Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cmentarz rzymsko - katolicki w Stromcu został wpisany do rejestru zabytków

ik
Nekropolia została założona w pierwszej połowie XIX wieku zapewne staraniem księdza Michała Kobierskiego, ówczesnego proboszcza parafii w Stromcu.

Pierwotnie cmentarz był ogrodzony drewnianym parkanem. Mur z białej ażurowej cegły wzniesiono w drugiej połowie XX wieku, nie ma on zabytkowej wartości.

W 1894 roku wzniesiono murowaną kaplicę cmentarną pod wezwaniem Matki Boskiej Śnieżnej i z fundacji Józefa i Karoliny Potempskich z Radomia.

Na terenie cmentarza zachowało się wiele cennych nagrobków. Prezentują różne typy, są tam krzyże na cokołach, jest krzyż na skałkach, , płaskorzeźbione stele, kapliczki, kolumny na cokole. Zostały wykonane głównie z piaskowca, ale są też nagrobki żeliwne i murowane.

Najstarsze groby są zlokalizowane w północno - wschodniej w obrębie niewysokiego wzniesienia. Najstarszym nagrobkiem z czytelnymi inskrypcjami są: nagrobek Maksymiliana Maksymiliana Chojnackiego - w formie krzyża ba cokole z około połowy XIX wieku. Drugi to nagrobek Tomasza Kozłowskiego - w formie piaskowcowej, dekoracyjnej steli z krzyżem też z około połowy XIX wieku.

Na cmentarzu są pochowani między innymi proboszczowie parafii w Stromcu, właściciele ziemscy, powstańcy styczniowi, żołnierze, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie