Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobiega końca budowa Branżowego Centrum Umiejętności w Radomiu, już wstawiane są nowoczesne maszyny służące do nauki zawodu

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
- Branżowe Centrum Umiejętności będzie rozwiniętym technologicznie ośrodkiem kształcenia i egzaminowania - mówi Piotr Zarzyka, dyrektor  Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego numer 2 przy ulicy Kościuszki w Radomiu.
- Branżowe Centrum Umiejętności będzie rozwiniętym technologicznie ośrodkiem kształcenia i egzaminowania - mówi Piotr Zarzyka, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego numer 2 przy ulicy Kościuszki w Radomiu. Archiwum
W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego numer 2 w Radomiu przy ulicy Kościuszki dobiega końca budowa Branżowego Centrum Umiejętności dla branży elektroniczno-mechatronicznej w dziedzinie automatyki przemysłowej (BCU-BEM).

W Radomiu powstaje Branżowe Centrum Umiejętności, koniec prac już niedługo

Prace remontowo – budowlane na terenie placówki idą błyskawicznie. Rozpoczęły się 2 września tego roku.

- Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie automatyki przemysłowej powstaje w ramach projektu na „Utworzenie i wsparcie funkcjonowania Branżowego Centrum Umiejętności dla branży elektroniczno-mechatronicznej w dziedzinie automatyki przemysłowej (BCU-BEM), realizującego koncepcję centrów doskonałości zawodowej (CoVEs)” - mówi Piotr Zarzyka, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego numer 2 w Radomiu.

Dla branży przemysłowej

Przedsięwzięcie wpisane jest do Krajowego Planu Odbudowy, a całkowity koszt inwestycji wynosi aż 15 144 832 złotych.
Branżowe Centrum Umiejętności od 1 stycznia 2024 roku będzie wchodziło w skład Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego numer 2 w Radomiu, mieszczącego się przy ul. Kościuszki 7. Organem prowadzącym będzie Gmina Miasta Radomia, która opublikowała już projekt uchwały powołującej nową placówkę oraz jej akt założycielski.

Rozwinięty ośrodek kształcenia

- Branżowe Centra Umiejętności, to z założenia rozwinięte pod względem technologicznym ośrodki kształcenia i egzaminowania w danej branży, mające zapewnić wsparcie istniejącym placówkom edukacyjnym i umożliwić tworzenie nowych – wyjaśnia dyrektor Piotr Zarzyka.

Celem utworzenia nowej placówki oświatowej ma być pomoc w pozyskiwaniu kadr na potrzeby nowoczesnej gospodarki w poszczególnych branżach w regionie radomskim i ogólnopolskim, wzrost zainteresowania młodzieży kształceniem zawodowym, zwiększenie udziału pracodawców w procesie edukacji, wsparcie szkół i uczelni w nawiązywaniu kontaktów z pracodawcami, a także promowanie uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się i dokształcania dorosłych.

Branżowe Centrum ma być wiodącym ośrodkiem umożliwiającymi kształcenie uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców, przedsiębiorców oraz wszystkie osoby chcące podnieść swoje kwalifikacje zawodowe poprzez dostęp do najnowocześniejszych w danej dziedzinie technologii.

Branżowe Centrum Umiejętności będzie prowadziło cztery rodzaje działalności:

1. Edukacyjno-szkoleniową, między innymi w postaci:

  • branżowych szkoleń zawodowych dla uczniów i studentów, firmowanych i certyfikowanych przez branżę, dotyczących najbardziej aktualnych rozwiązań w danej dziedzinie,
  • przygotowania nowych kwalifikacji sektorowych dla osób dorosłych zainteresowanych uzyskaniem kwalifikacji lub przekwalifikowaniem się,
  • kursów przygotowujących do uzyskania kwalifikacji sektorowej,
  • egzaminów zawodowych i egzaminów prowadzących do potwierdzenia kwalifikacji sektorowych,
  • szkoleń branżowych dla nauczycieli zawodu.

2. Wspierającą współpracę szkół, placówek i uczelni z pracodawcami,

3. Innowacyjno-rozwojową, upowszechniającą wiedzę, innowacje i nowe technologie oraz transformację ekologiczną i cyfrową,

4. Wspierającą realizację doradztwa zawodowego dla uczniów i aktywizację zawodową studentów, doktorantów i absolwentów studiów.

Do nowo powstającego ośrodka szkoleniowego trwa aktualnie dostarczanie niezbędnego wyposażenia, w tym profesjonalnych maszyn, z których już niebawem będą mogli korzystać uczestnicy szkoleń.

Zajęcia od stycznia

- Każda sala dydaktyczna będzie wyposażona w nowoczesny sprzęt, który dzięki zastosowaniu innowacyjnych i zintegrowanych technologii zapewni naukę na najwyższym poziomie w dziedzinie automatyki przemysłowej. Dodatkowo w budynku będzie wyodrębniona część administracyjno-biurowa dla kadry zarządzającej i nauczycieli, a także część sanitarna składająca się z aneksu kuchennego przeznaczonego dla pracowników i uczestników szkoleń oraz łazienek – mówi Piotr Zarzyka.

Wszystkie pomieszczenia będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Obok budynku znajduje się wyodrębniony parking, z którego będą mogli korzystać pracownicy i osoby uczące się w centrum.

- Chciałbym bardzo podziękować wszystkim, którzy wspierali ten ambitny projekt, pomagali w jego realizacji, zaangażowali się w prace, by w Radomiu mógł powstać tak nowoczesny ośrodek kształcenia i egzaminowania – dodaje dyrektor Piotr Zarzyka.

Rekrutacja do Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie automatyki przemysłowej rozpocznie się w styczniu 2024 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie