Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czternastka dla nauczycieli rujnuje budżety gmin

/Sok/
Prawie dwa miliony złotych wypłaci Radom swoim nauczycielom w ramach dodatku uzupełniającego. Wiele gmin jest zaskoczonych wysokością wypłat. - To zarzyna nasze budżety - mówią wójtowie podradomskich gmin.

Do końca stycznia trzeba wypłacić dodatek wyrównawczy dla tych nauczycieli, którzy w ubiegłym roku nie osiągnęli pułapu swoich średnich pensji z poszczególnych stopni awansu zawodowego.

- W tym roku radomskim nauczycielom wypłacimy blisko 1 600 000 złotych, a wraz z pochodnymi, w tym należnościami dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jest to prawie dwa miliony złotych - mówi Leszek Pożyczka, dyrektor wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Radomiu.

W tym roku jest to kwota i tak niższa od ubiegłorocznej, bo przed rokiem w Radomiu na dodatki, zwane podocznie czternastką dla nauczycieli, wydano prawie 2,6 miliona złotych.

- Na wypłatę mamy czas jeszcze do końca stycznia - dodaje Leszek Pożyczka.

Wszystkie wypłaty zostaną skontrolowane przez regionalne izby obrachunkowe. Podstawą kontroli ma być sporządzone przez każdą gminę sprawozdanie z wpłaconego nauczycielom wyrównania.

KŁOPOT Z PIENIĘDZMI

Dla wielu gmin, które są organem prowadzącym szkoły, zapewnianie średnich płac nauczycielom, to spory wydatek. Choćby w Potworowie, dla 61 nauczycieli trzeba wypłacić jeszcze w styczniu dodatkowo 164 891 złotych. Daje to średnią prawie 2650 złotych na jednego nauczyciela.

- Takie wyrównania, zagwarantowane w Karcie Nauczyciela, są rujnujące dla wielu gmin. Rząd daje pedagogom podwyżki, ale to samorządy muszą zdobywać pieniądze i martwić się, jak wypłacić nauczycielom płace - mówi Marek Klimek, wójt Potworowa.

Samorządowcy dodają, że takie przepisy i gwarancje w Karcie Nauczyciela między innymi zmuszają gminy do likwidowania szkół i szukania oszczędności. Część wójtów domaga się jak najszybszej zmiany krzywdzących ich rozwiązań.

Inaczej ten problem widzą sami nauczyciele. Twierdzą, że gminy od lat wiedzą, jakie płace obowiązują w oświacie. Przepisy są jednoznaczne, a prawa należy przestrzegać.

- Jeśli gminy teraz wypłacają teraz dodatki wyrównawcze, to znaczy, że przez cały rok i pensje nie były doszacowane - ocenia Tomasz Korczak, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Radomiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie