Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowe badania logopedyczne w Szydłowcu

/mod/
Uwaga mamy! Można przyjść nawet z bardzo malutkimi dziećmi.

Ważne

Ważne

Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Szydłowcu zaprasza wszystkich zainteresowanych rodziców na bezpłatne badania dzieci w wieku od 0 do 12 miesięcy. Odbędą się one w terminach: 26 października w godzinach od 9 do 14, 9 listopada w godzinach od 9 do 14. Zapisywać można się telefoniczne w godzinach od 8 do 16 pod numerem telefonu (48) 617 14 51.

Ta informacja powinna zainteresować rodziców nawet bardzo malutkich dzieci. Szydłowiecka Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna zaprasza na bezpłatne badania logopedyczne. Specjaliści ocenią, czy maluchy będą miały problemy z mową w późniejszym wieku.

Specjaliści podkreślają, że rozwój mowy, wbrew pozorom, nie zaczyna się w chwili, gdy dziecko zaczyna mówić pełnymi zdaniami, ale już w czasie ciąży, kiedy rozwijają się narządy i mięśnie biorące udział w
mówieniu.
CO BĘDĄ SPRAWDZAĆ

Podczas bezpłatnych badań w Szydłowcu logopeda oceni występujące odruchy ssania, połykania, zwracania, kąsania, odruch żuchwowy, wypychania języka, lizania, a także odruchy wargowe: szukania, zwierania, otwierania. Oceni, czy część odruchów zanikła, robiąc miejsce następnym ważnym odruchom, czyli na przykład odruch kąsania ustąpił odruchowi żucia, który oprócz właściwości pokarmowych gwarantuje płynność ruchów mownych na późniejszym etapie rozwoju.

Specjalista oceni także stan i budowę jamy ustnej, która mimo, iż w tym okresie pełni rolę wyłącznie pokarmową, to jej sprawność decyduje o dalszym rozwoju mowy dziecka oraz sprawdzi budowę podniebienia, bowiem zdarzają się przypadki ukrytych jego rozszczepów.

Logopeda zwróci uwagę na sposób oddychania niemowlaka, występowanie głużenia, gaworzenia oraz reakcje słuchowe.

DLA KOGO BADANIA PRZEDE WSZYSTKIM?

Specjaliści dodają, że dbałość o wsparcie rozwoju mowy dziecka leży po stronie rodziców. Najważniejsze są regularne konsultacje z logopedą, zalecone ćwiczenia oraz codzienna troska o kształtowanie tej umiejętności. Wczesną interwencją logopedyczną w szczególności objęte powinny być dzieci: urodzone przez cesarskie cięcie lub porodem kleszczowym, urodzone przedwcześnie, z niską masą urodzeniową, z obciążonym wywiadem okołoporodowym, mające kłopoty ze ssaniem, gryzieniem lub żuciem pokarmów, oddychające przez usta, mające często otwartą buzię, wysunięty język, mające ograniczone ruchy języka, mające zbyt dużą wrażliwość tylnej części języka objawiającą się częstym dławieniem, występowaniem odruchu wymiotnego, nadmiernie śliniące się, u których występują nawyki takie zbyt długiego ssania smoczka i korzystania z butelki, ssanie palca, pieluszki. Wczesna interwencja logopedyczna daje szansę usprawniania funkcji pokarmowych oraz komunikacyjnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie