Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowa opieka nad chorymi na Alzheimera w powiecie zwoleńskim. Właśnie rusza program, w ramach którego będą usługi opiekuńcze i warsztaty

MAG
W powiecie zwoleńskim rusza program opieki nad mieszkańcami przewlekle chorymi na Alzheimera lub inne choroby.
W powiecie zwoleńskim rusza program opieki nad mieszkańcami przewlekle chorymi na Alzheimera lub inne choroby. Marcin Genca
Schorowani mieszkańcy powiatu zwoleńskiego, zwłaszcza z demencją starczą, chorobą Alzheimera oraz otępieniem, będą mogli otrzymać dodatkową, bezpłatną opiekę. Właśnie rusza nowy program, który ma zapewnić usługi opiekuńcze początkowo dla 18 osób. Będą też szkolenia dla ich rodzin oraz pracowników socjalnych.

Projekt pod hasłem „Senior pod ochroną – usługi opiekuńcze dla chorych z otępieniem” będzie realizować Fundacja Pro Civitas Bono w partnerstwie z Urzędem Miejskim w Zwoleniu oraz zwoleńskim Starostwem Powiatowym. Projekt jest współfinansowany przez Urząd Marszałkowski i ma być realizowany w latach 2018-2020.

O nowym projekcie poinformowała podczas wtorkowej konferencji prasowej Bogusława Jaworska, burmistrz Zwolenia. Wzięli w niej udział: starosta Waldemar Urbański, wicestarosta Arkadiusz Sulima, Edward Rybak, przewodniczący Rady Powiatu, wiceburmistrz Grzegorz Molendowski, przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Sobieszek, a także Krzysztof Jarosz, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Zwoleniu. Byli też przedstawiciele opieki społecznej, czy pielęgniarki środowiskowe.

- Jest to projekt, który ma dotrzeć do osób starszych, z demencją, alzheimerem oraz otępieniem. Celem projektu jest bezpłatna opieka nad takimi osobami, szkolenia pracowników, którzy będą opiekowali się tymi osobami oraz kampania promocyjna. Dziękuję pani doktor Anecie Śledź, która jest pełnomocnikiem zarządu fundacji Pro Civitas Bono za skierowanie do nas propozycji wspólnego działania na rzecz mieszkańców - mówiła burmistrz Bogusława Jaworska.

Aby pomóc chorym

O szczegółach projektu, skierowanego do rodzin chorych, mówiła z kolei Aneta Śledź.

- Głównym celem projektu jest wspieranie samodzielności osób chorych na Alzheimera oraz oraz ich rodzin. Cele dodatkowe to poprawa jakości życia chorych na Alzheimera oraz inne choroby otępienne poprzez zapewnienie im profesjonalnej opieki, pomoc opiekunom i rodzinom w opiece nad chorym, ale również wzrost wiedzy na temat specyfiki choroby Alzheimera wśród mieszkańców poprzez specjalistyczne doradztwo oraz szkolenia dla pracowników socjalnych i pozostałych kadr instytucji pomocy społecznej - mówiła koordynatorka projektu.

W ramach projektu zaplanowano: bezpłatne usługi opiekuńcze, telefon zaufania dla chorych i ich rodzin oraz opiekunów, warsztaty szkoleniowe dla pracowników pomocy społecznej i aktywnej integracji oraz rodzin i opiekunów chorych na Alzheimera i inne choroby otępienne, a także kampanię społeczną, której celem ma być zapobieganie stygmatyzacji osób z chorobą Alzheimera w środowisku zamieszkania.

Podczas warsztatów będzie można uzyskać informacje na temat opieki i pielęgnacji osób starszych, przebiegu choroby Alzheimera, sposobów radzenia sobie ze stresem spowodowanym długotrwałą opieką. Warsztaty szkoleniowe mają być zorganizowane na przełomie września i października w Zwoleniu.

Ważny problem społeczny

Jak mówiła Aneta Śledź, projekt fundacji to próba wypełnienia luki w systemie opieki zdrowotnej, spowodowanej przez brak ogólnopolskiego programu skierowanego do osób starszych, cierpiących na choroby otępienne.

Z kolei Waldemar Urbański, starosta zwoleński, zauważył, że opieka nad osobami starszymi, zwłaszcza przewlekle chorymi jest obecnie bardzo dużym problemem w całym kraju.

- Młodsze pokolenie pracuje zawodowo i bardzo często po prostu nie ma kto zająć się chorymi seniorami. Potrzeby w tym zakresie są bardzo duże, dlatego być może już w przyszłej kadencji trzeba będzie podjąć decyzję o stworzeniu [w naszym powiecie środowiskowego domu pomocy dla osób starszych - zapowiadał starosta, dodając, że w realizację projektu włączył się SPZOZ w Zwoleniu, którego pracownicy posiadają dużą wiedzę i doświadczenie w opiece nad seniorami.

- Opieka nad osobami starszymi jest wielkim wyzwaniem dla każdego samorządu. Tym bardziej cieszy wspólne działanie na rzecz osób chorych i chęć ulżenia im w cierpieniu - dodawał wicestarosta Arkadiusz Sulima.

Bezpłatna opieka dla 18 osób

Według Anety Śledź, projekt jest zaplanowany na trzy lata i finansuje go samorząd województwa mazowieckiego. Oznacza to, że wszelkie usługi opiekuńcze i warsztaty dla rodzin i innych uczestników będą bezpłatne.

- W 2018 roku zaplanowano nieodpłatne usługi opiekuńcze dla 18 mieszkańców powiatu zwoleńskiego, cierpiących na choroby otępienne typu Alzheimer, demencja, Parkinson. Usługi opiekuńcze będą świadczone przez wykwalifikowane i doświadczone pielęgniarki środowiskowe, także z terenu powiatu zwoleńskiego, początkowo byłyby to cztery takie osoby. W kolejnych latach projektem chcemy objąć po około 30 osób. Całkowity koszt projektu to około 300 tysięcy złotych, po około 100 tysięcy złotych na rok. Instytucją nadzorującą jego realizację będzie Urząd Marszałkowski - mówiła Aneta Śledź.

Udział samorządu miejskiego to nieodpłatne przekazanie pomieszczenia w Urzędzie Miejskim dla biura projektu oraz sali konferencyjnej na szkolenia, zaś samorząd powiatowy zapewnia wsparcie wykwalifikowanej kadry SPZOZ.

Nabór chętnych do projektu oraz dokładne informacje można uzyskać w Biurze Projektu, które mieści się w pokoju numer 19 w Urzędzie Miejskim w Zwoleniu i jest czynne w poniedziałki i środy w godzinach 8.30 -13. Dodatkowe informacje pod numerem telefonu 799-200-599 oraz na stronie internetowej www.pcbfundacja.org.

Sama Fundacja Pro Civitas Bono działa od 2008 roku w regionie radomskim. Specjalizuje się w pomocy osobom starszym, chorym na Alzheimera i demencję. Fundacja zrealizowała szereg działań na rzecz chorych na Alzheimera, ich rodzin i opiekunów. W 2017 roku fundacja zorganizowała także konferencję pt. ”Alzheimer – choroba XXI wieku”, podczas której lekarze specjaliści opowiadali o specyfice choroby, przebiegu, dostępnych metodach leczenia oraz prawidłowej opiece nad chorymi. Słuchacze dowiedzieli się także o formach pomocy dla chorych i ich opiekunów, mogli też porozmawiać ze specjalistami na temat indywidualnych problemów związanych z opieką nad chorymi. W przerwie konferencji odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego pt. „Chociaż babcia i dziadek zapominają, ja i tak o nich pamiętam”. W konferencji wzięło udział 250 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie