Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czepkowanie w Radomiu. Absolwenci pielęgniarstwa Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego złożyli ślubowanie. Zobaczcie zdjęcia

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Absolwentki pielęgniarstwa na wydziale nauk medycznych Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego w Radomiu dostały czepki i złożyły przysięgę. To było pierwsze czepkowanie w historii radomskiej uczelni.
Absolwentki pielęgniarstwa na wydziale nauk medycznych Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego w Radomiu dostały czepki i złożyły przysięgę. To było pierwsze czepkowanie w historii radomskiej uczelni. Taduesz Klocek
Pierwsza w historii Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego w Radomiu uroczystość czepkowania odbyła się w środę 13 lipca. Czepki dostało 30 absolwentek studiów I stopnia na kierunku pielęgniarstwo.

Pierwsze absolwentki wydziału pielęgniarstwa Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego w Radomiu dostały czepki!

Uroczystość odbyła się w Auli Głównej Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego w Radomiu. Charakterystyczne czepki dostało 30 absolwentów Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu na kierunku pielęgniarstwo. To historyczna chwila, to pierwszy rocznik, który skończył studia I stopnia wydziału medycznego w Radomiu.

Podczas uroczystości absolwenci złożyli ślubowanie na wzór przysięgi Florence Nightingale, opracowanej w 1893 roku i zawartej w Kodeksie Etyki Zawodowej Pielęgniarki i Położnej.

Wspomniane czepkowanie to uroczystość o symbolicznym znaczeniu pierwszego wtajemniczenia do zawodu pielęgniarskiego. W Polsce czepki pielęgniarskie pojawiły się wraz z powstaniem Szkoły Zawodowych Pielęgniarek w Krakowie w 1911 roku. Uroczystość czepkowania jest ma podniosły charakter i wpisała się w tradycję kształcenia przyszłych adeptów pielęgniarstwa. Obowiązek noszenia czepków co prawda uchylił Samorząd Pielęgniarek i Położnych w 1993 roku i zastąpił je znaczkami, które wpina się w klapy fartuchów. Czepki zachowały jednak rangę symbolu, towarzyszą ważnym wydarzeniom i uroczystościom (olimpiadom, świętom zawodowym, konkursom) jako rozpoznawalna oznaka pielęgniarskiej profesji.

Tradycyjnie stopień uzyskiwania uprawnień przez przyszłe adeptki sztuki pielęgniarskiej akcentowany jest uroczystym wręczaniem im symboli i znaków zwodu, które kształtują wizerunek pielęgniarki, stanowią ważny element komunikacji ze społeczeństwem, wskazują na przynależność danej osoby do grupy zawodowej. Są to: czepek, mundur, lampka oliwna Florence Nightingale (angielskiej pielęgniarki uważanej za twórczynię nowoczesnego pielęgniarstwa) oraz Hymn Pielęgniarek (W świat niesiemy swe serca gorące).

Mimo iż czepek jest obecnie używany wyłącznie do celów reprezentacyjnych, na polskich uczelniach i wydziałach medycznych powszechny jest zwyczaj organizacji uroczystości czepkowania. Podczas tej ceremonii absolwentom studiów pielęgniarskich mentorzy nakładają i przypinają czepek jako symboliczny znak ukończenia studiów na poziomie I stopnia, otrzymania tytułu licencjata pielęgniarstwa, co upoważnia do podjęcia pracy w zawodzie pielęgniarki, a tym samym otrzymania prawa wykonywania zawodu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie