Dookoła Szwajcarii. Ayuso wygrał piąty etap, liderem Skjelmose

OPRAC.:
Mateusz Ptaszyński
Hiszpan Juan Ayuso (UAE Team Emirates) wygrał po samotnej akcji piąty etap wyścigu Dookoła Szwajcarii z Fiesh do La Punt o długości 211 km. Drugi na mecie Duńczyk Mattias Skjelmose (Trek-Segafredo) odzyskał koszulkę lidera klasyfikacji generalnej.

20-letni Ayuso zaatakował 13 km przed metą, na początku podjazdu na przełęcz Albulapass. Dogonił i wyprzedził trzech kolarzy pozostałych z przodu z wcześniejszej ucieczki. Na zjeździe jeszcze zwiększył dystans nad rywalami i zwyciężył z przewagą 54 sekund nad pięcioosobową grupą z faworytami wyścigu.

Przyprowadził ją Skjelmose, który odzyskał koszulkę lidera, w której jechał przez jeden dzień po wygraniu trzeciego etapu. Duńczyk wyprzedza teraz dotychczas prowadzącego Austriaka Feliks Galla o osiem sekund i Ayuso o 18.

Na czwarte miejsce ze stratą 46 sekund spadł 10. w czwartek Belg Remco Evenepoel (Soudal-Quick Step), który wrócił w Szwajcarii do startów po tym, jak z powodu infekcji COVID-19 musiał wycofać się z Giro d'Italia będąc liderem imprezy.

Trójka Polaków: Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers), Filip Maciejuk (Bahrain Victorious) i Maciej Bodnar (TotalEnergies) ukończyli piąty etap na dalekich pozycjach ze stratą 24.12 do zwycięzcy.

Ośmioetapowy wyścig najwyższej kategorii World Tour zakończy się w niedzielę w Abtwil.