Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czego najbardziej boją się mieszkańcy Mazowsza? Odpowiedzi mogą zaskoczyć!

Piotr KUTKOWSKI [email protected]
Według Cezarego Popławskiego (z lewej) i wojewody Jacka Kozłowskiego debaty są bardzo cenną inicjatywą.
Według Cezarego Popławskiego (z lewej) i wojewody Jacka Kozłowskiego debaty są bardzo cenną inicjatywą. Piotr Kutkowski
Mieszkańcy Mazowsza najbardziej boją się nie przestępców, a zagrożeń wynikających z ruchu drogowego oraz zakłóceń porządku publicznego.

Tak przynajmniej wynika ze spotkań, w których uczestniczyło około 7 tysiący osób. W poniedziałek od spotkania w Radomiu miała ruszyć kolejna, druga ich tura.

Debaty z udziałem policjantów, przedstawicieli wojewody, władz samorządowych przede wszystkim samych mieszkańców rozpoczęły się w województwie mazowieckim przed rokiem. Od tego czasu doszło do 56 takich konsultacji, w tym w 37 powiatach województwa.

ZAGROŻENIA

- Ogółem w konsultacjach wzięło udział około 7 tysięcy osób. Frekwencja niekiedy była niska i wynosiła kilkadziesiąt osób, ale czasami było ich 400. Zawsze dyskusji towarzyszyło zbieranie ankiet na temat poczucia bezpieczeństwa i tego, co należałoby poprawić. Wypływające z tego wnioski były przekazywane policji do realizacji - mówił w poniedziałek Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki na zorganizowanej wspólnie z mazowiecką policją konferencji.

Debaty były później kontynuowane na poziomie gmin z zachowaniem wcześniejszej formuły.
Zdaniem wojewody inicjatywa przyniosła nie tylko wymierne efekty, ale także spotkała się z uznaniem rządu, stąd teraz będzie ona realizowana również w innych województwach.

- Nic nie może zastąpić bezpośredniego kontaktu z mieszkańcami. To właśnie oni potrafią najlepiej zidentyfikować zagrożenia - podkreślał Jacek Kozłowski.

OCENA PRACY POLICJI M

Bardzo pozytywnie o debatach wypowiadał się również Cezary Popławski, szef mazowieckiej policji.

- Podczas takich spotkań ważne dla nas jest zarówno definiowanie zagrożeń, ale także ocena naszej pracy. 51 procent ankietowanych osób oceniło ją pozytywnie, 10 procent - negatywnie - mówił Cezary Popławski.

Według niego jako największe zagrożenia uczestnicy spotkań wskazywali nie przestępczość, a bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz zakłócenia porządku publicznego.

Prowadzone przez rok debaty były także monitorowane przez naukowców z Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu. Owocem ich pracy jest wydana książka pod redakcją doktora Sylwestra Bębasa.
Kolejna edycja spotkań zostanie zainaugurowana debatą w Radomiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie