Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Debata o bezpieczeństwie w Radomiu i... niewielkie zainteresowanie (zdjęcia)

Piotr KUTKOWSKI [email protected]
Do udziału w debacie zachęcał Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.
Do udziału w debacie zachęcał Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. Piotr Kutkowski
Dlaczego policja nie reaguje na gonitwy motocyklowe, dzielnicowi rzadko odwiedzają spółdzielnie mieszkaniowe dzielnicowi, a w tunelu przy dworcu PKP "strach się bać"? Takie pytania padały we wtorek podczas debaty z udziałem policji i władz województwa.
Dane statystyczne przedstawił Roman Jaśkiewicz, szef radomskiej policji.
Dane statystyczne przedstawił Roman Jaśkiewicz, szef radomskiej policji.

Dane statystyczne przedstawił Roman Jaśkiewicz, szef radomskiej policji.

Głównym organizatorem spotkania pod nazwą "Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa" była
policja, odbywało się ono w XI LO imienia Stanisława Staszica.

Pomimo zaproszeń i nagłośnienia połowa krzeseł ustawionych w sali gimnastycznej szkoły była jednak pusta. Resztę zapełnili przedstawiciele różnych instytucji i mieszkańcy, którzy byli adresatami spotkania. Do wzięcia udziału w debacie zachęcał ich Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki mówiąc, że dane statystyczne nie odzwierciedlają faktycznego stanu bezpieczeństwa. Jaki on jest naprawdę, wynika to również z takich spotkań.

STATYSTYKA

Ale statystyka jednak na wstępie była. Informację o zagrożeniach, ale także o strukturze i efektach pracy radomskiej policji przedstawił jej szef Roman Jaśkiewicz, Z przedstawionej przez niego prezentacji jednoznacznie wynikało, że przestępczość w Radomiu maleje, a wykrywalność przestępstw rośnie.

Zmniejsza się także w zdecydowany sposób liczba wypadków na drogach, ale niestety wciąż skutkiem wielu z nich są ofiary śmiertelne i ranni Poważnym problem - przyznał komendant - nadal pozostają pijani kierowcy. Tylko w tym roku policjanci zatrzymali ich już 1035.

PYTANIA

Po informacjach o działaniach i akacjach prewencyjnych oraz pokazaniu krótkiego filmu nadszedł czas na zadawanie pytań i dyskusje. Jednego z mieszkańców interesowało, czy istnieją szkoły złodziejskie. Rafał Batkowski, szef mazowieckiej policji odparł, że dawniej podobno takie szkoły działały, ale teraz nic o nich nie wiadomo.

Pytania innych osób dotyczyły już konkretnych sytuacji w Radomiu. - Dlaczego w spółdzielni mieszkaniowej zrzeszającej 10 tysięcy osób nie pojawia się dzielnicowy, który przy tej okazji mógłby dowiedzieć się o wieku zagrożeniach? - dociekał jeden z rozmówców.

Takim zagrożeniem, według niego są wyścigi, jakie motocykliści urządzają sobie na ulicach Radomia.

- Mieszkam po drugiej stronie dworca, codziennie muszę przechodzić przez tunel. Nigdy nie spotkałam tam policjanta. A o zmierzchu naprawdę w tym tunelu jest strach się bać - żaliła się uczestniczka spotkania.

Policjanci zapewniali, że motocykliści nie mogą liczyć na pobłażanie, przyznając jednoczenie, że są kłopoty z ich ściganiem, bowiem często zmieniają trasy swoich wyścigów. Kłopoty występują również z obsadzaniem stanowisk dzielnicowych.

Wszystkie uwagi i spostrzeżenia były skrupulatnie notowane i mają one posłużyć policji do podejmowania konkretnych działań. Czy przyniesie to skutek - ma być wiadomo na kolejnej debacie. Za rok.

Pomimo zaproszeń wiele krzeseł było pustych

Pomimo zaproszeń wiele krzeseł było pustych

Pomimo zaproszeń wiele krzeseł było pustych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie