Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy na lotnisku na Sadkowie zostanie przedłużony pas startowy i zbudowana nowa wieża kontroli lotów?

/jp/
Niewykluczone, że jeszcze w tym roku uda się przedłużyć o 500 metrów pas startowy lotniska na Sadkowie oraz w najbliższej przyszłości zostanie zbudowana nowa wieża kontroli lotów.

Na temat ewentualnych inwestycji wojskowych na terenie radomskiego lotniska z wicepremierem i ministrem Obrony Narodowej Tomaszem Siemoniakiem rozmawiał szef senackiej Komisji Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz. Rozmowy na temat inwestycji na Sadkowie mają być kontynuowana w lutym z udziałem prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. Zdaniem senatora Skurkiewicza są szanse, że nawet w tym roku mógłby być przedłużony pas startowy, a ewentualne prowadzenie prac nie kolidowałoby z normalnym funkcjonowaniem lotniska, a także pokazem lotniczym Air Show.

- Musimy zrobić wszystko, aby nie wyprowadzono nam wojska z Radomia, a takie obawy można mieć w związku z ogromnymi inwestycjami w Dęblinie. W ostatnich latach w Dęblinie wydano 220 milionów na przebudowę infrastruktury, a kolejne 371 milionów będzie wydane w najbliższych latach - powiedział na konferencji prasowej Wojciech Skurkiewicz. Jego zdaniem koszt inwestycji w Radomiu, czyli 40 - 50 milionów złotych na przebudowę pasa startowego oraz 70 - 80 milionów złotych na budowę wieży kontroli lotów, z której korzystałoby zarówno wojsko jak i cywilny port lotniczy to wydatek niewielki jak na 38 - miliardowy budżet Ministerstwa Obrony.

Zdaniem Wojciecha Skurkiewicza jest jeszcze jeden argument za lobbowaniem na rzecz wojskowych inwestycji na Sadkowie. - Co roku wraca problem przeprowadzki Air Show z Radomia do innego miejsca. Argumentem przeciwników Radomia jest to, że zagraniczne ekipy mają wysokie wymagania co do parametrów technicznych urządzeń lotniskowych i samego lotniska. Inwestycje w Radomiu zamknęłyby ten temat - powiedział senator.
Wojciech Skurkiewicz poinformował też dziennikarzy o odpowiedzi wiceministra Infrastruktury i Rozwoju na jego oświadczenia w sprawie modernizacji linii kolejowej numer 8.

Okazało się, że opóźnienia i "poślizgi" w realizacji i przygotowaniach do realizacji inwestycji są jeszcze większe niż wydawało się kilka miesięcy temu. Dla odcinka Warka - Radom planowane jest uzyskanie pozwoleń na budowę dopiero na przełomie roku 2017/218, a inwestycja może być zakończona w 2020 roku. W związku z opóźnieniem w realizacji projektu planuje się przeprowadzenie w 2015 roku "prac utrzymaniowych", których celem będzie zmniejszenie liczby ograniczeń prędkości oraz poprawa stanu linii numer 8 w celu zapewnienia odpowiednich parametrów użytkowych do momentu rozpoczęcia kompleksowej modernizacji trasy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie