Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co Radom oferuje turystom? Wcale nie mamy się czego wstydzić!

Antoni SOKOŁOWSKI
- Jednym z najciekawszych budynków w Radomiu jest drukarnia Jana Kantego Trzebińskiego - mówi Łukasz Zaborowski, miłośnik Radomia, przewodnik.
- Jednym z najciekawszych budynków w Radomiu jest drukarnia Jana Kantego Trzebińskiego - mówi Łukasz Zaborowski, miłośnik Radomia, przewodnik. Szymon Wykrota
Wiekowe kamieniczki podświetlone latarniami, odremontowany deptak, stare kościoły, bogata historia Radomia - to wszystko sprawia, że Radom może być ciekawym miejscem do zwiedzania.

Niektórzy mieszkańcy Radomia nie wiedzą, że ich rodzinne miasto może być atrakcją turystyczną.

- Na pewno nie jesteśmy taką perłą turystyczną, jak Kraków, czy Toruń, ale w ostatnich latach Radom bardzo zyskał na urodzie. Warto przekonać turystów, by do nas zaglądali - mówi Ewa Półbratek, mieszkanka Radomia.

CIEŃ KLASZTORU

Najcenniejszym, a także bardzo pięknym zabytkiem Radomia jest klasztor i kościół ojców bernardynów.
- Ale nie tylko klasztor jest ciekawym obiektem w naszym mieście. Warto przyjezdnym pokazać nasze ulice w centrum. Takie odremontowane już ulice Moniuszki, Piłsudskiego, czy Żeromskiego mogą się podobać. Warto też wejść na jedno z podwórek przy ulicy Żeromskiego i pokazać ciekawą, starą drukarnię należącą niegdyś do Jana Kantego Trzebińskiego - mówi Łukasz Zaborowski, miłośnik Radomia.

Inni mieszkańcy dodają, że warto obejrzeć Miasto Kazimierzowskie, Muzeum Wsi Radomskiej, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, katedrę.
- Nie trzeba być przewodnikiem, by ciekawie opowiedzieć o naszym mieście. Zapewniam, że każdy może coś interesującego znaleźć w Radomiu i oprowadzić swoich znajomych - mówi Włodzimierz Pawełczyk, przewodnik PTTK w Radomiu

TAJEMNE MIEJSCA

Radom, to nie tylko zabytki, czy muzea. Są też ciągle niezbadane rejony.

- Do takich tajemniczych miejsc należy choćby grodzisko Piotrówka. To najstarsza część Radomia, ma wiele legend. Mrok tajemnicy otacza też kościół świętego Wacława, a także cmentarz przy ulicy Limanowskiego, który jest odpowiednikiem warszawskich Powązek - dodaje Włodzimierz Pawełczyk.

Jednak nie wszyscy mieszkańcy Radomia wiedzą o urokach miasta. Z myśla o nich i o przyjezdnych Wydział Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Radomiu przygotował piesze wycieczki turystyczne. Pierwsza już była przed tygodniem.

Zwiedzający ruszyli z Rynku przez Stary Ogród, Kaptur i Las Kapturski. Była okazja by zobaczyć miejsca egzekucji radomian, dokonanych w latach 1940 -1945.

Wakacyjne wycieczki są prowadzone przez przewodnika Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego, Oddziału Miejskiego w Radomiu. Najbliższa ruszy 8 lipca do Szydłowca.

Pozostałe trasy, to między innymi Grodzisko Piotrowka, Rożki, Radom XIX wieczny, Puszcza Kozienicka, Radom okresu powstania styczniowego, radom sredniowieczny i cmentarz przy ulicy Limanowskiego. Wszystkie trasy wycieczek szczegółowo zostały opisane na stronie www.radom.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie