Cristiano Ronaldo na szczycie listy najlepszych strzelców w 2023 roku. Portugalczyk wyprzedził prowadzących dotychczas Kane'a i Mbappe

Jacek Kmiecik
@AlNassrFC_EN/X
Portugalski atakujący saudyjskiego klubu Al Nasr Rijad Cristiano Ronaldo wskoczył na pierwsze miejsce w wyścigu najlepszego strzelca na świecie w 2023 roku. Udało mu się tego dokonać dzięki dwóm bramkom zdobytym z rzutów karnych w wyjazdowym meczu 18. kolejki Saudi Pro League z Al Ittihad Dżudda wygranym przez Al Nasr 5:2.

Gole w meczu Al Ittihad – Al Nasr 2:5 strzelali dla gospodarzy marokański napastnik Abderrazak Hamdallah w 14. minucie po asyście Karima Benzemy i w 51. minucie po asyściie brazylisjkiego pomocnika Igora Coronado, dla gości Cristiano Ronaldo w 19. minucie z rzutu karnego i 68. minucie z rzutu karnego, brazylijski pomocnik Anderson Talisca w 38. minucie po asyście brazylijskiego obrońcy Alexa Tellesa oraz Sadio Mane w 75. minucie po asyście Taliski i w 82. minucie po asyście portugalskiego napastnika Otavio.

Cristiano Ronaldo wskoczył przed Kane'a i Mbappe

38-letni Critiano Ronaldo strzelił w 2023 roku 53 gole i wyprzedził na liście prowadzących dotychczas angielskiego napastnika Bayernu Monachium Harry'ego Kane'a oraz francuskiego skrzydłowego Paris Saint-Germain Kyliana Mbappe, z których każdy strzelił 52 gole.

Jednocześnie Kane i Mbappe nie będą w stanie dogonić już w tym roku Portugalczyka, bowiem zarówno Bundesliga jak i Ligue 1 mają przerwę w rozgrywkach do 12 stycznia 2024 roku. CR7 moża natomiast powiekszyć przewagę nad konkurentami, ponieważ w mijającym roku czeka go jeszcze jeden mecz ligowy – w sobotę 30 grudnia Al Nasr zagra na wyjeździe z Al Taawon Burajda.

Haaland może tylko zdetronizować Cristiano Rolando

Teoretycznie Cristiano Ronaldo może wyprzedzić jeszcze norweski napastnik Manchesteru City, Erling Haaland, który ma na koncie 50 goli w 2023 roku i czekają go jeszcze dwa mecze w Premier League do końca bieżącego roku, w których „The Citizens” zmierzą się w środę 27 grudnia na wyjeździe z Evertonem oraz 30 grudnia u siebie z Sheffield United. Haaland wyleczył kontuzję stopy, która nie pozwoliła mu wystąpić w Klubowytch Mistrzostwach Świata w spotkaniach z Urawą Red Diamons (3:0) w półfinale oraz Fluminense Rio de Janeiro (4:0) w finale i zdaniem trenera Pepa Guardioli, będzie gotowy do ligowych spotkań.

Cristiano Ronaldo w obecnym sezonie śrubuje rekordy

Dzięki dwóm bramkom z rzutów karnych zdobytych w meczu przeciw Al Ittihad Cristiano Ronaldo zrównał się z Argentyńczykiem Lionelem Messim pod względem liczby dubletów – obaj mają po 157 strzelonych podwójnych goli w meczach.

W tym sezonie CR7 rozegrał 17 meczów w Saudi Pro League, strzelając 19 goli i zaliczając 9 asyst. We wszystkich rozgrywkach bieżącej kampanii zagrał w 24. meczach Al Nasr, w których zdobył 23 bramki i wykonał 11 asyst.

CR7 jest pięciokrotnym zdobywcą Złotej Piłki. W swojej karierze grał w Realu Madryt, zostając królem strzelców w historii klubu, Manchesterze United, Juventusie Turyn i Sportingu Lizbona.

Cristiano Ronaldo o pokonaniu drużyny Benzemy

Cristiano Ronaldo skomentował wyjazdowe zwycięstwo Al Nasr nad drużyną swojego byłego kartnera z Realu Madryt, Francuza Karima Benzemy z Al Ittihad (5:2).

„Ważne zwycięstwo! Nie przestajemy!” – napisał Cristiano Ronaldo na Instagramie.

CR7 występuje w Al Nasr od stycznia 2023 roku. Jego umowa z saudyjskim klubem obowiązuje do 2025 roku.

Al Nasr zajmuje drugie miejsce w tabeli saudyjskiej profesjonalnej ligi z 43 punktami. Prowadzi Al Hilal Rijad z 50 punktami.