Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwupasmówką w stronę Kielc... za trzy lata?

/inia/
Rusza budowa trasy S7.

Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki:

- Mam nadzieję, że zaproponowane rozwiązania spełniają oczekiwania. Ten projekt dowodzi, że inwestycje mogą być realizowane z uwzględnieniem potrzeb
- Mam nadzieję, że zaproponowane rozwiązania spełniają oczekiwania. Ten projekt dowodzi, że inwestycje mogą być realizowane z uwzględnieniem potrzeb mieszkańców.

Ł. Wójcik

- Mam nadzieję, że zaproponowane rozwiązania spełniają oczekiwania. Ten projekt dowodzi, że inwestycje mogą być realizowane z uwzględnieniem potrzeb mieszkańców.

(fot. Ł. Wójcik)

Przebieg trasy

Trasa przebiegać będzie przez trzy gminy powiatu szydłowieckiego: Orońsko, Jastrząb oraz Szydłowiec. Na terenach zabudowanych, wzdłuż całej długości trasy przed hałasem będą chronić ekrany akustyczne i zieleń. Na odcinku miasta Szydłowiec trasa będzie przebiegać w głębokim 6 metrowym wykopie. Projekt uwzględnia także budowę wiaduktów, przejazdów gospodarczych, przejść dla zwierząt, mostów oraz kładek dla pieszych. Dojazd do działek sąsiadujących z trasą będzie się odbywał równoległymi do trasy S7 drogami serwisowymi. Na trasie powstaną cztery miejsca obsługi podróżnych, czyli tak zwane MOP-y. Pierwsze dwa między Orońskiem a Dobrutem po każdej stronie trasy. Druga para MOP-ów powstanie blisko kilometr za węzłem drogowym Szydłowiec Południe. Powstaną tu stacje benzynowe, toalety oraz miejsca do odpoczynku. Na teren MOP-ów nie będzie można wjechać z poziomu dróg lokalnych oraz serwisowych.
Projekt przebudowy krajowej "siódemki" zakłada budowę trzech węzłów drogowych, które będą stanowić jedyne miejsca dostępności do drogi krajowej S7. Zapewnią one połączenia we wszystkich kierunkach, umożliwią zawracanie pojazdów na drodze ekspresowej oraz pozwolą w sposób bezkolizyjny bezpiecznie włączać się do ruchu. Pierwszy to węzeł Szydłowiec Północ w okolicy Chustek, drugi Szydłowiec Centrum na przecięciu drogi ekspresowej z nowym przebiegiem drogi wojewódzkiej numer 727. Ten fragment drogi wojewódzkiej ma w przyszłości stanowić element północnej obwodnicy Szydłowca. Trzeci węzeł to Szydłowiec Południe.

Rozbudowa krajowej siódemki w stronę Kielc stała się faktem. Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki właśnie podpisał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji. Budowa ma ruszyć jeszcze w tym roku.

22 kilometry krajowej "siódemki" zostaną rozbudowane do parametrów drogi ekspresowej. Decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej z rygorem natychmiastowej wykonalności wydał Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. Inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

TRUDNA DECYZJA

- To była najtrudniejsza decyzja jaką wydawaliśmy - mówił Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. - Budziła wiele kontrowersji. Nie ma tak, że na terenach gęsto zaludnionych nie dochodzi do konfliktów, tak jak w przypadku Szydłowca. Ale wreszcie możemy przystąpić do realizacji inwestycji.
Przetarg został już ogłoszony 22 września. Zgłosiło się 12 firm.

- Właśnie jesteśmy w trakcie rozstrzygania przetargu - mówi wojewoda. - Przez cały październik będziemy oceniać oferty i możliwe, że w połowie grudnia rozpoczną się prace.

ZMIANY W PROJEKCIE

Po konsultacjach społecznych wprowadzone zostały zmiany w projekcie. Na prośbę mieszkańców Krogulczy Suchej w gminie Orońsko uległ zmianie przebieg trasy, co pozwoliło uniknąć wyburzeń w tym rejonie. Droga ominie także miejscowość Dobrut.

- Istniejąca droga powiatowa będzie poprowadzona przejazdem pod trasą ekspresową - wyjaśnia Stanisław Dmuchowski, zastępca dyrektora Oddziału do spraw Przygotowania Inwestycji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - W pobliżu węzła Szydłowiec Południe będzie dodatkowy przejazd gospodarczy, umożliwiający dojazd do pól znajdujących się po drugiej stronie trasy ekspresowej. To na prośbę mieszkańców Świerczka.

W miejscowości Barak i Wola Korzeniowa nad trasą S7 zostanie natomiast zbudowana kładka dla pieszych. Termin zakończenia robót planowany jest na listopad 2013 roku. Planowany koszt to 743 miliony złotych.

MA BYĆ BEZPIECZNIEJ

Droga krajowa numer 7 prowadzi z Gdańska do Rabki, ma długość 720 kilometrów. Leży w ciągu tras europejskich E 28 i E 77. Dostosowanie jej do parametrów drogi ekspresowej poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego, skróci czasu przejazdu z północy na południe kraju, obniży koszty podróży i podniesie komfort jazdy. Realizacja inwestycji powoli także okolicznym gminom na rozwój i nowe inwestycje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie