Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Czasem to tylko gorączka i gorsze samopoczucie. Lekarka o COVID-19 u dzieci. Jak teraz przechodzą go najmłodsi? Co z maskami i kwarantanną?

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wg lek. med. Anety Górskiej-Kot, COVID-19 obecnie stał się jedną z chorób przeziębieniowych i nie jest już tak niebezpieczny jak na początku pandemii.
Wg lek. med. Anety Górskiej-Kot, COVID-19 obecnie stał się jedną z chorób przeziębieniowych i nie jest już tak niebezpieczny jak na początku pandemii. user18526052/Freepik/mat.prasowe
Coraz więcej dzieci choruje teraz na COVID-19. Obecnie łatwo go pomylić ze zwykłym przeziębieniem. Czy nadal jest dla nas tak groźny jak trzy lata temu? Jak reagować, gdy maluch ma potwierdzoną infekcję koronawirusem? O komentarz poprosiliśmy specjalistkę – lek. med. Anetę Górską-Kot, eksperta pediatrii z LUX MED.

Jakie objawy daje obecnie COVID-19 u dzieci? Czy dużo najmłodszych teraz choruje?

Obecnie COVID-19 u dzieci przypomina przeziębienie. Pojawia się gorączka, katar, kaszel. Czasem to tylko gorączka i gorsze samopoczucie bez innych objawów, jednak rzeczywiście infekcji covidowych obserwujemy teraz u dzieci naprawdę wiele. Wiemy to także z testów aptecznych, które rodzice wykonują dzieciom – COVID-19 rzeczywiście pojawia się często, obserwujemy też przypadki RSV. Zdecydowanie najmniej jak do tej pory pojawia się zachorowań na grypę.

Przebieg COVID-19 w większości nie wymaga obecnie hospitalizacji ani szczególnego postępowania, poza leczeniem objawowym kataru czy kaszlu. Poza tym dzieci dobrze radzą sobie z infekcją, nie obserwujemy raczej powikłań, które pojawiały się w pierwszej, drugiej czy trzeciej fali zachorowań. Traktujemy COVID-19 jak łagodną infekcję dróg oddechowych.

Czy należy robić dzieciom kwarantannę i czy powinny nosić maseczki podczas trwania choroby?

Właściwie nie ma teraz odgórnych wskazań, by kierować dzieci na kwarantannę, nie ma też w tej chwili zaleceń dotyczących noszenia maseczek ani przez dorosłych, a już w szczególności przez dzieci. Jeszcze niedawno zasady te obowiązywały w jednostkach ochrony zdrowia, obecnie nie są stosowane.

Nawet w czasie pandemii do noszenia maseczek zobligowane były dopiero dzieci, które ukończyły 4. rok życia. Zdarza się, że rodzice przychodzą z dzieckiem na wizytę i wszyscy zakładają maseczki, ale jest to związane bardziej z obawą, żeby nie zarazić się podczas wizyty w placówce czy szpitalu.

Czy chore dzieci mogą być teraz tak „niebezpieczne” dla osób starszych, jak podczas pandemii?

Nie. Sam podtyp Omikrona, który obecnie występuje, jest łagodniejszy u dorosłych i u dzieci. Dzięki szczepieniom możemy mówić o częściowej odporności populacyjnej. Ten wariant wydaje się być relatywnie łagodny. Weszliśmy teraz w erę popandemiczną koronawirusa, który stał się jedną z chorób przeziębieniowych, które jesienią obserwujemy w znacznej ilości (latem stwierdzonych przypadków COVID-19 praktycznie nie było).

Czy robienie domowych testów combo u dzieci ma sens?

Zdecydowanie robienie testów aptecznych, które rozróżniają właśnie RSV, COVID-19 i grypę ma sens. Nie są to drogie produkty, a mogą pomóc w diagnostyce. Oczywiście jeśli okaże się, że dziecko jest chore powinno – jak w przypadku każdej infekcji – zostać w domu, aby nie zarażać innych dzieci w szkole czy przedszkolu.

Chciałabym jedynie zwrócić uwagę, aby rodzice robiący dzieciom testy w domu nie bali się wsunąć patyczka głęboko do nosa – tylko wtedy badanie ma sens, bowiem jeśli zbierzemy wydzielinę jedynie z przedsionka nosa, to często badanie może być niediagnostyczne.

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czasem to tylko gorączka i gorsze samopoczucie. Lekarka o COVID-19 u dzieci. Jak teraz przechodzą go najmłodsi? Co z maskami i kwarantanną? - Strona Zdrowia

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie