami. Następnie gminy ogłaszają na swoim terenie nabór wniosków wśród mieszkańców – beneficjentów końcowych. To osoby fizyczne, właściciele lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych, uprawnieni z ograniczonego prawa
rzeczowego, najemcy lokali mieszkalnych stanowiących własność gminy, a także wspólnoty mieszkaniowe posiadające 3-7 lokali. To na razie pilotaż, którego ocena pozwoli na uruchomienie w kolejnych latach znacznie większego programu wymiany „kopciuchów” w budynkach wielorodzinnych. A tych wciąż jest około 1 miliona w Polsce.

W ramach kosztów kwalifikowanych dla osób fizycznych przewiduje się dofinansowanie na demontaż nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe, tak zwanych kopciuchów oraz zakup i montaż źródła ciepła albo podłączenie lokalu mieszkalnego do efektywnego źródła ciepła w budynku. Jeśli to zadanie zostanie wykonane, dopuszcza się także sfinansowanie: zakupu i montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, wykonanie stolarki okiennej i drzwiowej, a także przygotowanie niezbędnej dokumentacji projektowej.

W przypadku wspólnot mieszkaniowych dotacja obejmie: demontaż wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe w budynku oraz zakup i montaż wspólnego źródła ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i cwu, zakup i montaż: nowej instalacji centralnego ogrzewania i/lub cwu, wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi, drzwi/bram garażowych, mikroinstalacji fotowoltaicznej, a także na przygotowanie dokumentacji (audyt energetyczny, dokumentacja projektowa, ekspertyzy).

Pieniądze będzie można przeznaczyć między innymi na wymianę pieców, ale także na przykład montaż wentylacji mechanicznej, wymianę okien i drzwi, czy ocieplenie budynków, albo wymianę całej instalacji centralnego ogrzewania. Kwota dotacji i katalog kosztów, na które można otrzymać dofinansowanie zależy od tego, czy wniosek składa osoba fizyczna, wspólnota mieszkaniowa, czy samorząd. Wsparcie z programu "Ciepłe mieszkanie" wyniesie do 41 tysięcy złotych dla osób fizycznych i do 375 tysięcy złotych dla wspólnot mieszkaniowych.

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie