Dzień Strażaka w powiecie grójeckim. Funkcjonariusze z Aresztu Śledczego zorganizowali ćwiczenia pożarnicze

Agnieszka Rudnicka
Agnieszka Rudnicka
4 maja w Dzień Świętego Floriana – patrona strażaków funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Grójcu zorganizowali ćwiczenia pożarnicze.

Funkcjonariusze z Aresztu Śledczego zorganizowali ćwiczenia pożarnicze

Ten uroczysty dzień, który ma wyrażać szacunek dla wszystkich strażaków za ich trud i narażanie życia, zainicjował J.J. Edmondson - na pamiątkę swoich pięciu zmarłych podczas akcji ratunkowej kolegów - strażaków. Od 1998 r. świętują zarówno funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, jak i członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych.

Areszt Śledczy przeprowadził ćwiczenia

W ten uroczysty dzień, choć warunki społeczne nie pozwoliły na wytrawne świętowanie, funkcjonariusze służb pożarniczych wraz z przebywającymi na terenie Aresztu Śledczego w Grójcu pracownikami, przeprowadzili sprawną akcję pożarniczą. Tak relacjonuje to wydarzenie podporucznik Marek Pikulski: - Po zorganizowaniu wyposażenia osobistego, m.in. hełmów i pasów strażackich, strażnicy przystąpili do kompletowania sprzętu przeciwpożarowego. Na stanie remizy znajduje się motopompa o wydajności 1900 litrów na minutę, węże ssawne, węże tłoczne różnych rozmiarów, smoki ssawne, rozdzielacze, prądownice wodne i pozostała armatura pożarnicza. Oprócz tego dostępne jest pozostałe wyposażenie ułatwiające akcje gaśnicze – łopaty, bosaki, tłumice, podstawowy sprzęt burzący. Podstawowym zadaniem w trakcie ćwiczenia było sprawdzenie sprawności bojowej dostępnego sprzętu. Po krótkim przypomnieniu zasad bezpieczeństwa i higieny pracy podczas akcji gaśniczych oraz szkoleniu z obsługi motopompy, funkcjonariusze przystąpili do działania. Podzieleni w roty, strażnicy rozpoczęli budowę linii ssawnej. Ciekawostką jest, że na terenie Aresztu Śledczego w Grójcu znajduje się podziemny zbiornik wodny, który pełni funkcję zbiornika przeciwpożarowego, co pozwala na szybkie uruchomienie linii gaśniczej. Kolejna rota obsługiwała motopompę, zaś pozostali funkcjonariusze odpowiedzialni byli za linię główną i linię gaśniczą zakończoną stanowiskiem gaśniczym z prądownicą. Cała akcja przebiegała sprawnie, dynamicznie. Pomimo, że tego typu ćwiczenia nie są organizowane na co dzień, zgranie całego zespołu pozwoliło na szybkie uruchomienie wszystkich elementów i podanie prądu wody.

Wielu już się w to angażowało

Akcja pokazała, jak wiele osób - funkcjonariuszy Aresztu Śledczego, jest gotowych do pełnienia takiej służby i do niesienia na co dzień pomocy. Wielu z nich angażuje się także osobiście, poza pracą w areszcie, w działalność Ochotniczych Straży Pożarnych. Wiadomo już, że są to pracownicy gotowi do udziału w akcjach gaśniczych nie tylko podczas godzin swojej pracy w placówce, ale też w wolnym czasie, poza nią. 4 maja jest również ich świętem i należy im się za to uznanie.

- Areszt Śledczy w Grójcu, oprócz ćwiczeń pożarniczych, organizuje również ćwiczenia współdziałania służb w przypadku pojawienia się zagrożeń na terenie jednostki penitencjarnej. Ostatnie takie ćwiczenia, z udziałem strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Białobrzegach odbyły się w Oddziale Zewnętrznym w Stawiszynie we wrześniu 2020 roku. Mamy nadzieję, że ograniczenia związane z COVID-19 nie będą stały na przeszkodzie, aby tego typu ćwiczenia przeprowadzić również w bieżącym roku - relacjonuje Marek Pikulski.

Jesteśmy wdzięczni

Wszystkim strażakom zawodowym, jak również ochotnikom z powiatu grójeckiego, serdecznie dziękujemy za niesioną nam codziennie pomoc. Jednocześnie życzymy bezpieczeństwa podczas tak trudnych zadań, siły i odwagi w spełnianiu tej wielkiej misji. Mieszkańcom powiatu oraz funkcjonariuszom służb strażackich - jak najrzadszych interwencji i spokojnej codzienności. Pomoc każdego z Was ratuje niejedno cenne życie. To najwięcej, co można uczynić dla drugiego człowieka.

Wyjeżdżasz na wakacje? To musisz wiedzieć!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie