Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czarny Wtorek i pikieta antyaborcyjna w Radomiu. Obie w obronie wolności kobiet

Janusz Petz
Karolina Skowron (z lewej) i Katarzyna Kołodziejczyk z Radomskiej Inicjatywy Kobiecej zapraszają do udziału we wtorkowej manifestacji wszystkich, którym nie są obojętne zdrowie i prawa kobiet.
Karolina Skowron (z lewej) i Katarzyna Kołodziejczyk z Radomskiej Inicjatywy Kobiecej zapraszają do udziału we wtorkowej manifestacji wszystkich, którym nie są obojętne zdrowie i prawa kobiet. Tadeusz Klocek
Organizacje feministyczne organizują Czarny Wtorek, a działacze pro-life pikietę antyaborcyjną. Oba wydarzenia będą we wtorek, 3 października w centrum Radomia, ale nie w tym samym miejscu.

Ubiegłoroczny Czarny Protest w Radomiu, który między innymi sprzeciwiał się próbom zaostrzenia prawa aborcyjnego przeszedł najśmielsze oczekiwania organizatorów. W czarnym marszu wzięło wówczas udział około tysiąca demonstrantów. Radomska Inicjatywa Kobieca liczy na to, że podobna tegoroczna akcja ściągnie się mniejszą liczbę manifestantów.

Sprawy kobiet

- Chcemy upamiętnić zeszłoroczny Czarny Poniedziałek. Będziemy jednak mówić o nie tylko o przeszłości, ale też sprawach bieżących, politycznych, które najbardziej uderzają w kobiety - powiedziała podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Katarzyna Kołodziejczyk z Radomskiej Inicjatywy Kobiecej.

- W tym roku w 98 miastach będą organizowane spotkania pod hasłem „wielka zbiórka”. Zaangażowaliśmy się w zbieranie podpisów pod projektem ustawy „Ratujmy kobiety”, a we wtorek będzie finał tej akcji - powiedziała Karolina Skowron z Radomskiej Inicjatywy Kobiecej.

Manifestacja będzie trwała we wtorek na Placu Corraziego w Radomiu, w godzinach od 16 do 18. W tym czasie będą także zbierane podpisy pod projektem w sprawie praw kobiet.

Przy okazji Radomska Inicjatywa Kobiet chce prowadzić podczas swojego protestu zbiórkę środków czystości, które zostaną przekazane osobom poszkodowanym w Polsce podczas sierpniowych nawałnic.

- Jako radomianie wspieramy jedną z gmin w województwie pomorskim, gdzie jest naprawdę źle i każde wsparcie się liczy - powiedziała Karolina Skowron.

Nie tylko aborcja

Spontaniczny ruch społeczny, który zrodził się przed rokiem na skutek zapowiedzi wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji akcentuje swoją apolityczność, choć całą ideę wspierają różne partie polityczne, w tym działacze Platformy Obywatelskiej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Partii Razem, Komitetu Obrony Demokracji i Nowoczesnej Ryszarda Petru. Ruch podnosi wiele innych kwestii związanych z prawami kobiet. Ostatnio aktywistki Inicjatywy Kobiecej zaangażowały się w różne działania wspierające finansowanie przez samorządy zapłodnienia in vitro.

Kobiety apelują też o wprowadzenie w szkołach edukacji seksualnej, zabiegają o lepszą dostępność środków antykoncepcyjnych, uważają, że należy zakazać lekarzom możliwości powoływania się na tak zwaną klauzulę sumienia.

Podpisy zbierane 3 października pod obywatelskim projektem „Ratujmy kobiety 2017” pozwolą złożyć do 10 października obywatelski projekt ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie, która ma zapewnić Polkom dostęp do podstawowej opieki z zakresu zdrowia reprodukcyjnego i przestrzeganie ich fundamentalnych praw - jak twierdzą organizatorki protestu - zgodnie z międzynarodowymi standardami praw człowieka.

Inicjatywa ustawodawcza

W różnych miastach w Polsce już trwa zbiórka podpisów. Zebrano ich już wystarczającą ilość pon ad 100 tysięcy podpisów, ale organizatorzy przedsięwzięcia chcą wzmocnić siłę swoich argumentów jak największą liczbą podpisów. W regionie radomskim Czarny Protest będzie się odbywał jedynie w stolicy regionu - Radomiu. W małych i średnich miejscowościach można jednak spotkać osoby sympatyzujące z ruchem kobiet i zbierające podpisy pod projektem ustawy dotyczącej praw kobiet.

Pikieta obrońców życia

Tego samego dnia, we wtorek 3 października, w godz. 16-18 odbędzie się pikieta w obronie życia dzieci nienarodzonych. Organizuje je Fundacja Pro - Prawo do Życia.

- Zapraszamy na Plac Konstytucji 3 Maja w okolicę fontann. Obnażymy tam założenia kontrowersyjnego i „postępowego” projektu „Ratujmy Kobiety”, w tym między innymi aborcję na życzenie do 12 tygodnia życia dziecka, obowiązkową seks-edukację dzieci już od zerówki czy swobodny dostęp do środków poronnych nawet dla dzieci - mówi Irmina Boniecka, koordynatorka radomskiej komórki Fundacji Pro-Prawo do Życia. - Będziemy tam, by pokazać, że Polacy opowiadają się za cywilizacją życia, a nie za cywilizacją śmierci, a także by uświadomić osoby popierające projekt, które zapewne nie znają jego prawdziwych postulatów. Będzie również okazja do złożenia podpisu pod inicjatywą ustawodawczą pod hasłem: #zatrzymajaborcje, która właśnie trwa, by zakazać zabijania dzieci chorych, czyli aborcji eugenicznej (to około 95 procent aborcji w Polsce).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie