Dzień Otwarty Notariatu 2020 – porozmawiaj z notariuszem, jak chronić swój majątek

DM
W sobotę 28 listopada odbędzie się kolejna edycja akcji Dzień Otwarty Notariatu. W tym roku jej hasło przewodnie brzmi „Pilnuj swoich spraw. Chroń majątek. Porozmawiaj o tym z notariuszem”. W godzinach 10-16 telefonicznie, mailowo, na czacie i w transmisji na żywo rejenci będą udzielać informacji prawnych związanych z czynnościami notarialnymi, które pozwalają bezpiecznie dysponować majątkiem.

Rozmowa z not. Iloną Sądel-Bendkowską, rzecznikiem prasowym Izby Notarialnej w Warszawie

W tym roku Dzień Otwarty Notariatu odbędzie się już po raz 11. Jednak teraz cały świat boryka się z pandemią. Czy ta sytuacja ma wpływ na organizację tegorocznej edycji DON?

Dotychczasowe edycje DON miały charakter bezpośrednich spotkań notariuszy z osobami zainteresowanymi uzyskaniem informacji prawnych. Zdecydowaliśmy, że w tym roku, ze względu na pandemię, przeniesiemy działania do internetu oraz skupimy się na udzielaniu informacji telefonicznie. W sobotę 28 listopada, będzie można skontaktować się z nami nie wychodząc domów. Notariusze będą dyżurowali przy telefonach oraz odpowiadali na pytania przekazywane mailem na adres pytanie@porozmawiajznotariuszem.pl – można je przesyłać już teraz, ale na odpowiedź trzeba poczekać do 28 listopada. Zapraszamy również na profil Porozmawiaj z Notariuszem na FB oraz na stronę internetową porozmawiajznotariuszem.pl, gdzie można znaleźć informacje dotyczące naszej akcji, numery telefonów oraz informacje o czynnościach dokonywanych w kancelariach notarialnych. W czasie Dnia Otwartego Notariatu rejenci będą udzielać informacji prawnych na czacie i w transmisji na żywo prowadzonej na profilu Porozmawiaj z Notariuszem na Facebooku.

Notariusze podpowiedzą, jak zabezpieczyć swoje interesy majątkowe, a także prawa i roszczenia przy dokonywaniu różnego rodzaju czynności notarialnych. W tym roku rejentom będą towarzyszyć eksperci z biura Rzecznika Finansowego, którzy poinformują na co należy zwrócić uwagę przy zawieraniu umów kredytu czy pożyczki.
Liczymy, że dzięki zmianie formuły naszej akcji, której celem jest edukacja prawna społeczeństwa, dotrzemy do większego grona odbiorców niż w poprzednich latach. Zakładamy, że nowoczesne i zróżnicowane formy komunikacji pomogą nam jeszcze szerzej niż dotychczas informować o różnego rodzaju umowach i czynnościach notarialnych, które są odpowiednie dla realizacji zakładanych przez naszych klientów celów.

Jakie pytania padają najczęściej w czasie Dnia Otwartego Notariatu?

Dotyczą one przede wszystkim bezpiecznych sposobów dysponowania i zarządzania życiowym dorobkiem, zabezpieczenia swoich praw i roszczeń przy dokonywaniu różnych czynności notarialnych, spraw związanych z dziedziczeniem oraz regulowaniem stosunków majątkowych w małżeństwie. Z roku na rok pojawia się coraz więcej pytań o czynności ze skutkiem transgranicznym, dotyczących np. udzielenia pełnomocnictwa do dokonania czynności poza granicami naszego kraju. To ogromne ułatwienie dla Polaków mieszkających lub prowadzących interesy za granicą – szczególnie w czasie pandemii, która ograniczyła możliwość podróżowania. Czynności dokonywanych w kancelariach notarialnych w Polsce, które mogą mieć skutki prawne poza granicami naszego kraju jest więcej – należy do nich sporządzanie testamentów czy zawieranie umów majątkowych małżeńskich w przypadku związku obywatela polskiego z cudzoziemcem czy związku dwojga cudzoziemców.

Czy to wyczerpuje katalog czynności, jakich można dokonać w kancelarii notarialnej?

Nie, na pomoc notariuszy mogą liczyć także przedsiębiorcy. W formie aktu notarialnego można zawrzeć wiele umów zabezpieczających ich interesy, m.in. umowę pożyczki z oświadczeniem o poddaniu się egzekucji na podstawie art. 777 par. 1 kpc czy kończącą spory ugodę z możliwością egzekucji – pozwalają one uniknąć długotrwałego i kosztownego postępowania sądowego. W kancelarii notarialnej można również ustanowić zarząd sukcesyjny po śmierci przedsiębiorcy, który wykonywał działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG, który zapewnia ciągłość funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Jest też wiele czynności, które można załatwić w kancelarii notarialnej w sposób alternatywny wobec postępowań sądowych, np. w sytuacjach, gdy pomiędzy spadkobiercami nie ma sporu, notariusze sporządzają akty poświadczenia dziedziczenia, które mają moc prawną prawomocnych sądowych postanowień o stwierdzeniu nabycia spadku, oraz dokonują działu spadku. Warto rozważyć tę opcję przede wszystkim dlatego, że notariusz poinformuje strony o wszystkich możliwych rozwiązaniach prawnych, a procedura trwa znacznie krócej niż postępowanie sądowe. W kancelarii notarialnej można także odrzucić spadek, zrzec się dziedziczenia i zachowku.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.porozmawiajznotariuszem.pl

Materiał oryginalny: Dzień Otwarty Notariatu 2020 – porozmawiaj z notariuszem, jak chronić swój majątek - Polska Times

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie