Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Danuta S., dyrektor radomskiego liceum odpowiada przed sądem na zarzut poświadczenia nieprawdy w dokumentach

jp
Sąd Rejonowy w Radomiu nie uwzględnił wniosku obrony Danuty S., dyrektorki Liceum Ogólnokształcącego imienia Dionizego Czachowskiego o warunkowe umorzenie postępowania. Danucie S. prokuratura zarzuca poświadczenie nieprawdy w dokumentach.

Sąd nie uwzględnił wniosku obrony o warunkowe umorzenie postępowania na okres jednego roku oraz orzeczenie świadczenia pieniężnego w wysokości 500 złotych na cel wskazany przez sąd.

Konieczne postępowanie dowodowe

- Sąd uznał, że do wydania prawidłowej decyzji konieczne jest przeprowadzenie postępowania dowodowego. Niezbędna jest kompleksowa ocena dowodów, by w sposób rzetelny ustalić okoliczności popełnienia zarzucanych oskarżonej czynów, jej motywacje, rodzaj i postać jej zamiaru, stopień zawinienia i stopień społecznej szkodliwości czynu, a także rodzaj ujemnych następstw przestępstwa. A to może nastąpić jedynie po przeprowadzeniu postępowania dowodowego na rozprawie głównej – powiedział Arkadiusz Guza, rzecznik Sądu Okręgowego w Radomiu.
Danucie S. postawiono zarzut opisany w artykule 271 paragraf 1 kodeksu karnego, który mówi, że „funkcjonariusz publiczny lub inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”

Postępowanie prokuratorskie

Zanim akt oskarżenia trafił do sądu o szczegółach postępowania prokuratorskiego informowała Beata Galas, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Radomiu. W jej piśmie czytamy: „W toku śledztwa prowadzonego w Prokuraturze Rejonowej Radom - Wschód w Radomiu przeciwko Danucie S. sformułowano dwa zarzuty pierwszy dotyczy poświadczenia nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w dokumentach szkolnych tj. dziennikach lekcyjnych Gimnazjum PWT w Radomiu i III LO w Radomiu oraz księdze zastępstw III LO w Radomiu w zakresie realizacji zajęć lekcyjnych w obu tych placówkach w roku szkolnym 2016/2017, z którego wynika, iż w ponad 130 przypadkach obowiązki dydaktyczne jako nauczyciel W-F podejrzana wykonywała jednocześnie w tych samych godzinach, albo też zajęcia się nie odbyły i pobrała z tego tytułu nienależne wynagrodzenie działając na szkodę Gminy Miasta Radom. Czyn ten zagrożony jest karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. W drugim zaś przypadku w związku z pełnioną w roku szkolnym 2016/2017 funkcją dyrektora III LO w Radomiu zarzucono podejrzanej niedopełnienie obowiązków polegające na niezamieszczeniu w sześciu kolejnych aneksach do arkusza organizacyjnego szkoły przesyłanych do Prezydenta Miasta Radomia informacji dotyczących przebywającego na długotrwałym zwolnieniu lekarskim, a następnie świadczeniu rehabilitacyjnym nauczyciela W-F, a także o rozwiązaniu z tym nauczycielem stosunku pracy w listopadzie 2016 roku. Drugi czyn zagrożony jest karą do 3 lat pozbawienia wolności. Podejrzana nie przyznała się do popełnienia zarzuconych jej przestępstw, złożyła obszerne wyjaśnienia, które obecnie podlegają weryfikacji”.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie