MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dwie nowe wystawy w Muzeum imienia Malczewskiego w Radomiu

Barbara Koś
Barbara Koś
-To bardzo ciekawa wystawa - uważa Magdalena Nosowska, kurator ekspozycji.
-To bardzo ciekawa wystawa - uważa Magdalena Nosowska, kurator ekspozycji. Barbara Koś
Na dwie nowe, interesujące ekspozycje zaprasza w niedzielę,6 grudnia, Muzeum imienia jacka Malczewskiego, Rynek 11.

-To będzie prezentacja prywatnej kolekcji malarstwa polskiego od połowy XIX do początku XX wieku- mówi Magdalena Nosowska, kurator ekspozycji. - Prace konsekwentnie mieszczącej się w obszarze sztuki tradycyjnej.

39 obrazów wybitnych polskich twórców pokazane w trzech salach muzealnych podzielono na trzy części:” Historia i Patriotyzm”, „Natura i Symbol,” oraz „Osobowości i Osobliwości”. Zdaniem kuratorki to ramy definiujące swoiste wierzenia artystyczne. Mieszczą się w nich prace znakomitych polskich artystów.

W tej najważniejszej części wystawy umiłowanie historii ilustrują obrazy Juliusza i Wojciecha Kossaków, Józefa Brandta, Piotra Michałowskiego, Alfreda Wierusz-Kowalskiego, Jana Chełmińskiego...W poczesnym miejscu znajduje się obraz „Szarża ułanów Pod Rokitną” Wojciecha Kossaka. W dwóch pozostałych salach ogladać można obrazy „tuzów”: Juliana Fałata, Henryka Siemiradzkiego, Olgi Boznańskiej,Teodora Axentowicza,Vlastimila Hofmana, Jana Stanisławskiego i oczywiście Jacka Malczewskiego.- To naprawdę znakomita lekcja polskiego malarstwa - zaprasza Adam Zieleziński, dyrektor muzeum.

Wystawa nosi tytuł: "Spowiedź z wierzeń artystycznych".Jak wyjaśnia Magdalena Nosowska- tytuł to fragment wypowiedzi Feliksa Mangghi Jasieńskiego z 1912 roku: (...) każdy zbiór jest jakby spowiedzią z wierzeń artystycznych... -Zacytowany fragment wydaje się szczególnie trafny w odniesieniu do zbiorów prywatnych- uważa kuratorka. Autorski charakter zbioru może być ukształtowany jedynie przez świadomego i konsekwentnego kolekcjonera, który nie ulega łatwo wpływom oraz nie poddaje się chwilowym modom.
Zdecydowana większość prac to prace olejne na płótnie, jest też jeden pastel, są akwarele, rysunki i szkice malarskie

Także od niedzieli, 6 grudnia, w sali obok obejrzeć będzie można szopki bożonarodzeniowe .- Niektóre wypożyczyliśmy z Muzeum Wsi Radomskiej - mówi Grzegorz Kościelniak, organizator ekspozycji. - Część z nich pochodzi z naszego muzeum - zostały podarowane przez artystów ludowych. Wystawę uzupełnią grafiki bożonarodzeniowe z XIX_i XX wieku a także świąteczne pocztówki.

Autorami pokazywanych szopek są znani twórcy ludowi Ziemi Radomskiej jak jak Stefan Ślażyński,Władysław Gruszczyński, Henryk Karaś i inni często już nieżyjący artyści. Wystawie towarzyszyć będą warsztaty dla dzieci. Czynna będzie do 2 lutego 2016 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie