Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie nowe pyszności z powiatu kozienickiego na Liście Produktów Tradycyjnych

DL
LGD Puszcza Kozienicka
Kozienicki miód i kapusta dębowa - to kolejne produkty wpisane ostatnio na ogólnopolską Listę Produktów Tradycyjnych w województwie mazowieckim.

Wykaz prowadzony przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawiera już 31 wyrobów i potraw z naszego województwa. Obecność na liście stanowi świetną promocję regionu jak i samego produktu. Jest to również pierwszy krok do podjęcia starań o certyfikaty unijne.

Ostatnio na Listę Produktów Tradycyjnych zostały wpisane kolejne dwa nowe produkty z powiatu kozienickiego.

Kapusta dębowa, ziemniaczana

Stowarzyszenie „Nowoczesna Gospodyni” ze Stanisławic zgłosiło kapustę dębową (ziemniaczaną). Jest ona już czwartym produktem z obszaru powiatu kozienickiego, który został wpisany na listę.

Na liście umieszczono również miód kozienicki z Pasieki Stanisławice Witolda Adamskiego. Pod tą nazwą zostało zarejestrowanych pięć rodzajów miodu: wielokwiatowy, akacjowy, lipowy, spadziowo liściasty i spadziowo iglasty.

- „Kapusta dębowa, ziemniaczana” cieszy się od lat ogromną renomą na lokalnym rynku. To produkt wyjątkowy i ściśle związanym z obszarem, z którego pochodzi. Potrawa przygotowywana jest przez Stowarzyszenie „Nowoczesna Gospodyni”, które powstało w 2010 roku w Stanisławicach, gm. Kozienice i prezentowana jest na niemal wszystkich lokalnych imprezach takich jak dożynki, targi, festyny, festiwale, a także regionalne targi krajowe i zagraniczne. Stowarzyszenie od kilku lat prowadzi warsztaty kulinarne dla dzieci i młodzieży, podczas których uczy ich przygotowywania tradycyjnych potraw Ziemi Kozienickiej, w tym kapusty dębowej. W 2017r. „Kapusta dębowa” zajęła I miejsce w konkursie Regionalny Znak Jakości organizowanym przez LGD „Puszcza Kozienicka” w kategorii produkt – materialny. W 2018 roku potrawa kapusta dębowa została laureatem konkursu „Stwórz przepis do Kulinarnej Biblii Polskich Potraw Tradycyjnych”, organizowanego przez portal mojawieś.pl, jako jedna z dwóch potraw z obszaru województwa mazowieckiego - czytamy w komunikacie LGD Puszcza Kozienicka.

Miody pana Witolda

Miód pana Witolda nie bez powodu znalazł się na zaszczytnej liście produktów tradycyjnych. Pan Witold posiada tytuł Mistrza Pszczelarskiego i gospodaruje 80 ulami typu wielkopolskiego oraz wykorzystuje różne pożytki w ramach pasiek wędrownych i stacjonarnych (hodowla matek pszczelich i tworzenie rodzin). W pasiekach wytwarzane są miody wielokwiatowe między innymi. z mniszka i wierzby rosnącej nad Wisłą. Pana Witold zajmuje się produkcją różnego rodzaju miodów, w których skład wchodzą między innymi: akacjowy, lipowy, gryczany, spadziowy, nawłociowy, ziołomiód sosnowy, ziołomiód malinowy oraz plastry z pierzgą w miodzie.

Lista czeka na zgłoszenia

Na listę mogą być wpisane produkty rolne, środki spożywcze i napoje spirytusowe: których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych, tzn. wykorzystywanych od co najmniej 25 lat, metod produkcji; będące elementem dziedzictwa kulturowego regionu, w którym są wytwarzane; stanowiące element tożsamości społeczności lokalnej.

Wnioski o wpis produktu na listę składa się do Urzędu Marszałkowskiego, który dokonuje ich oceny. Pozytywnie zweryfikowane wnioski przesyłane są do ministra rolnictwa i rozwoju wsi, który jest odpowiedzialny za jej prowadzenie i uaktualnienie. Lista jest publikowana na bieżąco, na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie