Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom Niemiecki w Radomiu. Zobacz archiwalne zdjęcia Resursy Obywatelskiej z czasów wojny

Redakcja Polska Press
Redakcja Polska Press
Tak wyglądał Dom Niemiecki w Radomiu, czyli Resursa Obywatelska w czasie okupacji. Zobacz archiwalne zdjęcia wnętrz i budynku.
Tak wyglądał Dom Niemiecki w Radomiu, czyli Resursa Obywatelska w czasie okupacji. Zobacz archiwalne zdjęcia wnętrz i budynku. Narodowe Archiwum Cyfrowe / fotopolska.eu
Resursa Obywatelska w Radomiu to miejsce z bogatą historią. Na przestrzeni lat, budynek kilkakrotnie zmieniał swoją nazwę i przeznaczenie. W czasie I Wojny Światowej Mieścił się tu wojskowy szpital, a w 1939 roku Niemcy utworzyli tu dla siebie lokal rozrywkowy, czyli Dom Niemiecki. Jak wtedy wyglądały wnętrza? Zobaczcie zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Dom Niemiecki w Radomiu, czyli Resursa Obywatelska w czasie wojny

Resursa Obywatelska jest najstarszą instytucją kultury w Radomiu, działającą od 1829 roku. Jej pochodząca z języka francuskiego nazwa wskazuje, że od początku działała jako klub towarzyski, skupiający okolicznych mieszkańców, między innymi kupców i właścicieli ziemskich. Budynek obecnej Resursy Obywatelskiej w stylu neorenesansowym powstał w 1852 roku według projektu architekta Ludwika Bartłomieja Radziszewskiego. W czasie I Wojny Światowej był tu lazaret, czyli szpital wojskowy, po wojnie Teatr Rozmaitości, a w czasie II Wojny Światowej lokal rozrywkowy dla Niemców Deutsche Haus.

Zobaczcie archiwalne zdjęcia z tego okresu.

Po wojnie w 1954 roku w tym miejscu utworzono Kino Przyjaźń, a następnie Ośrodek Kultury i Sztuki Resursa Obywatelska, który funkcjonuje do dziś.

Historia Resursy Obywatelskiej

Obecna siedziba Resursy powstała w 1852 roku z inicjatywy Rady Opiekuńczej Zakładów Dobroczynnych Powiatu Radomskiego, a dochód z jej działalności przeznaczony był na wsparcie znajdującego się obok szpitala św. Kazimierza. Od początku swego istnienia placówka pełni wiodącą rolę w życiu kulturalnym miasta. W murach Resursy przez wiele dziesięcioleci działał teatr. Kulturalna i oświatowa działalność placówki miała zawsze silne zakorzenienie w patriotyzmie. Nader często organizowano tu bale obywatelskie, z których dochód przeznaczany był na cele charytatywne. Odbywały się tu liczne wieczory poezji, uroczystości z okazji ważnych rocznic i świąt, organizowano odczyty na temat ojczystej historii. Po II Wojnie Światowej w Resursie początkowo mieściła się poradnia kulturalno-oświatowa, później działały dwa kina – “Przyjaźń” i “Pokolenie”. W 1991 r. w budynku Resursy znalazł swą siedzibę Wojewódzki Dom Kultury. Od 1999 r. działamy pod szyldem Ośrodka Kultury i Sztuki “Resursa Obywatelska”, kontynuując chlubne, ponad półtorawiekowe tradycje animacji kultury w mieście.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie