MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co jest za klasztorną furtą? Nowa wystawa w Resursie Obywatelskiej w Radomiu

Barbara Koś
Wystawę fotografii Wojciecha Stana „Polskie Benedyktynki Mniszki”, zorganizowaną w ramach „Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej”, otwarto w środę w Resursie Obywatelskiej.

Wystawa jest niewielkim tylko wyborem fotografii znanego radomskiego autora pochodzącym z jego najnowszego albumu „Polskie Benedyktynki Mniszki”. Czwarty już album Wojciecha Stana poświęcony klasztorom ukazuje tym razem dziewięć klasztorów mniszek benedyktynek, które modlą się i pracują w Staniątkach, Jarosławiu, Przemyślu, Łomży, Sierpcu, Wołowie, Krzeszowie, Żarnowie i Drohiczynie.

- To zaledwie część zdjęć, które znalazły się w albumie poświęconym polskim benedyktynkom - mówił Wojciech Stan opowiadając zebranym dzieje albumu. Autor nie ukrywał, że zdjęcia przychodziły mu z trudem.

- Siostry bardzo kontrolowały mnie podczas robienia zdjęć - opowiadał Wojciech Stan. - Jedne zwracały uwagę, że stoję za blisko. Inne - że za daleko....Były głosy, że w ogóle po co...Niektóre krepowały się pozować...Ale w końcu zwyciężyłem - żartował autor, pokazując efekt zmagań: pięknie wydany (dzięki bogatym sponsorom) album.

- Z fotografii znajdujących się w albumie wybraliśmy jedynie ich jeden zestaw - tłumaczyła Elżbieta Raczkowska, komisarz wystawy. -Ta ekspozycja uchyla rąbka tajemnicy furt poszczególnych klasztorów. Dzię ki uchwyconym w kadrze obrazom możemy wyobrazić sobie owiany tajemnicą sposób życia klauzurowych sióstr zakonnych, które dobrowolnie wybrały zamkniętą przestrzeń jako środowisko swego życia.

Na zdjęciach widać codzienna pracę benedyktynek, które zajmują się przede wszystkim gospodarstwem rolnym, obrządkiem inwentarza ale także rękodzielnictwem, wyszywaniem ornatów czy innych szat liturgicznych. Wojciech Stan towarzyszył siostrom takze podczas modlitwy.

O realiach klasztornego życia opowiedziała uczestnikom wernisażu siostra profesor Małgorzata Borkowska, autorka tekstu w albumie Wojciecha Stana.

Siostra Małgorzata (Anna) Borkowska OSB, benedyktynka, historyk życia zakonnego, tłumaczka, pisarka, także książek dla dzieci i literatury fantastycznej, mniszką została po ukończeniu filologii polskiej i filozofii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz teologii na KUL-u, gdzie w roku 2011 otrzymała tytuł doktora honoris causa. Obecnie jest benedyktynką w Żarnowcu.

Podczas spotkania, które prowadził ksiądz biskup, Piotr Turzyński, siostra Borkowska z wielkim humorem opowiadała o życiu mniszek benedyktynek, ich zajęciach. Była mowa o różnicach pomiędzy mniszką a zakonnicą i różnicach pomiędzy XIX wiecznym pojęciem mniszki a pojęciem współczesnym.

- Kiedyś do zakonu szła dziewczyna, którą porzucił narzeczony - mówiła siostra Małgorzata.- Dziś kobieta dokonuje świadomego wyboru. Mniszka to ta osoba, która tak zachwyciła się Bogiem, że chce się w nim cała zatopić. Życie mniszki jest skoncentrowane na Bogu.

ZOBACZ TEŻ: Koncert charytatywny dla chorej Zuzi z Radomia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie