Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czerwiec '76 w Radomiu. Bogaty program obchodów 40. rocznicy robotniczego protestu

jp
O obchodach mówili organizatorzy, od lewej Zdzisław Maszkiewicz, szef regionalnej Solidarności, Radosław Witkowski, prezydent miasta i Stanisław Kowalski, szef stowarzyszenia Radomski Czerwiec’ 76.
O obchodach mówili organizatorzy, od lewej Zdzisław Maszkiewicz, szef regionalnej Solidarności, Radosław Witkowski, prezydent miasta i Stanisław Kowalski, szef stowarzyszenia Radomski Czerwiec’ 76. Szymon Wykrota
Odsłonięcie wielkiego muralu na ścianie 10-piętrowego wieżowca u zbiegu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego, uroczystości rocznicowe z prawdopodobnym udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, pokazy, wystawy, koncerty, półmaraton i wyścig kolarski - wszystkie te wydarzenia będą w czerwcu towarzyszyły obchodom 40. rocznicy robotniczego protestu w 1976 roku.

Po raz pierwszy od grudnia 1981 roku w naszym regionie będzie obradowała Krajowa Komisja Solidarności. Podczas licznych imprez kulturalnych w Radomiu będzie można zobaczyć występ zespołu Śląsk, a na scenach pojawią się między innymi Jan Pietrzak, Lombard, Róże Europy, Tomek Lipiński i Ray Wilson.

- To dobry moment, aby utrwalić w świadomości Polaków jak ważne to były wydarzenia. Radomski Czerwiec to początek europejskiej drogi do wolności - mówił podczas konferencji prasowej Radosław Witkowski, prezydent Radomia. - Bardzo cieszę się, że wreszcie po 40 latach to miasto buntu doczeka się prawdziwych uroczystości jubileuszowych- powiedział Stanisław Kowalski, szef Stowarzyszenia Radomski Czerwiec’76, organizacji, która obok władz Radomia i związku Solidarność jest organizatorem tegorocznych uroczystości jubileuszowych.

- Przywróciliśmy godność naszym mieszkańcom. Tę godność, którą zabrała im komuna. Dla nas w tegorocznych uroczystościach najważniejsza będzie msza święta transmitowana przez telewizję Trwam - powiedział Zdzisław Maszkiewicz, szef regionalnej Solidarności.

Patronat nad jubileuszowymi uroczystościami objął prezydent Andrzej Duda i prawdopodobnie będzie obecny na głównych uroczystościach. Uczestnicy konferencji prasowej zapewniali, że zaproszenia zostaną skierowane do wszystkich najważniejszych osób w państwie, bez względu na obecną orientację polityczną.

Obchody jubileuszu robotniczego protestu w 1976 roku będą się odbywały przez cały miesiąc. Rozpocznie je 3 czerwca pokaz filmu „Gry uliczne”. Potem zaplanowano między innymi festiwal filmowy, piknik historyczny, widowisko muzyczne. Obchody zakończy 29 czerwca start w Radomiu Wyścigu kolarskiego Solidarności i Olimpijczyków. Główne uroczystości odbędą się pomnikiem Robotniczego Protestu 25 czerwca o godzinie 13.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie