MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić by chronić młodzież przed narkotykami i dopalaczami?

Barbara Koś
Jolanta Dąbrowska, zastępca dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej numer 1 i Anna Wiśniewska, pedagog "jedynki”.( z prawej) bardzo uważnie słuchały wykładów. – Takie spotkania są bardzo potrzebne – powiedziały nam po zakończeniu zajęć
Jolanta Dąbrowska, zastępca dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej numer 1 i Anna Wiśniewska, pedagog "jedynki”.( z prawej) bardzo uważnie słuchały wykładów. – Takie spotkania są bardzo potrzebne – powiedziały nam po zakończeniu zajęć Fot. Barbara Koś
Czy istnieją "bezpieczne" narkotyki? Jak rozpoznać człowieka uzależnionego? Jak reaguje prawo na problemy narkomanii? Dlaczego wciąż nie radzimy sobie z dopalaczami? O tych sprawach dyskutowano środę w Miejskim Ośrodku Kultury "Amfiteatr" podczas pierwszych warsztatów na temat profilaktyki uzależnień.
Wszyscy uczestnicy warsztatów uznają narkomanię za trudny problem.
Wszyscy uczestnicy warsztatów uznają narkomanię za trudny problem. Fot. Barbara Koś

Wszyscy uczestnicy warsztatów uznają narkomanię za trudny problem.
(fot. Fot. Barbara Koś)

Warsztaty przeznaczone są dla nauczycieli i pedagogów szkolnych a tytuł pierwszych zajęć brzmiał: "Narkotyki, "dopalacze" i inne "legalne" substancje psychoaktywne w mojej klasie?" Wzięło w nich udział ponad trzydziestu nauczycieli radomskich szkół.

Co to jest narkotyk?

Rozpoczęto od ustalenia podstawowych definicji. Prowadzący: Adam Kaczmarek i Paweł Nowak, terapeuci z "Teatru Profilaktyki imienia Marka Kotańskiego" z Krakowa - organizacji prowadzącej profilaktyczną działalność edukacyjną i szkoleniową w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych, narkomanii oraz przemocy, poprosili obecnych przygotowanie kartek. Zadali pytania i poprosili by na nią odpowiedzieć pisemnie. Co to jest narkotyk? Jak zachować się w szkole, gdy nauczyciel znajdzie ukryte narkotyki? Czy dopalacze są bezpieczne? Dlaczego nie można opanować tego problemu?

Pytań było więcej i odpowiedzi stały się tematem dyskusji. Test wypadł pomyślnie, bo nauczyciele wiedzą o narkotykach bardzo dużo. Podawali też swoje przykłady z pracy.

Problem uzależnień nie jest łatwy. Podkreślano, że muszą go rozwiązywać wspólnie nauczyciele, rodzice i sama młodzież. Dlatego w kolejnych warsztatach weźmie udział młodzież.

Musimy wzbogacać naszą wiedzę

- Takie spotkania są niezwykle potrzebne - powiedziały nam Jolanta Dąbrowska, zastępca dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej numer1 i Anna Wiśniewska, pedagog "jedynki".

- Problem uzależnień narasta więc musimy mieć coraz szerszą wiedzę na ten temat - mówiły panie.

Tego samego zdania była Justyna Ziętek, nauczycielka Zespołu Szkół Odzieżowych. - Pracowałam już w świetlicy profilaktycznej dla dzieci i wiem, że narkotyki dotyczą także najmłodszych. Trzeba zwracać coraz większą uwagę na uczniów - podkreśliła Justyna Ziętek.

Warsztaty odbywają się w ramach realizacji programu profilaktyki uzależnień skierowanego do mieszkańców Radomia i finansowanego z gminnego budżetu.

Zajęcia profilaktyczne prowadzić będą pedagodzy Studia Profilaktyki Społecznej Niepublicznej Placówki Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie. Szkolenie ma na celu pogłębienie wiedzy na temat narkomanii i jej epidemiologicznego charakteru.

Miasto widzi zagrożenia

Jak przypomina Ryszarda Kitowska z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego, władze Radomia dostrzegają wagę zagrożenia dla młodzieży, związanego także z dostępnością "dopalaczy". Dlatego wiceprezydent Anna Kwiecień, odpowiedzialna za sprawy zdrowia i politykę społeczną, przygotowuje specjalny program profilaktyczno-edukacyjny skierowanego do młodzieży szkolnej. Program wskazywać ma negatywne skutki związane z używaniem dopalaczy - zarówno efekty bezpośrednie, jak i dalekosiężne.

- Zastanawiamy się nad tym, jakie możemy przedsięwziąć działania, jako władza lokalna, aby w obowiązującym stanie prawnym chronić młodzież przed tymi szkodliwymi środkami - mówi Anna Kwiecień.

Chodzi między innymi o niedopuszczanie sprzedaży dopalaczy w sklepach zlokalizowanych w zasobach gminnych a także kontrolę sprzedaży na targowiskach.

Terapeuci -  Adam Kaczmarek i Paweł Nowak, rozpoczęli zajęcia od ustalenia podstawowych definicji pojęć związanych z narkomanią.
Terapeuci - Adam Kaczmarek i Paweł Nowak, rozpoczęli zajęcia od ustalenia podstawowych definicji pojęć związanych z narkomanią. Fot. Barbara Koś

Terapeuci - Adam Kaczmarek i Paweł Nowak, rozpoczęli zajęcia od ustalenia podstawowych definicji pojęć związanych z narkomanią.
(fot. Fot. Barbara Koś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie