Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej zarażonych dzieci! Bardzo groźna choroba atakuje w Radomiu

/wit/
Nawet lekarze często mylą ją z anginą.

Choroba zakaźna

Choroba zakaźna

Szkarlatyna zwana również płonicą jest ostrą chorobą zakaźną wieku dziecięcego. Zwykle pojawia się w okresie jesienno-zimowym. Wywołują ją bakterie - różne szczepy paciorkowców typu A. Na szkarlatynę można chorować kilkakrotnie, ponieważ jej przebycie pozostawia odporność tylko na jeden szczep bakterii.

Jak się zakażamy?

Szkarlatyną można zarazić się drogą kropelkową, przez zakażone przedmioty, a także od nosiciela tej choroby. Okres wylęgania choroby wynosi 2 - 5 dni (bezobjawowy). Pierwsze objawy to przede wszystkim wysoka gorączka, ale też ból brzucha, wymioty i silny ból gardła, z nalotem na języku - takim jak przy anginie, potem rumień na policzkach a po 2-3 dniach wysypka na ciele.

-Wysoka gorączka, rumień na policzkach, a po kilku dniach swędząca wysypka na ciele - to objawy szkarlatyny. Choroba zaatakowała mojego 18- miesięcznego synka, w przychodni okazało się, że podobnych przypadków jest dużo - mówi Anna Jarosz, mama małego Oliwiera.

Szkarlatyna zwana również płonicą zaatakowała na dobre dzieci z Radomia i regionu.

- W 2011 roku w samym Radomiu zachorowało na nią 99 małych pacjentów, na terenie powiatu radomskiego zaś 16. W tym roku tylko od 1 do 12 stycznia zgłoszono nam 12 takich przypadków na terenie miasta - mówi Beata Nowak, rzecznik prasowy radomskiego Sanepidu.

Stacja posługuje się danymi zgłaszanymi przez lekarzy, przypadków choroby "nie zgłoszonej" może być znacznie więcej. Jej atak potwierdzają pediatrzy.

- Na moim terenie w tym roku nie było przypadków szkarlatyny, ale w wielu częściach Radomia ona występuje. O przypadkach zachorowań słyszałam od innych pediatrów - zaznacza Stanisława Szcześniak - Mazur, lekarz pediatra z Radomia.

Lekarka ostrzega, bo choć choroba należy do tych rzadkich, to może być niebezpieczna, tym bardziej, że nie ma na nią skutecznej szczepionki.

-Jeśli raz zachorujemy na szkarlatynę, to i tak nie mamy pewności, że choroba nie dotknie nas kolejny raz. Wywołuje ją bowiem kilka szczepów paciorkowców. Bakterie przenoszone są drogą kropelkową, przez zainfekowane przedmioty, a także przez osoby zdrowe na przykład na nie umytych dłoniach - zaznacza Stanisława Szcześniak - Mazur.

Często powodem zachorowania dziecka na szkarlatynę jest obecność w domu lub najbliższym otoczeniu osoby mającej zwykłą anginę wywoływaną również przez paciorkowce.

Szkarlatyna ma podobne objawy do anginy, dlatego wstępna lekarska diagnoza może brzmieć angina.

- Mój synek był marudny, dostał temperatury, miał też zaczerwienione gardło i wypieki na policzkach. Pomyślałam, że to szkarlatyna i pobiegłam z nim do lekarza, ale usłyszeliśmy, że to infekcja górnych dróg oddechowych - mówi pani Monika, mama Julianka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie