Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy Tomasz Matlakiewicz, burmistrz Gminy i Miasta Przysucha, realizuje obietnice wyborcze złożone przed wyborami w 2018 roku? Sprawdziliśmy

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
Tomasz Matlakiewicz, burmistrz Gminy i Miasta Przysucha, realizuje obietnice wyborcze złożone przed wyborami w 2018 roku.
Tomasz Matlakiewicz, burmistrz Gminy i Miasta Przysucha, realizuje obietnice wyborcze złożone przed wyborami w 2018 roku. Archiwum
Na półmetku obecnej kadencji samorządu sprawdzamy, czy włodarze realizują obietnice wyborcze złożone wobec mieszkańców przed wyborami w 2018 roku. Dziś przeglądamy działania Tomasza Matlakiewicza, Burmistrza Gminy i Miasta Przysucha.

Wybory samorządowe w 2018 roku Tomasz Matlakiewicz wygrał w pierwszej turze, zdobywając 3144 głosy poparcia, co dało mu wynik 50,12 procent głosów. W kampanii wyborczej przedstawił program składający się na plan rozwoju gminy. Sprawdźmy, czy i jak wywiązuje się z tych deklaracji.

Inicjatywy na rzecz rodzin

Tak. Jednym z kluczowych przedsięwzięć w Przysusze, było utworzenie w Przysusze Samorządowego Klubu Dziecięcego „Maluszek”. Placówka powstała dzięki środkom pozyskanym z Rządowego Programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 „Maluch plus”. Kolejne pozyskane środki umożliwiły rozbudowę placówki poprzez adaptację pomieszczeń oraz zakup nowoczesnego sprzętu i wyposażenia. Inwestycja obejmowała zastosowanie nowatorskiego rozwiązania - energooszczędnej instalacji fotowoltaicznej.

Inwestycje w oświacie

Tak. Gmina stale rozwija placówki oświatowe. I tak uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej numer 1 w Przysusze mogą korzystać z interaktywnych monitorów dotykowych oraz nowoczesnej pracowni informatycznej wyposażonej w nowe zestawy komputerowe oraz meble. Zakupione zostały laptopy wraz z oprogramowaniem dla uczniów szkół podstawowych z terenu gminy i miasta. Wykonana została termomodernizacja budynku Samorządowego Przedszkola numer 1 w Przysusze wraz z budową pochylni dla osób niepełnosprawnych.

Z kolei w Publicznej Szkole Podstawowej numer 2 w Przysusze zamontowano platformę pionową, a w Publicznej Szkole Podstawowej w Skrzyńsku została wymieniona stolarka okienna oraz utwardzono plac przy placówce. W tym roku szkoła w Skrzyńsku przeszła też gruntowną modernizację.

Wsparcie dla mieszkańców wsi

Tak. Została zbudowana świetlica wiejska w Dębinach. Powstały nowe place zabaw w Skrzyńsku oraz w Przysusze, a mieszkańcy gminy mogą korzystać z nowo wybudowanych Otwartych Stref Aktywności w Janowie, Jakubowie, Wistce oraz w Przysusze. Gmina promuje działania Kół Gospodyń Wiejskich między innymi podczas Dni Kolbergowskich i w cyklicznych imprezach. W ramach Funduszu Sołeckiego zakończona została realizacja 21 zadań na terenie sołectw, w tym budowa siłowni zewnętrznej w Zbożennie, altany w Hucisku, doposażenie placu zabaw w Skrzyńsku czy w Pomykowie. Samorząd na terenie sołectw realizował także zadania w ramach Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw MAZOWSZE 2019 i 2020. Dzięki pozyskanym środkom świetlice wiejskie w Janikowie, Smogorzowie, Wistce, Dębinach i Krajowie zostały doposażone w sprzęt AGD, RTV, komputerowy, sportowy oraz nowe meble i gry zręcznościowe; na plac zabaw w Pomykowie zostały zakupione nowe urządzenia; powstała nowa siłownia zewnętrzne w Zawadzie, a także w Skrzyńsku. W Jakubowie trwa budowa ogólnodostępnej świetlicy wiejskiej wraz z zagospodarowaniem terenu. Smogorzów zyskał nowy plac, razem z parkingiem, boiskiem i placem zabaw.

Modernizacja dróg, komunikacja

Tak. Plac Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Przysusze przeszedł rewitalizację. Została wykonana przebudowa drogi gminnej przy placu świętego Marka w Skrzyńsku, odcinka Dębiny-Krajów, ul. Wiejskiej w Przysusze oraz 11 odcinków dróg o łącznej długości prawie 12 km. Na ten cel pozyskaliśmy środki z Funduszu Dróg Samorządowych. Roboty drogowe zostały przeprowadzone również na ul. Leśnej w Skrzyńsku oraz ul. Leśnej i ul. Czermińskiego w Przysusze. Wybudowane zostały ciągi komunikacyjne, jak w ul. Czermińskiego, gdzie dobudowano również oświetlenie uliczne. W tym roku Zakończone zostały prace prowadzone na drogach gminnych w miejscowościach: Zbożenna oraz Gaj. Także ulica Przemysłowa zmieniła swój wygląd. Przy ulicy powstały miejsca parkingowe, chodnik. Ponadto przy Ośrodku Szkolnym został zagospodarowany teren na obiekt rekreacyjny dla dzieci i dorosłych. Jest plac zabaw, boisko do piłki siatkowej plażowej oraz siłownia na powietrzu. Podobnie zmieniła się ulica Hamernia. Została tu ułożona kostka na całej długości. To prawie 400 – metrowa ulica, łącząca Topornię z drogą wojewódzką. Zakończona została budowa parkingu przy ulicy 11 Listopada w Przysusze, zlokalizowanego tuż obok budynku Starostwa.

W zakresie bezpieczeństwa

Tak. Gmina zwiększa bezpieczeństwo w ruchu drogowym poprzez budowę dróg, chodników i ścieżek rowerowych. Wspierane są jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, chociażby poprzez dotację na zakup samochodu pożarniczego dla OSP w Smogorzowie. Druhowie z Przysuchy i Skrzyńska są lepiej przygotowani do zadań, bo dostali pomocny sprzęt ochronny. W Skrzyńsku została wyremontowana strażnica OSP.

Ochrona środowiska

Tak. Przysucha inwestuje także w gospodarkę wodno-kanalizacyjną, budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Została zakończona budowa sieci kanalizacyjnej i wodociągowej przy ul. Słonecznej w Skrzyńsku i przy ul. Dembińskich w Przysusze oraz sieci od ul. Świętokrzyskiej do ul. Skowyry i ul. Czermińskiego. W Janikowie zbudowano kanalizację na na ulicy Górnej, a także w ciągu ulic Cichej oraz Chmielnej. W Przysusze w maju podpisano umowę na opracowanie dokumentacji dotyczącej modernizacji oczyszczalni ścieków w Przysusze. To ważny etap do przebudowy oczyszczalni, by mogła działać sprawniej i wydajniej. W Przysusze oraz w Skrzyńsku zostały zamontowane urządzenia służące do pomiarów i odczytów parametrów jakości powietrza.

Rozbudowa bazy sportowej

Tak. Wybudowany został zespół boisk do piłki siatkowej plażowej nad zalewem w Toporni, wraz z trybunami, zapleczem sportowym Powstały także oraz nowe boiska wielofunkcyjne w Skrzyńsku oraz w Beźniku. Nad zalewem w Toporni powstał nowy parking, podobnie jak i przy „Orliku„ w Przysusze.

Nie. O konieczności przebudowy stadionu Oskara Przysucha słychać od kilku już lat. Efektem nacisku społecznego jest zrealizowana przebudowa budynku klubowego i remont płyty boiska. Jednak dotychczas zrealizowane prace są niewystarczające i nie zapewniają mieszkańcom Przysuchy możliwości realizacji zainteresowań sportowych. O tym, że sprawa jest ważna świadczy odzew z którym spotkało się zawiązanie Społecznego Komitetu Przebudowy Stadionu. Burmistrz ma nadzieję, że w 2022 roku w ramach Funduszy Europejskich Mazowsza stadion będzie przebudowany. Gmina stara się też o środki w ramach rządowego programu „Polski Ład”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie