Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zrobić, żeby w przedświątecznym ferworze nie dać się okraść, czy oszukać

ik
Kieszonkowcy, włamywacze nie próżnują i czekają na okazję. Jak bezpiecznie i bez przykrych niespodzianek przygotować się do świąt wielkanocnych, a później korzystać z odpoczynku radzi policja.

Przed nami czas wzmożonego ruchu na drogach, przy centrach handlowych i targowiskach. W tych dniach nad bezpieczeństwem czuwać ma więcej niż zwykle policjantów. Sami też powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach i sprawdzonych sposobach na przeciwstawienie się złodziejom.

BEZPIECZNIE NA ZAKUPACH

Tłok w sklepach na bazarach to okazja dla kieszonkowców. Przestroga dla pań: pamiętajmy o pilnowaniu torebek.

- Pochłonięci promocjami, oraz świątecznym natłokiem obowiązków, często zapominamy o zamknięciu naszych toreb, plecaków, saszetek. Na taką okazję tylko czekają kieszonkowcy. Należy zabezpieczyć noszone przy sobie dokumenty i pieniądze - przypomina Justyna Leszczyńska z zespołu do spraw komunikacji społecznej radomskiej komendy policji. - Podczas zakupów nie należy więc demonstrować zawartości portfela, gdyż złodzieje obserwują konsumentów i wybierają zazwyczaj osobę posiadające sporą gotówkę.

Policjanci radzą, aby pieniądze w czasie zakupów podzielić na kilka mniejszych kwot i umieścić w różnych częściach odzieży. Klucze od mieszkania powinniśmy nosić w innym miejscu niż dokumenty z adresem.

- Jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść mieszkanie zanim osoba poszkodowana zdąży zareagować - tłumaczy Justyna Leszczyńska. Uważać trzeba również na natrętnych akwizytorów oraz oferowane przez nich "niespotykane" promocje. Szczególną uwagę należy zwrócić podczas wchodzenia i wychodzenia ze sklepów, w kolejce do kasy na przystanku czy w autobusie. "Sztuczny tłok" to jedna z ulubionych metod pracy kieszonkowców.

POMOC SĄSIADA

Trzeba tez zadbać o zabezpieczenie mieszkań i domów. Jeżeli wyjeżdżamy dobrze byśmy wcześniej poprosili zaprzyjaźnionego sąsiada, aby czuwał nad naszym mieszkaniem. Wystarczy, żeby od czasu do czasu zapalił światło i sprzątnął ulotki z wycieraczki.

- Należy uważać na kręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresujmy się nimi i przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd. Taka przezorność może uchronić przed kradzieżą mienie nasze bądź sąsiadów, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne policji, gdyby do włamania doszło - przypomina Justyna Leszczyńska.

Samochody najlepiej zostawiać na strzeżonych parkingach. Unikajmy miejsc ustronnych i nieoświetlonych. Niż zostawiajmy w wozach cennych przedmiotów, a zakupy i bagaże wkładajmy do bagażnika. Lepiej niech nie kusza złodzieja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie