Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cudowna muzyka rozbrzmiała w Kozienicach. Za nami festiwal imienia Józefa Furmanika

marbas
Chór Fa-Mi-Re im. Józefa Furmanika z Kozienic działa od 2004 roku.
Chór Fa-Mi-Re im. Józefa Furmanika z Kozienic działa od 2004 roku. Mariusz Basaj
Cztery chóry oraz jeden zespół zaprezentowały swoje umiejętności podczas IV Festiwalu Muzyki Sakralnej im. Józefa Furmanika, który odbył się w niedzielę, 3 kwietnia w kościele pw. Świętego Krzyża w Kozienicach.

Festiwal organizowany jest corocznie od 2013 roku i odbywa się w najstarszym kozienickim kościele, który charakteryzuje się m.in. znakomitą akustyką, co pozwala na zwiększenie doznań artystycznych.

- Charakter, miejsce i dzień odbywania się festiwalu nie jest przypadkowy, gdyż Józef Furmanik często koncertował w wielu świątyniach. Do historii przeszły tzw. "niedzielne koncerty" odbywające się w kościele Św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży w Warszawie, gdzie kompozytor piastował funkcję organisty przez 44 lata. Po wojnie, od 1948 r. Józef Furmanik mieszkał w Kozienicach, gdzie w Zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek od Cierpiących przebywała jego córka Jadwiga (...) Kozieniczanie często mieli okazję słyszeć jego piękne kompozycje wydobywające się z murów kościelnych - mówiła na otwarciu imprezy Elwira Kozłowska, dyrektor Kozienickiego Domu Kultury.

Impreza coraz mocniej wpisuje się w kalendarz wydarzeń artystycznych Kozienic.

- To jest ważny dzień dla Kozienic. Tożsamość każdego miasta tworzy historia, historię tworzą ludzie. Tą historię zapisał również Józef Furmanik. To on tak bardzo chciał, aby polska muzyka zabrzmiała w kościołach - podkreślała wiceburmistrz Małgorzata Bebelska, przewodnicząca komitetu organizacyjnego festiwalu.

Śpiewem chwalą Pana

Przed zebraną w świątyni publicznością zaprezentowało się pięć formacji. Jako pierwszy wystąpił Chór Fa-Mi-Re im. Józefa Furmanika z Kozienic pod dyrekcją siostry Leny Popławskiej. Chór powstał w 2004 roku z inicjatywy siostry Barbary Wycech, ale składa się z osób świeckich, miłośników muzyki i śpiewu.

Kolejni reprezentanci naszego miasta to Chór FERMATA Szkoły Muzycznej I stopnia pod dyrekcją Anny Kuczmery. Grupa działa od 2012 roku, a w swoim repertuarze posiada bardzo zróżnicowane utwory: od muzyki sakralnej po rozrywkową.

Po prezentacjach gospodarzy, przyszła pora na gości. Jako pierwsi zaprezentowali się artyści z Chóru Liturgicznego Parafii N.M.P. Wspomożenia Wiernych z Zalesia Dolnego z dyrygentem Pawłem Gindą. Chór ten powstał w 2000 roku, a w ciągu 15 lat istnienia śpiewał w ponad 100 kościołach w kraju i za granicą, m.in. w Bazylice Św. Piotra w Rzymie, w Lourdes i na Monsterrat.

Następnie przyszła pora na koncert Chóru Akademickiego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego z Warszawy pod dyrekcją Michała Dąbrowskiego. Formacja działa od 1964 roku i składa się ze studentów oraz pracowników uczelni, a także zaprzyjaźnionych z grupą miłośników muzyki sakralnej. Muzycy są laureatami licznych konkursów.

Jako ostatni przed kozienicką publicznością wystąpili artyści z Zespołu SABIONETTA z Warszawy. Działająca od 2004 roku grupa specjalizuje się w muzyce dawnej - epok średniowiecza i renesansu. Zespół oprócz koncertowania zajmuje się m.in. działalnością edukacyjną. Pierwsza płyta grupy, zawierająca XVI-wieczne utwory polskie została nominowana do nagrody Fryderyk w 2014 roku.

Ku czci Papieża Polaka

Po części koncertowej odprawiono mszę świętą, po której nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II. Od czasu drugiej edycji festiwalu, przy jego okazji, obchodzone są także uroczystości upamiętniające kanonizację Jana Pawła II.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie