Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Flagi 2012. To nasz wyraz szacunku dla Polski

Izabela KOZAKIEWICZ [email protected]
- Flagę powinno wywieszać się we wszystkie uroczystości państwowe. Jest to obowiązek każdego Polaka - patrioty – uważają radomianie Anna i Robert Dąbrowa z córką Olą, uczennicą V klasy.
- Flagę powinno wywieszać się we wszystkie uroczystości państwowe. Jest to obowiązek każdego Polaka - patrioty – uważają radomianie Anna i Robert Dąbrowa z córką Olą, uczennicą V klasy. Tadeusz Klocek
Eksplozja patriotyzmu - coraz więcej ludzi wywiesza biało - czerwoną.

2 maja obchodzimy jedno z najnowszych świąt państwowych, którego bohaterem jest flaga narodowa. Wszystko wskazuje na to, że z roku na rok coraz chętniej będziemy eksponować biało-czerwone barwy.

Polacy uczą się eksponowania barw narodowych nie bez oporów. Zbyt wielu osobom wywieszanie flagi kojarzy się jeszcze z minioną epoką. Wtedy brak sztandaru był przejawem oporu wobec narzuconych komunistycznych świąt, głównie 1 maja i 22 lipca. Daleko nam jeszcze do Amerykanów, gdzie każde święto jest okazją do wywieszenia gwieździstego sztandaru, ba powiewa on na co dzień przed wieloma prywatnymi posesjami, jest na pojazdach, czy ubraniach.

ZJEDNOCZENI TRAGEDIAMI

U nas powoli przestajemy się wstydzić flagi zatkniętej przy oknie czy na szybie samochodu. Nie bez znaczenia są tu tragedie, które jednoczą Polaków. Kilka lat temu w żałobie po ofiarach katastrofie budowlanej na Śląsku były spontanicznie wywieszane flagi z czarnymi kokardami. O barwach narodowych pamiętaliśmy też po śmierci papieża Jana Pawła II.

Wreszcie ostatnia tragedia: śmierć 96 pasażerów prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem i żałoba narodowa, sprawiły, że na ulicach zrobiło się dosłownie biało - czerwono.

ZOBACZ MULTIMEDIALNĄ RELACJĘ Z POGRZEBU PREZYDENTA RP I PIERWSZEJ DAMY W WARSZAWIE

PO SMOLEŃSKU ZABRAKŁO FLAG

Flagi zawisły na budynkach administracji państwowej i samorządowej, szkołach, bankach i instytucjach. Były też na domkach jednorodzinnych, balkonach mieszkań w blokach. Kierowcy dekorowali samochody, z chorągiewkami jeździły autobusy.

- Zabrakło nam w tych dniach flag, producenci nie nadążali z szyciem - opowiadał Mirosław Jagiełło, właściciel sklepu Graf - Serwis przy ulicy Kilińskiego w Radomiu. - Ludzie inaczej spojrzeli na patriotyzm, po prostu chcieli mieć flagę.

BEZ POCHODU, ALE Z FLAGAMI

Widać to zwłaszcza w okresie trzydniowych świąt narodowych. Chociaż jedni wieszają flagi na 1, inni 2, a jeszcze inni dopiero 3 maja - te podziały w celebrowaniu świąt są nadal widoczne - to wiele się jednak zmienia.

W tym roku w Radomiu bodaj po raz pierwszy od lat nie było pierwszomajowego pochodu. Działacze lewicy stwierdzili, że pojadą na manifestację do Warszawy. W ostatnią sobotę był za to inny, o wiele bardziej tłumny pochód - marsz w obronie wolnych mediów i telewizji Trwam.

Wzięło w nich udział około dwóch tysięcy osób, a nad tłumem maszerującym radomskim deptakiem powiewały setki biało-czerwonych flag.

ZOBACZ RELACJĘ Z MARSZU W OBRONIE TV TRWAM W RADOMIU

- Sprzedajemy flagi od pięciu lat, ale zainteresowanie nimi jest coraz większe z roku na rok - potwierdza Mirosław Jagiełło. - Najwięcej flag sprzedawaliśmy wprawdzie po 10 kwietnia, ale nawet teraz ludzie dużo ich kupują.

Skąd święto flagi?

Dzień Flagi obchodzimy 2 maja od 2004 roku. W Polsce Ludowej tego dnia zdejmowano flagi wywieszone po 1 maja, a przed nie uznawanym 3 maja, czyli Świętem Konstytucji 3 Maja. W tym dniu w 1945 roku, polscy żołnierze zawiesili biało-czerwony sztandar na kolumnie Siegessäule w Berlinie w trakcie zdobywania tego miasta. Dzień Flagi jest świętem państwowym, ale nie wolnym od pracy. Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzi się również między innymi w Stanach Zjednoczonych, Chinach i na Ukrainie.

Barwy narodowe

Pierwotnie polską barwą narodową był karmazyn, stanowiący symbol dostojeństwa i bogactwa. Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792. Podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej damy wystąpiły wówczas w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli na siebie biało-czerwone szarfy. Nawiązano w ten sposób manifestacją do heraldyki Królestwa Polskiego: białego orła na czerwonej tarczy herbowej.

Po raz pierwszy regulacja prawna polskiej flagi została przyjęta w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831, jako propozycja kompromisowa pomiędzy barwą białą, nadaną przez Augusta II Mocnego i proponowaną przez konserwatystów i trójbarwną, biało-czerwono-szafirową, barwami konfederacji barskiej proponowanymi przez Towarzystwo Patriotyczne. Po odzyskaniu niepodległości barwy i kształt flagi uchwalił Sejm Ustawodawczy 1 sierpnia 1919 roku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za znieważenie, niszczenie, uszkadzanie lub usuwanie flagi Polski można dostać grzywnę, karę ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie