Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz bliżej Branżowego Centrum Umiejętności w Pionkach. Została powołana rada placówki

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
W czwartek, 21 marca została powołana rada Branżowego Centrum Umiejętności w Pionkach, czyli organ nadzorczy w zakresie realizacji zadań dotyczących kształcenia, szkolenia i egzaminowania przez tę placówkę
W czwartek, 21 marca została powołana rada Branżowego Centrum Umiejętności w Pionkach, czyli organ nadzorczy w zakresie realizacji zadań dotyczących kształcenia, szkolenia i egzaminowania przez tę placówkę Starostwo Powiatowe w Radomiu
Szeroka gama bezpłatnych kursów zawodowych dla uczniów szkół branżowych oraz specjalistycznych szkoleń dla pracowników branży metalowej – wszystko to w tworzonym właśnie Branżowym Centrum Umiejętności w Pionkach. W czwartek, 21 marca została powołana rada placówki, czyli organ nadzorczy w zakresie realizacji zadań dotyczących kształcenia, szkolenia i egzaminowania.

W Pionkach powstaje Branżowe Centrum Umiejętności

Nowa placówka, działająca w ramach Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, powstała w ramach ogólnopolskiej sieci 120 BCU różnych branż. Powstaje w modernizowanym właśnie budynku warsztatów szkolnych Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach. Nowoczesne obrabiarki CNC kupione w USA specjalnie dla BCU właśnie płyną statkami z drugiej półkuli. Otwarcie BCU jest planowane na czerwiec tego roku.

W ramach Branżowego Centrum Umiejętności będą prowadzone bezpłatne dla uczestników szkolenia z obróbki ręcznej i maszynowej, na operatora maszyn CNC, programistę CNC/CAM. W ofercie znajdą się również szkolenia specjalistyczne dla nauczycieli i uczniów z takich zagadnień, jak: grafika inżynierska 2D CAD, modelowanie 3D, programowanie CNC, obsługa tokarki i frezarki CNC, czy programowanie i obsługa COBOTA przemysłowego. Dla uczniów szkół branżowych będzie to szansa na uzyskanie nowych, poszukiwanych na rynku pracy kwalifikacji zawodowych.

– To jest przyszłość. Możliwość kształcenia i szkolenia osób z całej Polski dla potrzeb przemysłu metalowego to naprawdę wielka sprawa. Myślę, że minęły już czasy, kiedy młodzi ludzie dzień po odebraniu świadectwa czy dyplomu, szli zarejestrować się do urzędu pracy. Teraz mają możliwość do dalszego kształcenia się w branży metalowej, aby nabywać kwalifikacje poszukiwane na lokalnym i ogólnopolskim rynku pracy – mówił starosta radomski Waldemar Trelka. – Nawiązaliśmy współpracę ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, ale również ż lokalnymi przedsiębiorcami branży metalowej. Dzięki tej współpracy już przez wakacje chcemy w BCU przeszkolić ponad 100 osób, a potem jeszcze rozszerzać działalność – dodał.

Bezpłatna i praktyczna nauka

Branżowe Centrum Umiejętności będzie prowadzić również szkolenia specjalistyczne dla dorosłych w podobnym zakresie. Tutaj przeszkoleni za darmo mogą zostać np. pracownicy firm z branży metalowej, którzy będą chcieli poszerzyć swoje kwalifikacje. Co ważne, uczestnicy kursów i szkoleń mają mieć zapewnione noclegi i wyżywienie, a także ubrania robocze oraz materiały szkoleniowe.
– Branżowe Centrum Umiejętności weszło w skład mojej szkoły od 1 stycznia tego roku. To innowacyjne centrum kształcenia, wprowadzone w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Nasza dziedzina to ślusarstwo, mechanika i obróbka skrawaniem, a mamy doświadczenie w tym zakresie od momentu powstania szkoły, czyli od 1929 roku, dlatego podjęliśmy się tego wyzwania. Kształcić będą mogli się wszyscy chętni, zarówno na obrabiarkach tradycyjnych, jak i tych CNC, czyli sterowanych numerycznie. W ofercie jest kilkanaście różnego rodzaju kursów, od klasycznego ślusarstwa, po nowoczesne maszyny CNC, ale również kursy prostsze, realizowane w oparciu o technologię wirtualnej rzeczywistości VR. Absolwenci naszej szkoły znajdują zatrudnienie w firmach pionkowskich i radomskich, ale wciąż niewiele jest osób, które są wyszkolone na obrabiarkach CNC i są bardzo poszukiwanymi fachowcami w całej Polsce. Dlatego tym bardziej warto będzie skorzystać z oferty BCU – mówiła Magdalena Wiśniewska, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach.

Branżowe Centrum Umiejętności będzie wyposażone w najnowocześniejsze obrabiarki światowego lidera tej branży, firmy HAAS Automotive z USA, która wygrała przetarg na dostawę urządzeń. Będzie to jednocześnie największe centrum szkoleniowe tej amerykańskiej firmy w Polsce. Obecnie część urządzeń i wyposażenia dociera już do Pionek, a część, w tym najnowsze obrabiarki i frezarki, płynie statkami z drugiej półkuli.

W ogólnopolskiej sieci

Przypomnijmy, że samorząd powiatowy przystąpił do konkursu organizowanego przez ówczesne Ministerstwo Edukacji i Nauki, a realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji na utworzenie i funkcjonowanie Branżowych Centrów Umiejętności w Polsce. Powiat radomski otrzymał blisko 15 milionów złotych dofinansowania na utworzenie Branżowego Centrum Umiejętności przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach z dziedziny ślusarstwo, mechanika i obróbka skrawaniem. Będzie ono pełniło funkcję edukacyjno-szkoleniową, integrująco-wspierającą, innowacyjno-rozwojową i doradczo-promocyjną, ponieważ zgodnie z założeniami projektu korzystać z niego mają uczniowie, studenci, nauczyciele, wykładowcy oraz pracownicy branży metalowej z całej Polski. Partnerem branżowym projektu jest Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich.
– Obecnie mamy do czynienia z renesansem szkolenia zawodowego, dlatego tego rodzaju placówki, jak Branżowe Centrum Umiejętności, są bardzo potrzebne. To jest przyszłość, ponieważ cała technologia CNC ma szerokie zastosowanie w wielu branżach współczesnego przemysłu. Cieszę się, że współtworzyliśmy i opiniowaliśmy programy nauczania, stworzone specjalnie dla BCU – powiedział Sławomir Kwiecień, prezes oddziału radomskiego SIMP.

Powołana Rada Branżowego Centrum Umiejętności w Pionkach

W czwartek, 21 marca została powołana rada Branżowego Centrum Umiejętności w Pionkach, czyli organ nadzorczy w zakresie realizacji zadań dotyczących kształcenia, szkolenia i egzaminowania przez tę placówkę. Rada liczy 9 osób i w jej skład wchodzą przedstawiciele wojewódzkiej i powiatowej rady rynku pracy, organu prowadzącego BCU, czyli Powiatu Radomskiego, a także przedstawiciele organizacji pracodawców, samorządu gospodarczego, a także pracodawcy – przedsiębiorcy z branży metalowej oraz nauczyciele przedmiotów zawodowych.

W skład Rady BCU weszli: Paweł Dziewit – przedstawiciel Powiatowej Rady Rynku Pracy w Radomiu, Agnieszka Harasim – przedstawiciel Wojewódzkiej Rady Rynku Pracy w Warszawie, Piotr Kucharczyk – przedstawiciel organu prowadzącego, Przemysław Radomski, Izba Przemysłowo- Handlowa Ziemi Radomskiej i Radomski Klaster Metalowy, Sławomir Kwiecień, prezes oddziału radomskiego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, Wiesław Borowski –  właściciel firmy Mega Plast z Pionek, Michał Romanowicz – właściciel firmy Lemich z Parznic, a także Mariusz Wrochna, nauczyciel przedmiotów mechanicznych i Daniel Maciejewski, nauczyciel i kierownik kształcenia praktycznego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pionkach. Przewodniczącym Rady BCU został Piotr Kucharczyk, wiceprzewodniczącym Daniel Maciejewski, a sekretarzem Agnieszka Harasim.

Wśród zadań Rady jest opiniowanie istniejących i tworzenie nowych kierunków kształcenia pod kątem zapotrzebowania rynku pracy oraz pracodawców z branży metalowej, a także ocena efektywności prowadzonych kursów i szkoleń.
.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie