Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dla kogo Radomska Nagroda Kulturalna? Nasza nominacja

/bk/
Nasza redakcja ma swojego kandydata do Radomskiej Nagrody Kulturalnej za rok 2010. Jest nim Maciej Żółtowski, dyrektor Radomskiej Orkiestry Kameralnej.
Nasza redakcja ma swojego kandydata do Radomskiej Nagrody Kulturalnej za rok 2010. Jest nim Maciej Żółtowski, dyrektor Radomskiej Orkiestry Kameralnej.
Są nie tylko pasjonatami w swojej dziedzinie, ale także chcą coś z tej swojej pasji przekazać innym. Są więc nie tylko aktywni "na polu" kultury ale doskonale promują nasze miasto. A w 2010 roku odnieśli dodatkowo znaczące sukcesy. O kim mowa? O kandydatach do Radomskiej Nagrody Kulturalnej. W środę, 8 czerwca, zbiera się Kapituła Nagrody.

Członkowie Kapituły poddadzą osądowi twórców kultury a potem wybiorą najlepszych i nominują ich do nagrody przyznanej za wybitne osiągnięcie kulturalne i twórcze w roku 2010. Premiowani będą ci, którzy zrobili coś istotnego dla miasta i środowiska. Wśród nich będzie oczywiście Lider. Kto nim zostanie?...

O tym dowiemy się dopiero 25 czerwca o godzinie 20 w sali koncertowej imienia Krzysztofa Pendereckiego podczas koncertu galowego Dni Radomia "Ludziom Czerwca" wykonaniu Radomskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Macieja Żółtowskiego i flecisty, Łukasza Długosza.

Teraz natomiast jest czas na dyskusje a także "spekulacje" wokół kandydatów, jak to bywa przy wszystkich rankingach. Bo Nagroda jest właśnie podsumowaniem tego specjalnego "kulturalnego rankingu."

W tym roku Radomska Nagroda Kulturalna przyznana zostanie już po raz trzynasty. Zrodzona z inicjatywy ówczesnego prezydenta Radomia oraz TV Dami po raz pierwsza wręczona została w roku 1998. Jej laureatem był Zbigniew Kruszyński, pisarz wywodzący się z Radomia. Laureat kilku innych nagród Zbigniew Kruszyński godnie otwiera listę nagrodzonych.

Kolejni laureaci Nagrody również pozostawili w radomskiej i nie tylko radomskiej kulturze trwały ślad.
W tym roku już po raz trzeci kandydata do nagrody oprócz Kapituły zaproponować mogli mieszkańcy Radomia.

Ostateczny termin nadsyłania kandydatur mija 7 czerwca o godzinie 15. Miejska Biblioteka Publiczna, ulica Piłsudskiego 12 , 26- 600 Radom, lub drogą elektroniczną: [email protected]

Wszystkie zgłoszenie muszą być, naturalnie, opatrzone imieniem i nazwiskiem.

Przypomnijmy, że Radomska Nagroda Kulturalna przyznawana jest twórcom, autorom lub organizatorom największego wydarzenia kulturalnego minionego roku.

Nasza redakcja ma swojego kandydata do Radomskiej Nagrody Kulturalnej za rok 2010. Jest nim Maciej Żółtowski, dyrektor Radomskiej Orkiestry Kameralnej.

Radomska Orkiestra Kameralna pod batutą Macieja Żółtowskiego zasłynęła także w całej Polsce i poza granicami, dzięki płycie "Grażyna Bacewicz - utwory na Orkiestrę Kameralną". Krążek cieszy się dużym powodzeniem wśród melomanów. Pod koniec 2010 roku płyta Radomskiej Orkiestry została, głosami międzynarodowego jury, nominowana do nagrody INTERNATIONAL CLASSICAL MUSIC AWARDS 2011 (dawniej MIDEM Classical Awards).

Jest to najbardziej prestiżowa nagroda światowego przemysłu fonograficznego. Mimo że orkiestra nie otrzymała samej statuetki, już sama nominacja w krótkiej działalności zespołu była ogromnym zaszczytem.

Pierwsza płyta nagrana przez Radomską Orkiestrę Kameralną pod dyrekcją Macieja Żółtowskiego otrzymała nominację do Nagrody Muzycznej "Fryderyka 2010" w kategorii "Album Roku - muzyka kameralna".

Płyta otrzymała też wspaniałą recenzję w najbardziej prestiżowym na świecie francuskim miesięczniku fonograficznym "Diapason".

Jest nadzieja, że podobne sukcesy odniesie druga płyta, wydana na początku tego roku, na której także znalazły się utwory Grażyny Bacewicz, część II.

W minionym sezonie na radomskiej scenie wraz z Radomską Orkiestrą Kameralną wystąpili muzycy światowej sławy, jak między innymi, skrzypek, Vadim Brodski, Jarosław Śmietana i jego Jazz Combo, pianista, Bartłomiej Kominek, dyrygent, Antoni Wit, flecista, Patrick Gallois, kontrabasista, Adam Bogacki, dyrygenci: Wiesław Pieregorólka i Jonathan Brett, harfistka, Anna Sikorzak - Olek i wielu innych.

Bardzo ważną rolę pełnią koncerty umuzykalniające. Edukowanie młodzieży podczas koncertów umuzykalniających ma niewątpliwie wpływ długofalowy. Pozwala już od najmłodszych lat wykształcić wrażliwość na sztukę. Kontakt z muzyką rozwija aktywną i twórczą wyobraźnię.

Maciej Żółtowski ma 40 lat. Jest dyrygentem i kompozytorem. Ukończył z wyróżnieniem kompozycję w klasie profesor Mariana Borkowskiego oraz, również z wyróżnieniem, dyrygenturę w klasie profesora Ryszarda Dudka w Akademii Muzycznej imienia Fryderyka Chopina w Warszawie. Swoje umiejętności doskonalił na wielu kursach mistrzowskich.

Za osiągnięcia artystyczne otrzymał dwukrotnie stypendium Ministra Kultury i Sztuki oraz stypendium im. Tadeusza Bairda ufundowane przez Alinę Baird. W 1997 roku przebywał na stypendium niemieckiego Stiftung Kulturfonds w Künstlerhaus Schloß Wiepersdorf. Jest laureatem II nagrody w konkursie kompozytorskim Musica Sacra (1995 rok), jest także finalistą III międzynarodowego konkursu kompozytorskiego "Next Millenium" im. Toru Takemitsu w Tokio. W 2000 r. został nagrodzony stypendium dla młodych dyrygentów Japońskiej Fundacji Muzycznej JESC.

Pracował z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą. Był w latach 1996-2004 pedagogiem w Akademii Muzycznej w Warszawie. Od 2005 roku jest wykładowcą w Cyprus College w Nikozji.

W lipcu 2007 roku Maciej Żółtowski został powołany na stanowisko Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Radomskiej Orkiestry Kameralnej.

Dotychczasowi laureaci Radomskiej Nagrody Kulturalnej:

1997 - Zbigniew Kruszyński za książkę "Szkice Historyczne";

1998 - Janusz Pulnar za zorganizowaną w 1998 roku wystawę "Epoka Pana Tadeusza".

1999 - Kabaret imienia Romana z Radomia za sukcesy w ogólnopolskich turniejach satyrycznych.
Wyróżnienie: Robert Grudzień, Linas Zaikauskas, wyróżnienie honorowe: ksiądz Wojciech Szary, Anna Skubisz, animator kultury: Ewa Gęga - Osowska, Magdalena Bieńkowska

2000 - Zdzisław Włodarski za utworzenie orkiestr "Grandioso" i "Divertimento", organizację koncertów muzyki poważnej oraz Radomskich Spotkań Młodych Kameralistów;
Wyróżnienie: Aleksander Sawicki

2001 - Ewa Gęga - Osowska za organizację V Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia;
Wyróżnienie: Andrzej Bieniasz

2003 - Robert Grudzień za Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej Radom - Orońsko;
Wyróżnienie: Młodzieżowa Orkiestra Dęta "Grandioso"

2004 - Katarzyna Posiadała za przygotowanie wystawy "Jacek Malczewski 1854 - 1929"

2005 - Piotr Dąbrówka za pasję twórczą i promocję Miasta Radomia

2006 - Stanisław Zbigniew Kamieński za przygotowanie wystawy "Obrazowania";
Wyróżnienie: Przemysław Bednarczyk.

2007 - Anna Skubisz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, wyróżnienie: Jerzy Wasiuczyński.

2008 - Radomskie Towarzystwo Naukowe za opracowanie i wydanie książki "Radom. Poznać i zrozumieć historię swojego miasta" oraz za systematyczną, społeczną pracę badawczą i działania popularyzujące wiedzę o dziejach Radomia.

Za rok 2009 - Zbigniew Rybka za ożywienie Teatru Powszechnego w Radomiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie