MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dyrektorzy walczą o swoje muzea. Podpisali protest w sprawie "janosikowego"

Barbara Koś
-Podpisaliśmy protest bo "janosikowe” rujnuje wprost naszą działalność – mówi Adam Zieleziński, dyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu
-Podpisaliśmy protest bo "janosikowe” rujnuje wprost naszą działalność – mówi Adam Zieleziński, dyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu Barbara Koś
- Biedny Radom oddaje swoje podatki dla bogatych miast Polski! - dyrektorzy radomskich placówek kultury przyłączyli się do protestu, który podpisało już blisko 30 dyrektorów instytucji kultury z Mazowsza.

- Oczywiście że podpisałem ten protest a razem ze mną wszyscy ci, którzy byli tego dnia w pracy! - mówi Adam Zielezinski, dyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego. - To jakaś piramidalna bzdura! Biedny Radom oddaje swoje podatki dla bogatych miast Polski!.. Uważamy, że "janosikowe" rujnuje wprost naszą działalność.

Obowiązująca ustawa o subwencji regionalnej popularnie nazywanej "janosikowym", zgodnie z którą Mazowsze musi przekazać ze swego budżetu ponad 600 milionów złotych jako subwencje dla innych regionów Polski, powoduje drastyczne obniżki dla budżetów placówek finansowanych przez samorząd Mazowsza. Także - placówek kultury.

Muzeum imienia Malczewskiego musiało zmniejszyć pensje wszystkim zatrudnionym o 15 procent. Brakuje pieniędzy na działalność.

Jeszcze gorsza sytuacja jest w Muzeum Wsi Radomskiej. w którym ratunkiem przeciwko brakowi funduszy mogą być albo zwolnienia albo obniżki pensji. Na razie wybrano jeszcze inny wariant: każdy z pracowników będzie musiał pójść na przynajmniej miesięczny urlop bezpłatny.

Jest już mowa tylko o przetrwaniu

-Podpisaliśmy protest w trójkę: ja i dwóch zastępców - mówi Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej. -. Nasza sytuacja jest tragiczna. Tak, w tej chwili obowiązuje wersja bezpłatnych urlopów. Ale boję się, że to nie wystarczy.

- U nas, póki co, zwolnień nie ma - zastrzega Włodzimierz Pujanek, dyrektor "Elektrowni", który także podpisał protest.- Ale musieliśmy bardzo ograniczyć działalność wystawienniczą. Obecna sytuacja finansowa Mazowsza stwarza bardzo złe prognozy także dla radomskiej kultury.

- Pragniemy zwrócić uwagę na fakt, że "janosikowe" uderza nie tylko w samorząd województwa, nie tylko w inwestycje infrastrukturalne z terenu Mazowsza, ale też właśnie w instytucje kultury, które tu funkcjonują - piszą dyrektorzy dodając, że w tym roku wszystkie muzea, teatry, galerie - w sumie 28 instytucji kultury podległych samorządowi województwa mazowieckiego, muszą ograniczyć swoje wydatki bieżące aż o 15 procent.

I nie są to pierwsze oszczędności spowodowane "janosikowym". Dlatego mowa jest już o zwolnieniach, redukcji płac, zawieszeniu działalności artystycznej i wystawienniczej.

Czyli o przetrwaniu 28 instytucji kultury, w których pracuje blisko 2,5 tysiąca osób - artystów, ludzi sztuki, których dalsza działalność i rozwój stanęły pod znakiem zapytania.

Protest otrzymali Premier Rzeczpospolitej Polskiej - Donald Tusk, Minister Finansów - Jan Vincent - Rostowski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Bogdan Zdrojewski i wszyscy parlamentarzyści.

Jak się dowiedzieliśmy, 30 maja w Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie odbędzie się spotkanie z dyrektorami w tej sprawie.

Protest dyrektorów mazowieckich instytucji kultury przeciw "janosikowemu"

Pragniemy stanowczo zaprotestować przeciw krzywdzącej Mazowsze ustawie o subwencji regionalnej nazywanej "janosikowym". Jest to głos sprzeciwu artystów, twórców oraz animatorów kultury, odpowiedzialnych za jedne z najlepszych instytucji kultury w kraju. Instytucji, które powinny być tak finansowane, aby mogły się rozwijać, utrzymać wysoki poziom artystyczny i inicjować wydarzenia kulturalne, osiągając najwyższe, światowe standardy. A należy pamiętać, że od poziomu tworzonej wspólnie kultury zależy kondycja duchowa współczesnych i przyszłych pokoleń.

Pragniemy zwrócić Pana uwagę na fakt, że "janosikowe" uderza nie tylko w samorząd województwa, nie tylko w inwestycje infrastrukturalne z terenu Mazowsza, ale też właśnie w instytucje kultury, które tu funkcjonują. W tym roku wszystkie muzea, teatry, galerie - w sumie 28 instytucji kultury podległych samorządowi województwa mazowieckiego, muszą ograniczyć swoje wydatki bieżące aż o 15 proc. I nie są to pierwsze oszczędności spowodowane "janosikowym".

Nie mówimy już zatem o ograniczaniu inicjatyw, szukaniu tańszych rozwiązań czy mniej spektakularnych planach artystycznych - mówimy o przetrwaniu, zwolnieniach, redukcji płac, zawieszeniu działalności artystycznej i wystawienniczej. Mówimy o 28 instytucjach kultury, w których pracuje blisko 2,5 tys. osób - artystów, ludzi sztuki, którzy są przecież dobrem narodowym, a których dalsza działalność i rozwój stanęły pod znakiem zapytania.

Warto także w tym kontekście zastanowić się nad rolą państwa wobec sztuki i kultury, wobec potrzeby budowania wizerunku Polski jako kraju pielęgnującego swoją przeszłość i dawnych mistrzów, ale też dbającego o współczesną kulturę. Trudno jednak tę rolę dostrzec, gdy obserwujemy, z jak dużą determinacją - mimo sprzeciwu społecznego i analiz pokazujących, że "janosikowe" dusi finanse Mazowsza - rząd nie tylko nie zmienia ustawy o "janosikowym", ale także pozbawia Mazowsze ulgi, jaką w zeszłym roku otrzymało.

Nie mówimy o wirtualnych pieniądzach, anonimowych słupkach w kolejnych analizach budżetowych, ale o podatkach, które są płacone przez Mazowszan i powinny zasilać m.in. instytucje kultury funkcjonujące w naszym regionie. Niestety, pieniądze te trafiają do innych regionów kraju. Nie budują zatem pozycji mazowieckich instytucji, które przecież służą nie tylko mieszkańcom naszego województwa, ale mieszkańcom całej Polski oraz zagranicznym gościom, którzy właśnie muzea czy teatry odwiedzają w pierwszej kolejności.

Kultura i sztuka stały się kolejnymi ofiarami "janosikowego". Dlatego apelujemy o głęboką analizę sytuacji finansowej samorządu województwa mazowieckiego, szybkie zmiany w przepisach oraz zmniejszenie wysokości tegorocznego "janosikowego" przez przywrócenie ulgi, jaką otrzymało Mazowsze przed rokiem.

Otrzymują:
1. Premier Rzeczpospolitej Polskiej - Donald Tusk;
2. Minister Finansów - Jan Vincent-Rostowski;
3. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Bogdan Zdrojewski;
4. Parlamentarzyści polscy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie