Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić z jedzeniem po świętach? Podpowiadamy!

/inia/
- To co się da to mrozimy – mówią Karolina i Cezary Skowronowie. – W tym roku w drugi dzień świąt zrobiliśmy grilla także wykorzystaliśmy wszystko i znajomi pomogli nam wyczyścić lodówkę.
- To co się da to mrozimy – mówią Karolina i Cezary Skowronowie. – W tym roku w drugi dzień świąt zrobiliśmy grilla także wykorzystaliśmy wszystko i znajomi pomogli nam wyczyścić lodówkę. Sz. Wykrota
Znowu przesadziłeś ze świątecznymi zakupami? Nie możesz patrzeć na lodówkę pełną resztek poświątecznych potraw?

Pomocna strona

Pomocna strona

Na stronie www.niemarnuje.pl znajduje się specjalna zakładka "Kucharze nie marnują", gdzie znajdziemy ponad 650 przepisów, co zrobić ze składnikami, które pozostały w naszych lodówkach po świętach. Można też skorzystać ze specjalnej interaktywnej aplikacji "Bank Smaków". Wystarczy wybrać odpowiednią kategorię produktów a z niej stosowne składniki, aby aplikacja zaprezentowała nam dopasowane do nich przepisy. Strona zawiera także pomysły na to, jak długo przechowywać żywność. Organizatorami akcji są Adobe i Federacja Polskich Banków Żywności.

ZA DUŻO KUPUJEMY

- Po każdych świętach aż boję się zajrzeć do lodówki - przyznaje Anna, gospodyni domowa z Radomia. - Co roku obiecuję sobie, że kupię mniej, ale to chyba nasza polska mentalność. Boimy się, że czegoś może zabraknąć na świątecznym stole.

Takich osób jest mnóstwo. Szacuje się, że rocznie wyrzucamy 4 miliony ton jedzenia.

- To ogromna ilość, najczęściej są to produkty podstawowe takie jak chleb, wędliny, ziemniaki, owoce i warzywa, a tymczasem wiele osób głoduje - mówi Krzysztof Sokołowskim dyrektor Radomskiego Banku Żywności. - To niezbyt chlubny wynik.

ZAKUPY Z GŁOWĄ

Najlepszym sposobem na uniknięcie marnowania żywności jest oczywiście dokładne zaplanowanie zakupów. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę ilość osób przy stole, preferencje smakowe i możliwości naszych żołądków.

- Rozwaga, rozwaga i jeszcze raz rozwaga - mówi Krzysztof Sokołowski. - Nie kupujmy na wyrost, sprawdzajmy termin przydatności do spożycia. Jedzenie nie poleży i jeśli go w porę nie wykorzystamy w końcu znajdzie drogę na wysypisko.

POMOCNA APLIKACJA

Jeśli już przesadziliśmy z zakupami i w lodówce zostało sporo resztek, na które nie mamy już ochoty patrzeć z pomocą przychodzi Federacja Polskich Banków Żywności, która wspólnie z Adobe promuje akcję "Nie marnuję jedzenia. Wyrzuć do kosza stare przyzwyczajenia".

Na stronie www.niemarnuje.pl można pobrać specjalną aplikację, która w łatwy i ciekawy sposób podpowiada jakie potrawy można przygotować z produktów znajdujących się obecnie w naszym domu.
- W ten sposób można ugotować coś nowego niewiele dokładając lub nie dokładając nic - mówi dyrektor. - Można również dodać swoje własne przepisy.

SCHRONISKO CZEKA

Co jeśli żywność nie nadaje się już do jedzenia? Można ją przekazać radomskiemu schronisku dla zwierząt.
- Chętnie przyjmujemy suchy chleb, wędlinę, kiełbasę czy mięso - mówi Anna Konopska, kierownik radomskiego schroniska dla zwierząt. - Często otrzymujemy takie produkty po weselach, bankietach czy też po świętach. Bardzo się one przydają.

Żywności nie możemy natomiast przekazać do jadłodajni czy noclegowni.
- Niektóre restauracje właśnie w ten sposób radzą sobie z nadwyżkami jedzenia - mówi Krzysztof Sokołowski. - Osoby prywatne nie mogą jednak tego robić, bo na przeszkodzie stoją wymogi sanitarno-epidemiologiczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie