Dwa medale radomianek w mistrzostwach Polski juniorów. Wielki powrót Anety Rydz!

/sid/
Aneta Rydz, lekkoatletka ZTE Radom, w wielkim stylu wróciła na krajowe areny. W pierwszym starcie, po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej kontuzją, wywalczyła złoty medal mistrzostw Polski juniorów w skoku wzwyż. archiwum prywatne
Z dwoma medalami, złotym i srebrnym powrócili radomscy lekkoatleci z mistrzostw Polski juniorów w Białymstoku.

Aneta Rydz, zawodniczka ZTE Radom, po raz kolejny udowodniła, swój ogromny talent. Podopieczna Piotra Gosa, niemal "z marszu" wystartowała w mistrzostwach Polski juniorów, zdobywając złoty medal w skoku wzwyż.

W rozegranych w Białymstoku mistrzostwach, jako pierwszy do walki o medale kulomiot Dominik Munik. Podopieczny Marcina Waśniewskiego uzyskał wynik 15,61 metra, co nie dało awansu do ścisłego finału. Wygrał Krzysztof Brzozowski z Płomienia Sosnowiec z rekordem Polski juniorów, 21,14 metra. Największą niewiadomą była dyspozycja Rydz. Przed rokiem nabawiła się kontuzji. Leczenie trwało kilka miesięcy i podopieczna Gosa w trwającym sezonie jeszcze nie startowała. Gdy jako jedna z trzech zawodniczek pokonała w pierwszej próbie poprzeczkę zawieszoną na wysokości 170 centymetrów, zapewniła sobie miejsce na podium. Pokonując wysokość 172 cm, zagwarantowała sobie złoty medal.

- Przed mistrzostwami oddała dosłownie pięć skoków - przyznał po zawodach trener Gos. - Dlatego miałem obawy o wynik, a przede wszystkim o zdrowie. Na szczęście noga nie boli i jest złoty medal.

Nie zawiodła kolejna z faworytek, Martyna Mąkosa. Bez problemów awansowała do finału biegu na 100 metrów przez płotki, w którym uzyskując czas 14,57 sekundy wywalczyła srebrny medal. Zwyciężyła wicemistrzyni kraju seniorek, Karolina Kołeczek z Trójki Sandomierz z czasem 13,81 sek. Druga z radomianek, startująca na 100 metrów przez płotki, Martyna Nowak zajęła 6. miejsce w finale B, co dało jej 14. pozycję w mistrzostwach.

Nie będzie miło wspominał mistrzostw w Białymstoku Piotr Szewczyk. Podopieczny Ireneusza Zgrzebnickiego wystartował na dystansach 110 i 400 metrów przez płotki. Legitymujący się przed mistrzostwami drugim wynikiem w kraju na dystansie 400 m ppł Szewczyk zdołał awansować do finału, ale ostatecznie zajął z czasem 55,23 sek. 8. miejsce. Na krótszym dystansie, uzyskał w eliminacjach czas 15,41 sek., co nie dało awansu do finału. Mąkosa dodatkowo wystartowała na dystansie 100 metrów, jednak nie zdołała awansować do finału. Dominik Baćmaga z czasem 1 min. i 56,48 sek. znalazł się poza finałem biegu na 800 metrów. Ilona Kardas z Olimpu Kozienice zajęła z czasem 8 min. i 22,23 sek. 18. miejsce w biegu na 2000 metrów z przeszkodami.