Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co jest z drugiej strony obrazu i za fasadą codzienności? - ciekawa wystawa w Łaźni w Radomiu

Barbara Koś
Profesor Zygmunt Droński opowiadał o swoich obrazach. Obok Agnieszka Sierdzka, kierownik galerii Łaźni.
Profesor Zygmunt Droński opowiadał o swoich obrazach. Obok Agnieszka Sierdzka, kierownik galerii Łaźni. Barbara Koś
„Za fasadą codzienności”- tak zatytułował wystawę swoich prac profesor Zygmunt Droński z Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie. Ekspozycję otwarto w piątek w Łaźni przy ulicy Żeromskiego 56.

Artysta pochwalił najpierw małą galerię w Łaźni, z którą zetknął się po raz pierwszy. Potem opowiedział o prezentowanych pracach.
Pochodzą z ostatnich lat i są niezwykle ciekawe. Uwagę zwracają przede wszystkim kolaże z desek i małych deszczułek utrzymane w brązowo szarej tonacji.

- W 1996 roku wyprowadziłem się z Olsztyna i zamieszkałem na stałe w podolsztyńskiej wsi, - opowiadał. - Miało to znaczący wpływ na charakter mojej twórczości. W domu, który remontowałem, znalazłem masę drewna, desek i innych drewnianych elementów. Pomyślałem, żeby wykorzystać je twórczo.

Inne prace profesora to abstrakcyjne obrazy budowane na zasadzie zestawień płaskich figur geometrycznych o wyraźnych barwach. Jeszcze inne to fotografie, które, jak mówił, robi od niedawna i łączy je z obrazami. - Sięgam po fotografię za pomocą której próbuję zatrzymać czas – wyjaśniał.

Zatrzymane w kadrach fotografii obrazy wraz z abstrakcyjnymi kompozycjami tworzą nierzeczywiste światy. - Malując obraz albo robiąc zdjęcie daję wyraz tym pragnieniom i tęsknotom, które zabierają mnie w podróż do świata skrytego za fasadą codzienności – tłumaczył. - Sztuka jest wyrazem mojej wewnętrznej potrzeby dzielenia się z innymi, doświadczeniami z tych nieoczywistych światów. Zapraszam także widza do wejścia w ten drugi świat, za obrazem. Szerzej o swoich obrazach artysta obiecał opowiedzieć na finiszu wystawy.

Zygmunt Droński ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w 1979 r. uzyskał dyplom. W 1990 r. został zatrudniony w Wyższej Szkole Pedagogicznej. Stopień doktora uzyskał w 1996 r. na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Habilitację uzyskał w 2007 r. na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Obecnie pracuje na etacie profesora w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego gdzie prowadzi zajęcia z malarstwa, rysunku i pracownie dyplomowe. W latach 2010–2016 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Sztuk Pięknych.
Jest autorem 32 wystaw indywidualnych, uczestnikiem kilkudziesięciu wystaw zbiorowych, w kraju i za granicą. Organizuje plenery, warsztaty i konferencje będąc znaczącym artysta w regionie Warmii i Mazur.

ZOBACZ TAKŻE: Pieniądze na naukę zawodu dla szkół z regionu radomskiego.Podpisanie umów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie