Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Druga edycja Czarnoleskiego Festiwalu Sztuk. Grali pianiści z całej Polski. Zobacz zdjęcia!

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Za nami dwa tygodnie święta muzyki poważnej w Czarnolesie. Zakończyła się druga edycja Czarnoleskiego Festiwalu Sztuk. Na zdjęciu koncert Polish Violin Duo.
Za nami dwa tygodnie święta muzyki poważnej w Czarnolesie. Zakończyła się druga edycja Czarnoleskiego Festiwalu Sztuk. Na zdjęciu koncert Polish Violin Duo. Czarnoleski Festiwal Sztuk
Za nami druga edycja święta muzyki poważnej w muzeum w Czarnolesie. Zakończył się "Czarnoleski Festiwal Sztuk". Przez dwa tygodnie grali muzycy z całej Polski. Organizatorzy przygotowali dla widzów liczne występy, recitale, warsztaty, a także inne atrakcje. Ukoronowaniem festiwalu był koncert galowy w kościele parafialnym pod wezwaniem Świętej Trójcy w Gródku.

Zakończyło się czarnoleskie święto muzyki poważnej. Przez dwa tygodnie w Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie i w kościele parafialnym pod wezwaniem Świętej Trójcy w Gródku można było posłuchać dzieła muzyczne od epoki renesansu aż po współczesność, a także utwory muzyki ludowej.

Jerzy Zelnik gwiazdą koncertu inauguracyjnego

Festiwal rozpoczął się w niedzielę, 19 lipca, od wernisażu wystawy malarstwa Martyny Tarasiewicz w Kordegardzie Muzeum Jana Kochanowskiego. Otwarcie festiwalu uświetnił też koncert inauguracyjny, podczas którego mogliśmy usłyszeć dziesięć nokturnów Fryderyka Chopina w wykonaniu Edwarda Wolanina, wirtuoza fortepianu oraz profesora i wykładowcy Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, który był jednocześnie dyrektorem artystycznym festiwalu.

Gwiazdą koncertu był niewątpliwie Jerzy Zelnik, aktor filmowy i teatralny znany przede wszystkim z roli Ramzesa XIII w filmowym widowisku "Faraon" w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Artysta zaprezentował zebranym słuchaczom poezję Jana Kochanowskiego oraz Jana Pawła II.

Koncerty, wykłady i recitale

Po koncercie inauguracyjnym rozpoczęły się pozostałe wydarzenia festiwalowe. We wtorek, 21 lipca, z recitalem fortepianowym w Dworku Jana Kochanowskiego wystąpił pianista Michał Oleszak. Dzień później w tym samym miejscu odbył się również koncert kameralny w wykonaniu Magdaleny Skwierczyńskiej - skrzypce i Natalii Wolanin - fortepian. Z kolei w czwartek było nieco bardziej edukacyjnie, bowiem z wykładem "Mit Orfeusza i Amfiona w Pieśniach Jana Kochanowskiego" wystąpił profesur Dariusz Czemperek z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Nieco później tego samego dnia odbył się tez koncert uczestników mistrzowskich warsztatów pianistycznych. Piątek recital klawesynowy - "Podróż po Europie XVIII wieku", zaś sobota koncert uczestników mistrzowskich warsztatów pianistycznych i recital fortepianowy Radosława Sobczaka.

Pierwszy tydzień festiwalu zwieńczył koncert Polish Violin Duo w kościele pod wezwaniem świętego Stanisława biskupa i męczennika i świętej Małgorzaty w Janowcu. Zebrani mogli wysłuchać utwory takich kompozytorów, jak Henryk Wieniawski, Grażyna Bacewicz, Georg Philipp Telemann, czy też Romuald Twardowski. Polish Violin Duo to duet smyczkowy w składzie: Marta Gidaszewska, Robert Łaguniak. To zdobywcy I nagrody oraz sześciu nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. S. Moniuszki w Rzeszowie, a także wielu innych nagród na Międzynarodowych i Ogólnopolskich Konkursach Muzycznych.

Muzyka dawna, ludowa i... jazz

Drugi tydzień festiwalu otworzył we wtorek, 28 sierpnia, koncert muzyki dawnej - "Ekstaza w malarstwie i muzyce" w wykonaniu Zespołu IL TEMPO. Dzień później odbył się również koncert "Czar małych instrumentów klawiszowych - klawikord, szpinet, wirginał" Marka Toporowskiego.

W czwartek ponownie zagrali uczestnicy mistrzowskich warsztatów pianistycznych, zaś później wieczorem była prawdziwa gratka dla miłośników muzyki ludowej. W amfiteatrze przy muzeum zagrały i zaśpiewał Zespół "Sobótka" z Czarnolasu, a także Zespół ludowy z Mierziączki.

W piątek Julia Łozowska wystąpiła z recitalem chopinowskim. W sobotę odbyły się zaś dwa koncerty. Wczesnym popołudniem ponownie zagrali uczestnicy mistrzowskich warsztatów pianistycznych. Wieczorem odbył się natomiast koncert jazzowy "Wilcze jagody". Zaśpiewała Agnieszka Wilczyńska, a na fortepianie akompaniował jej Andrzej Jagodziński.

Festiwal zakończył się w ostatnią niedzielę, 2 sierpnia. Tego dnia na wszystkich miłośników muzyki poważnej czekały dwa koncerty. W południe w kościele parafialnym pod wezwaniem Świętej Trójcy w Gródku odbył się finałowy koncert uczestników II turnusu mistrzowskich warsztatów pianistycznych, zaś wieczorem odbył się koncert na zakończenie festiwalu. Wystąpili w nim Sara Dragan - skrzypce i Edward Wolanin - fortepian.

Organizatorem Festiwalu i Mistrzowskich Warsztatów Pianistycznych była Fundacja Rzeka EN, a współorganizatorami: Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie, wójt gminy Policzna Tomasz Adamiec, parafia świętej Świętej Trójcy w Gródku oraz Nadwiślańskie Muzeum w Kazimierzu Dolnym - Oddział Zamek w Janowcu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie