Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cztery nowe wystawy w Orońsku

Barbara Koś
W Muzuem rzexby Współczesnej czynna ajest wystawa rzeźby Adama Prockiego
W Muzuem rzexby Współczesnej czynna ajest wystawa rzeźby Adama Prockiego Jan Gaworski
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprosiło w minioną sobotę na otwarcie czterech wystaw.
O tworczości Adama Prockiego mówił podczas wernsiażu Jarosław Pajek, kurator wystawy - z prawej
O tworczości Adama Prockiego mówił podczas wernsiażu Jarosław Pajek, kurator wystawy - z prawej Jan Gaworski

O tworczości Adama Prockiego mówił podczas wernsiażu Jarosław Pajek, kurator wystawy - z prawej
(fot. Jan Gaworski)

Pierwsza z nich to pokaz rzeźb Adama Prockiego(1909 - 1990). Wystawa otwarta w salach Muzeum Rzeźby Współczesnej pokazuje, że prace artysty charakteryzują się znakomitym wyczuciem formy. Procki wybierał najtwardsze rodzaje kamieni i gatunki drewna: granity, porfiry i bazalty a także dąb, grab, buk.

Arysta poszukiwał własnej drogi, dążył do znalezienia formy, która zamknie w sobie całą prawdę o realizowanym temacie. Nie ulegał żadnym wpływom i nie zmieniał wybranej stylistyki.

Druga wystawa nosi tytuł "Kaplica - cmentarz. Światłość i ciemność" a jej autorem jest niemiecki rzeźbiarz, Uwe Schloen.

Wystawa, którą Uwe Schloen przygotował do Galerii Kaplica osnuta jest na motywie kontemplacji cmentarza jako miejsca pochówku, ale także obsesyjnej refleksji nad przemijaniem. Tu - w Oronsku - dodatkowo wpisuje się w klimat kaplicy, jako miejsca modlitwy, co ujawnia eschatologiczną perspektywę widzenia życia i śmierci.

Na instalacje składa się 6 cmentarnych katafalków, powleczonych silikonową strukturą, typową manierą artysty, która stanowi zarazem jego sygnaturę.

Te dwie ekspozycje czynne są do 22 lipca. Trzecią wystawę oglądać można w Galerii Oranżeria.

To instalacja Wojciecha Zasadniego :"Rewitalizacja prawie niemożliwa".

Projekt składa się z 7 obiektów - makiet budynków w skali 1:45, niegdyś zamieszkałych, obecnie opuszczonych, niszczejących pod wpływem upływającego czasu lub też z różnych powodów niedokończonych.

Miejsca przedstawione w projekcie to: zbudowane na dziko przez byłych więźniów osiedle na Ukrainie, spalony dom w Rembertowie, odchodzący w zapomnienie wraz ze swoim właścicielem - 85 letnim staruszkiem, dom pod Mińskiem Mazowieckim, stara kamienica żydowska na ul. Waliców w Warszawie, niezrealizowane osiedle w warszawskim Wilanowie, opuszczona budka dla kotów w zmodernizowanym osiedlu w Lublinie, gołębnik...

Ekspozycję można oglądać do 12 sierpnia.

I wreszcie czwarta wystawa otwarta w Galerii Kameralnej nosi tytuł "Dzień, zmierzch i noc". To pokaz fotografii zatytułowany "Rzeźby Igora Mitoraja w Agrigento".

Fotografie Ewy Cichockiej i Magdy Pannert pokazują najsłynniejsze rzeźby Mitoraja, które zagościły w 2011 roku w Dolinie Świątyń w Agrygencie na Sycylii.

Ukazane na tle antycznych ruin, jego prace zyskały ponadczasowy wymiar. Igor Mitoraj, jeden z najbardziej uznanych artystów polskich, doskonale ujmuje istotę sztuki przeszłości, a jego rzeźby umieszczone w klasycznym krajobrazie świątyń fascynują i zachwycają niezależnie od pory dnia. To można zauważyć na wystawie, gdzie został przedstawiony jeden dzień z artystą - od świtu do nocy.

Fotografie zaprezentowane na wystawie powstały podczas pleneru zorganizowanego na Sycylii jesienią 2011 roku w Agrygencie.

Ta wystawa czynna jest do 1 lipca

Na wystawę do Oranżerii zaprosili autor -artysta, Wojxciech Zasadni - z lewej i Mariusz Knorowski, dyrektor artystyczny Centrum Rzeźby Polskiej.
Na wystawę do Oranżerii zaprosili autor -artysta, Wojxciech Zasadni - z lewej i Mariusz Knorowski, dyrektor artystyczny Centrum Rzeźby Polskiej. Jan Gaworski

Na wystawę do Oranżerii zaprosili autor -artysta, Wojxciech Zasadni - z lewej i Mariusz Knorowski, dyrektor artystyczny Centrum Rzeźby Polskiej.
(fot. Jan Gaworski)

Fragmnent wystawy Wojciecha Zasadniego w "Oranżerii" - Rewitalizacja prawie niemożliwa"
Fragmnent wystawy Wojciecha Zasadniego w "Oranżerii" - Rewitalizacja prawie niemożliwa" Jan Gaworski

Fragmnent wystawy Wojciecha Zasadniego w "Oranżerii" - Rewitalizacja prawie niemożliwa"
(fot. Jan Gaworski)

A to wystawa Uwe Schloena :"Cmentarz obsesje. Światłość i ciemność" w Galerii Kaplica Kurator- Mariusz Knorowski
A to wystawa Uwe Schloena :"Cmentarz obsesje. Światłość i ciemność" w Galerii Kaplica
Kurator- Mariusz Knorowski Jan Gaworski

A to wystawa Uwe Schloena :"Cmentarz obsesje. Światłość i ciemność" w Galerii Kaplica
Kurator- Mariusz Knorowski
(fot. Jan Gaworski)

W Galerii Kameralnej wystawa nosi tytuł "Dzień, zmierzch i noc”. To pokaz fotografii zatytułowany "Rzeźby Igora Mitoraja w Agrigen
W Galerii Kameralnej wystawa nosi tytuł "Dzień, zmierzch i noc”. To pokaz fotografii zatytułowany "Rzeźby Igora Mitoraja w Agrigento”.
Jan Gaworski

W Galerii Kameralnej wystawa nosi tytuł "Dzień, zmierzch i noc". To pokaz fotografii zatytułowany "Rzeźby Igora Mitoraja w Agrigento".

(fot. Jan Gaworski)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie