MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co wybiorą radomianie - ZUS, albo OFE

Janusz PETZ, [email protected]
Wiesława Golka, rzecznik radomskiego oddziału ZUS przy urzędomacie, w którym będzie można złożyć oświadczenie o pozostaniu w OFE lub przejściu do ZUS.
Wiesława Golka, rzecznik radomskiego oddziału ZUS przy urzędomacie, w którym będzie można złożyć oświadczenie o pozostaniu w OFE lub przejściu do ZUS. Łukasz Wójcik
Miliony Polaków decydują, gdzie trafi część ich składek emerytalnych. Zakłady Ubezpieczeń Społecznych jeszcze tylko przez tydzień będą przyjmowały oświadczenia w sprawie decyzji ubezpieczonych o ewentualnym przekazywaniu części składki do Otwartego Funduszu Emerytalnego.

Wszyscy, którzy chcą, aby ich składki nadal były odprowadzane do OFE zobowiązani są do złożenia stosownego oświadczenia w terminie do 31 lipca.

WALORYZACJA, ALBO ZYSKI Z AKCJI

Każdy, którego dotyczy wybór, a takich osób jest w Polsce kilkanaście milionów, może to zrobić w dowolnym oddziale zakładu.

W radomskim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych spodziewają się większej ilości interesantów w ostatnich dniach lipca. Z tego powodu w oddziale wstrzymano nawet urlopy.
Spośród osób, które do końca lipca nie podejmą żadnej decyzji nikt nie straci. Pieniądze w takim przypadku trafią do ZUS i będą waloryzowane.

Przypomnijmy, ci, którzy zdecydują się pozostawić część składki w Otwartym Funduszu Emerytalnym muszą liczyć się z tym, że pieniądze te będą inwestowane w papiery wartościowe na giełdach, w tym zagranicznych. Składki mogą więc przynieść większy niż w Zus zysk, ale trzeba uwzględnić ryzyko straty. Warto dodać też, że pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie ma prawa doradzać klientom w kwestii wyboru pomiędzy pozostaniem w OFE a przejściem do ZUS.

- Ubezpieczeni, członkowie OFE, którzy chcą, aby ich składki nadal były odprowadzane do OFE zobowiązani są do złożenia stosownego oświadczenia do 31 lipca 2014 roku do ZUS. Natomiast w przypadku woli odprowadzania bieżących składek tylko do ZUS, klient nie musi składać żadnego oświadczenia. Pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie ma prawa doradzać klientom w kwestii wyboru pomiędzy pozostaniem w OFE a przejściem do ZUS - mówi Wiesława Golka, rzecznik radomskiego oddziału ZUS.

DROGI "PAPIEROWE" I ELEKTRONICZNE

Oświadczenia można złożyć na wiele sposobów - drogą elektroniczną, pocztą, osobiście w jednym z oddziałów ZUS, w urzędomacie. Ci, którzy mają autoryzację w Platformie Usług Elektronicznych lub Centrum Obsługi Telefonicznej mogą złożyć swoją dyspozycję telefonicznie z pośrednictwem konsultanta.

Ważna informacja dla ludzi, którzy obecnie podejmują zatrudnienie. Wcześniej takie osoby wybierały konkretny fundusz emerytalny lub były "losowane" do jednego z nich. Teraz same muszą (jeśli chcą) zawrzeć umowę z wybranym OFE.

Wszyscy ubezpieczeni, którzy mają problem z zamieszaniem wywołanym przenoszeniem części składek z otwartych funduszy emerytalnych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą szukać potrzebnych informacji zarówno w oddziałach ZUS, jak i na stronach internetowych zakładu (www.zus.pl).

Dostępne są też telefony Centrum Obsługi Telefonicznej. Konsultanci udzielają informacji w dni robocze od godziny 7 do 18 pod numerami telefonów: 801 400 987 (obsługa połączeń z krajowych telefonów stacjonarnych i 22 560 16 00 (dla telefonów komórkowych oraz stacjonarnych krajowych i zagranicznych). W oddziałach ZUS można otrzymać oraz na stronach internetowych pobrać wszystkie potrzebne formularze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie