MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej kobiet studiuje kierunki techniczne. Jakie kierunki są najczęściej wybierane? Wyniki raportu „Kobiety na politechnikach”

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Coraz więcej kobiet decyduje się na studiowanie kierunków technicznych. Co najczęściej znajduje się wśród zainteresowań kobiet?
Coraz więcej kobiet decyduje się na studiowanie kierunków technicznych. Co najczęściej znajduje się wśród zainteresowań kobiet? autorka: Anita Kot/Perspektywy
Stereotyp na temat kobiet-humanistek wciąż ma się dobrze. Społeczeństwo nadal nie jest do końca przekonane, że kobiety wybierające kierunki ścisłe, techniczne faktycznie mają predyspozycje do wykonywania pracy w wyuczonych zawodach. Jak się okazuje w latach akademickich 2019/2020 – 2022/2023 liczba kobiet studiujących na kierunkach z obszaru informatyki wzrosła o 25,47 proc. Wciąż jednak na uczelniach technicznych na kierunkach inżynieryjnych przeważają mężczyźni. Prezentujemy wyniki raportu „Kobiety na politechnikach 2023”.

Spis treści

Raport „Kobiety na politechnikach 2023” Perspektyw i OPI-PIB

Premiera raportu nastąpiła 16 kwietnia i była częścią celebracji pionierskiej, a jednocześnie największej w Polsce kampanii Dziewczyny na Politechniki! / Dziewczyny do Ścisłych! prowadzonej konsekwentnie od 17 lat przez Fundację Edukacyjną Perspektywy. Raport w tym roku opublikowany został w formie cyfrowej i jest dostępny w wersji interaktywnej na portalu radon.nauka.gov.pl.

– Dziś widzimy, że jesteśmy duży krok dalej, jeśli chodzi o udział kobiet na uczelniach technicznych i na uniwersyteckich kierunkach ścisłych, ale także jeśli patrzeć na obecność kobiet w badaniach naukowych związanych z dziedziną STEM czy w firmach inżynierskich i technologicznych – mówiła dr Bianka Siwińska, CEO Perspektyw, pomysłodawczyni akcji Dziewczyny na Politechniki! / Dziewczyny do Ścisłych! – Te kobiety to m.in. beneficjentki naszych kampanii, akcji i programów. Dziś tworzą coraz bardziej rosnącą w siłę i wielopokoleniową sieć wsparcia, wymieniając się wiedzą, kompetencjami, doświadczeniem, a platformą ich współpracy jest właśnie to, co robi Fundacja Edukacyjna Perspektywy. Cieszymy się, widząc, jaki efekt przynoszą nasze działania prorównościowe, których celem dziś jest przede wszystkim zbieranie wszystkich mądrych osób do pracy nad rozwiązaniem wyzwań współczesnego świata.

Coraz więcej kobiet w obszarze nauk ścisłych

O tym, że siła kobiet na kierunkach z obszaru STEM (ang. Science, Technology, Engineering, Mathematic) rośnie, świadczą najlepiej liczby, które znalazły się w tegorocznym raporcie „Kobiety na politechnikach”.

W raporcie można przeczytać następujące dane:

  • Na polskich publicznych uczelniach technicznych zauważalnie wzrasta liczba kierunków z obszaru technologii: w roku akademickim 2019/2020 było ich 416 (z czego 220 na publicznych uczelniach technicznych), a w roku akademickim 2022/2023 już 466 (262 na publicznych uczelniach technicznych).
  • Na siedmiu z dziesięciu najlepszych uniwersytetów w rankingu Perspektyw, systematycznie wzrasta udział kobiet studiujących na kierunkach z obszaru nowych technologii.
  • Wśród kierunków z obszaru nowych technologii udział kobiet był wyższy na studiach stacjonarnych niż na niestacjonarnych, zwłaszcza na uczelniach publicznych (studia stacjonarne – 17,9 proc. kobiet, studia niestacjonarne – 9,9 proc.).
  • Trzy publiczne uczelnie techniczne o najwyższym odsetku kobiet na kierunkach z obszaru nowych technologii to Akademia Górniczo-Hutnicza imienia Stanisława Staszica w Krakowie (21,2 proc.), Politechnika Łódzka (20,6 proc.) i Wojskowa Akademia Techniczna imienia Jarosława Dąbrowskiego (18,5 proc.).
  • Dane wskazują, że na uczelniach technicznych wciąż kierunki inżynieryjno-techniczne są zmaskulinizowane, a kierunki społeczne – sfeminizowane. Przewaga mężczyzn (73,8 proc.) jest jednak większa na kierunkach inżynieryjno-technicznych niż kobiet na kierunkach społecznych (59 proc.).

Może cię zainteresować: Jak nie zaprzepaścić potencjału zielonej szkoły: 7 praktycznych porad dla organizatorów i nauczycieli >>>

Okazało się, że na czterech kierunkach z obszaru nowych technologii liczba kobiet przekracza 60 proc. Są to:

  • mathematical methods in data analysis
  • inżynieria biomedyczna
  • advanced biobased and bioinspired materials
  • bioinformatyka

Fundacja Edukacyjna Perspektywy: inspirujemy, łączymy i wspieramy kobiety w technologiach, nauce i innowacji. Zachęcamy je do wyboru edukacji w obszarze STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics). Pomagamy im wejść na rynek pracy oraz zbudować spektakularną karierę – w przemyśle, nauce czy też na drodze rozwoju własnego startupu technologicznego. W ten sposób wspieramy powstanie pokolenia świadomych liderek, które zmienią świat technologii.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło: informacja prasowa

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Coraz więcej kobiet studiuje kierunki techniczne. Jakie kierunki są najczęściej wybierane? Wyniki raportu „Kobiety na politechnikach” - Strefa Edukacji

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie