Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cygan, diabeł, niedźwiedź, dziad i baba. Świętowali kusaki

/wit/
W Publicznej Szkole Podstawowej w Bąkowej otwarto pierwszą w gminie Ciepielów Izbę Regionalną. Można w niej zobaczyć: kufry, rzeźbioną szafę, kredens, łóżko, obrusy, kilimy, przyodziewek roboczy i świąteczny, sprzęt rolniczy oraz drobne przedmioty codziennego użytku.
W Publicznej Szkole Podstawowej w Bąkowej otwarto pierwszą w gminie Ciepielów Izbę Regionalną. Można w niej zobaczyć: kufry, rzeźbioną szafę, kredens, łóżko, obrusy, kilimy, przyodziewek roboczy i świąteczny, sprzęt rolniczy oraz drobne przedmioty codziennego użytku. archiwum
W ostatnie dni karnawału sala gimnastyczna Publicznej Szkoły Podstawowej w Bąkowej przemieniła się w wiejską izbę, a uczniowie w ludowych przebierańców. Był Cygan, diabeł, niedźwiedź, dziad i baba. Karnawałowym przedstawieniem uczniowie przypomnieli zebranej licznie widowni, jak polska wieś świętowała ostatnie trzy dni karnawału.

Izba Regionalna

Izba Regionalna

Ludowość na stałe wpisuje się w historię szkoły w Bąkowej. W sierpniu 2010 otwarto tu pierwszą w gminie Ciepielów Izbę Regionalną. W tym lokalnym muzeum zgromadzono wiele ciekawych eksponatów związanych z życiem mieszkańców dawnej wsi. W Izbie Regionalnej można zobaczyć między innymi: kufry, rzeźbioną szafę, kredens, łóżko, obrusy, kilimy, przyodziewek roboczy i świąteczny, sprzęt rolniczy oraz drobne przedmioty codziennego użytku. Dzięki temu przedsięwzięciu młode pokolenie uczy się szanować i pielęgnować tradycje swoich przodków, mieszkańców "małej ojczyzny", które stają się niejednokrotnie inspiracją do własnej twórczości. Starszym przypominają się czasy dzieciństwa i młodości. Liczba eksponatów bąkowskiego muzeum stale są powiększane, a zainteresowanie ekspozycją nadal wzrasta, o czym świadczą liczne wpisy do księgi pamiątkowej, oto jeden z nich: "Dziękujemy za piękna prezentację tradycji kusakowej. Jesteśmy zachwyceni eksponatami w Izbie Regionalnej. Chwała wszystkim, którzy ocalili od zapomnienia tak dużo pięknego polskiego folkloru i polskiej ludowej tradycji...".

- To tak zwane kuse dni, po których następuje okres wielkiego Postu - mówi Anna Kozieł, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Bąkowej.

Obrzędowe widowisko zatytułowane "Zapusty" uczniowie rozpoczęli piosenką: "Leciały ptaki przez gęste krzaki, przyszliśmy do państwa, bo dzisiaj kusaki".

Uczniowie zadbali nie tylko o treść, ale rekwizyty i scenerię. W tym celu wykorzystano przedmioty z Izby Regionalnej Publicznej Szkoły Podstawowej w Bąkowej. Stroje wypożyczono z Domu Kultury z Zwoleniu.
Młodzi aktorzy z werwą i dużym zaangażowaniem odegrali swoje role. Diabeł figlował po chałupie, cyganka plądrowała izbę, zaś Cygan pokazywał jakie sztuczki potrafi jego miś. Baby i dziewczęta kręciły się w kole i śpiewały: "To na konopie, to na len. Tańcujmy baby cały dzień. Tańcujmy kumy cały dzień. Niech wam urośnie piękny len."

Kiedy już przebierańcy "nabroili" w izbie: rozsypali słomę i popiół, rozlali mleko, poprosili o datki gospodynię, zastrzegając przy tym: "Nie dajcie nam mąki,Bo się umączymy. Dajcie nam jajek, to se usmażymy".

Barwne widowisko przygotowali nauczyciele i uczniowie pod kierunkiem Anny Kozieł, dyrektor szkoły. Scenariusz i reżyseria, to dzieło Joanny Tęczy, instruktora do spraw folkloru z Domu Kultury w Zwoleniu. Autorką scenografii była Helena Nowotnik.

- Przedstawienie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców naszej miejscowości jak również gminy. Było wystawiane aż trzykrotnie - cieszy się dyrektor szkoły.

Obejrzeli je nie tylko uczniowie szkoły, ale również radni gminy Ciepielów, rodzice, mieszkańcy okolicznych wiosek oraz podopieczni "Dworku Uroczysko" w Łaziskach.

Uczniowie szkoły w Bąkowej wyszli z założenia, że kusaki i zapusty to ciekawe elementy folkloru i warto je ocalić od zapomnienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie