Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co nas rozgrzeje? Przez żołądek do... ciepła

Fo
sxc.hu
Za oknem zima, mróz i śnieg, przy takiej pogodzie marzniemy bardzo szybko. Czym się rozgrzewać?

Najlepiej dobrym daniem i gorącym napojem.Warto wiedzieć, które składniki i dania działają rozgrzewająco i korzystać z tej wiedzy. Zwłaszcza zimą.

Zjedzenie ciepłego posiłku to najprostszy sposób na rozgrzanie organizmu. Pod tym względem wyjątkowo dobrym rozgrzewaczem wydaje się zupa. Każda jej porcja to po prostu duża objętość lekkostrawnego, gorącego jedzenia. Najlepiej z dużą ilością warzyw, nie skąpmy głównie cebuli i czosnku - są bardzo rozgrzewające. Doskonale sprawdza się zupa gulaszowa, rosół czy cebulowa.

Drugie dania także potrafią dostarczyć sporą dawkę ciepła do naszych organizmów. Dobrze jest gdy głównym składnikiem jest kasza lub ryż. Prym wiodą dania jednogarnkowe które swoją różnorodnością zaspokoją każdego, bo integrują obecne w nich smaki w jeden. W takiej potrawie obowiązkowe są rośliny strączkowe, kapusta i wieprzowina albo wędzony boczek.
Warto pamiętać żeby część warzyw była surowa. Dzięki temu zostaje w nich więcej witamin i minerałów. Dobrze więc ograniczyć składniki dania jednogarnkowego na tyle, aby można było do niego podać na przykład surówkę.

Nie od dziś wiadomo że przyprawy rozgrzewające to rewelacyjny sposób na zimowe mrozy. Dodatek goździków do herbaty rozgrzewająco poruszy nasze zmysły, zaś cynamonu podniesie temperaturę ciała i doda smaku daniom tak słodkim, jak i ostrym.
Imbir to wyjątkowo ocieplający składnik diety, spożywać możemy go w napojach, jako dodatek do dań mięsnych, rybnych oraz deserów. Mleko albo kakao słodzone miodem to znany już przez nasze babcie idealny napój dla wszystkich zmarzluchów.
Świetnym dodatkiem do potraw w mroźne dni są ostre papryczki chilli. Ich rozgrzewającą moc znają wszyscy, którzy choć raz zjedli potrawę z ich dużym dodatkiem. Podobnie rozgrzewającą moc ma czosnek, naturalny antybiotyk.

Istnieje wiele smacznych i zdrowych produktów, których dodanie do herbaty, kawy czy kakao, poprawi smak napoju, a do tego sprawi, że będzie nam cieplej. Działanie takie ma skórka lub sok z pomarańczy, dodatkowo zawarte w pomarańczy flawonoidy wzmocnią odporność zmniejszając procesy zapalne oraz działając przeciwbakteryjnie. Zapach pomarańczy działa odprężająco i znakomicie ułatwia zasypianie w zimowe wieczory.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie