Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej mieszkańców Radomia i regionu zgłasza się po Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego

/wit/
Dziennie radomska delegatura NFZ wydaje od 250 do 300 Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego.
Dziennie radomska delegatura NFZ wydaje od 250 do 300 Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego.
Wyjeżdżasz do krajów Unii na urlop, albo do pracy?

Niezbędne dokumenty

Niezbędne dokumenty

Do wniosku o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego należy załączyć dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne w Narodowym Funduszu Zdrowia. W przypadku pracowników: ostatni RMUA bądź aktualnie podstemplowaną książeczkę ubezpieczeniową lub zaświadczenie pracodawcy. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą: aktualne zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o nie zaleganiu w opłacaniu składek, ostatni dowód wpłat składki na ubezpieczenie. W przypadku rolników ubezpieczonych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego: zaświadczenie o okresach podlegania i odprowadzenia składek na ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku emerytów: legitymacja emeryta (lub ostatni odcinek emerytury). W przypadku rencistów: legitymacja rencisty (lub ostatni odcinek renty) oraz decyzję o przyznaniu renty. W przypadku bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy: zaświadczenie o odprowadzaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Nie zapomnij o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. Uprawnia ona do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w państwach członkowskich. Otrzymasz ją za darmo w Delegaturze Mazowieckiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Radomiu.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument, na podstawie którego, w trakcie czasowego pobytu w innym państwie członkowskim, można skorzystać z pomocy medycznej oferowanej przez lekarzy, przychodnie lub szpitale.

Przepisy nakazujące posiadanie takiej karty obowiązują we wszystkich państwach członkowskich Unii oraz w 4 państwach należących do EFTA (Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu).

- Na karcie znajduje się imię i nazwisko osoby ubezpieczonej, data urodzenia, PESEL, numer identyfikacyjny instytucji, która ją wydała, a także data jej ważności. Kiedyś karta była ważna jednorazowo to znaczy na konkretny zagraniczny pobyt. Teraz ważność wynosi sześć miesięcy w przypadku osób pracujących i uczących się zaś pięć lat w przypadku rencistów i emerytów - mówi Andrzej Karcz z radomskiej delegatury Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wniosek o wydanie karty dostępny jest w radomskim oddziale Funduszu przy ulicy Piastowskiej 4, lub na stronie internetowej www.nfz.gov.pl

Samą kartę można odebrać od ręki w oddziale NFZ, drogą pocztową, albo przez osobę upoważnioną.
Tylko wypełniony wniosek wraz z dokumentem potwierdzającym ubezpieczenie zdrowotne, czyli aktualne dokumenty zawierające zestawienie należnych składek stanowi podstawę do jej wydania.

- Kartę otrzymujemy bezpłatnie. Coraz więcej osób po nie przychodzi, ludzie wyjeżdżają na urlopy, wycieczki, także do pracy zagranicę - mówi Andrzej Karcz.

W ciągu dnia placówka przy Piastowskiej wydaje od 250 do 300 kart.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie