Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieci w Grójcu aktywnie i ekologicznie spędzają wakacyjny czas

Agnieszka Rudnicka
Agnieszka Rudnicka
Wycieczka do Ogrodu Botanicznego w Powsinie przybliżyła dzieciom z Grójca właściwości i zasady sadzenia roślinek.
Wycieczka do Ogrodu Botanicznego w Powsinie przybliżyła dzieciom z Grójca właściwości i zasady sadzenia roślinek. Grójecki Ośrodek Kultury
Dzieci z Grójca w każdy poniedziałek i czwartek podczas wakacji, a także we wrześniu, mogą uczyć się ekologii, poznawać gatunki roślin i zwierząt, pracować manualnie i odwiedzać ciekawe miejsca plenerowe.

W ramach programu "Ekostacja razem dla planety" Grójecki Ośrodek Kultury organizuje warsztaty dla dzieci w wieku szkolnym. Na razie, ze względu na urlopy pracowników do połowy sierpnia trwa krótka przerwa, ale ruszą one ponownie w przyszłym miesiącu i będą trwały do końca września.

Zabawy, prace manualne, wycieczki

Do tej pory chętni, aktywni poszukiwacze przygód i zdobywcy wiedzy ekologicznej odbyli już dwie wycieczki - do Ogrodu Botanicznego w Powsinie oraz do Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. Dzieci pod opieką przewodników i wychowawców z Grójeckiego Ośrodka Kultury poznawały środowisko życia większych i mniejszych zwierzątek, warunki rozwijania się określonych roślin, ich zalety dla środowiska, wygląd, cechy i wymagania. Wszystkie przedsięwzięcia utrzymane są w tematyce ekologii, odnawialnych źródeł energii, segregacji odpadów.

Tu na miejscu, w mieście, dzieci wychodziły też na spacery do parku, dostawały zestawy lornetek, obserwowały owady, ptaki, rośliny, poznawały gatunki drzew. Instruktorzy organizowali także gry planszowe o tematyce ekologicznej.

- Przeprowadziliśmy cykl zajęć z recyklingu, które niebawem będą miały swój ciąg dalszy - opowiada Łukasz Haśkie, prowadzący zajęcia w ośrodku kultury. - Dużym entuzjazmem cieszą się warsztaty z rękodzieła. Z odpadów, które przynoszą także same dzieci, z makulatury, plastiku, drewna, wytwarzamy wspólnie ciekawe przedmioty: dekoracje, zabawki, małe mebelki, kolaże. Ze specjalnych klocków składaliśmy wiatraki napędzane wodą lub powietrzem, były robione już także domki dla owadów - dodaje.

W wakacje i podczas nauki szkolnej

Zajęcia będą się nadal odbywały od 15 sierpnia w każdy poniedziałek i czwartek od godziny 16 w Grójeckim Ośrodku Kultury.
- Każde dziecko może zdecydować się spontanicznie i przyjść. Nie ma tu zapisów. Zajęcia trwają od 1 do 2 godzin. Są bezpłatne, Fundusz na nie uzyskaliśmy z XI edycji konkursu grantowego - Fundusze Naturalnej Energii - opowiada Łukasz Haśkie.

Projekt udało się przedłużyć na miesiąc roku szkolnego, aby również dzieci z placówek oświatowych mogły z niego skorzystać.
- We wrześniu ruszymy z warsztatami budowy domków z drewna. Właśnie aplikujemy do Orange o uzyskanie gotowych zestawów do wycinania drewna - dodaje koordynator projektu.

W Grójeckim Ośrodku Kultury prowadzone są również zajęcia z robotyki, które sąsiadują tematycznie z dziedziną ekologii i ochrony środowiska. Korzystają z tego nawet kilkuletnie dzieci, dla których ośrodek przygotował specjalne zestawy robocików.
Placówka współpracuje w ramach projektu z fundacją "Robisz to". Jak widać, można kreatywnie działać przy niewielkim nakładzie finansowym. Nagrodą jest na pewno głowa pełna pomysłów i przydatnej praktycznej wiedzy, którą pozyskają w ten ciekawy i zabawny sposób najmłodsi mieszkańcy miasta.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na grojec.naszemiasto.pl Nasze Miasto