Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Wcześniaka 2016 w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu

wit
Dzień Wcześniaka 2016 w szpitalu na Józefowie w Radomiu. Położna Ewa Banaszek, dba by wszystkie wcześniaki urodzone w szpitalu na Józefowie miały swoją ośmiorniczkę.
Dzień Wcześniaka 2016 w szpitalu na Józefowie w Radomiu. Położna Ewa Banaszek, dba by wszystkie wcześniaki urodzone w szpitalu na Józefowie miały swoją ośmiorniczkę. Marcin Genca
W czwartek 17 listopada w 60 krajach, w tym w Polsce obchodzono Światowy Dzień Wcześniaka. Z pompą świętowano go w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu.

Obecnie na Oddziale Neonatologii przebywa siedmioro wcześniaków. Wśród nich jest urodzona 1 listopada Nikola Zegadło i miesięczna Lenka Dorociak. Pierwsza z dziewczynek urodziła się z wagą blisko 1600 gram, druga 1260 gram. Obie mają już za sobą najcięższe momenty i czują się coraz to lepiej otoczone troskliwą opieką swoich mam i lekarzy.

- Nikolka przyszła na świat w 34 tygodniu ciąży. W domu czekają na nią starsi bracia, którzy na świat też przyszli przed terminem - opowiada pani Katarzyna, mam Nikoli.

Katarzyna Dorociak, mama Lenki przytula swoją córeczkę do piersi. - Teraz to spora z niej panna, ale gdy urodziła się w 30 tygodniu ciąży, była na prawdę maleńka - uśmiecha się mama dziewczynki.

W szpitalu rocznie rodzi się 1600-1700 noworodków. Około 180 dzieci to wcześniaki. Najmniejsze uratowane dziecko ważyło 430 gram, obecnie Kornelia ma 3,5 roku i cieszy się życiem. - Dla ratowania życia i zdrowia niezbędna jest wysokospecjalistyczna wiedza i umiejętności lekarzy-neonatologów oraz położnych, ale także nowoczesny sprzęt. Bez niego pomoc dzieciom, które rodzą się między 22 a 37 tygodniem ciąży nie byłaby możliwa – podkreśla Joanna Kielska – Bolek, lekarz pediatra, neonatolog.

Oddział dysponuje pięcioma stanowiskami do intensywnej terapii wcześniaków. Zawierają one między innymi respiratory i szereg innych, specjalistycznych urządzeń. Jak dodaje doktor Joanna Kielska – Bolek, często przedwczesny poród zaskakuje kobietę ciężarną. W trybie pilnym podejmowane są więc decyzje i czynności medyczne. Liczy się tak zwana „złota godzina”, czyli prawidłowe zabezpieczenie funkcji życiowych w pierwszej godzinie życia: oddychanie, krążenie, temperatura wcześniaka decyduje nie tylko o uratowaniu jego życia, ale również o jego dalszej jakości. Im bardziej niedojrzały wcześniak, tym bardziej precyzyjne procedury należy zastosować.

W takich chwilach personel szpitala pracuje na pełnych obrotach. Wrogiem jest czas a sprzymierzeńcem szczęście i aparatura medyczna. - Robimy co w naszej mocy, staramy się objąć jak najlepszą, specjalistyczną opieką zarówno dziecko jaki i jego matkę – mówi doktor Kielska – Bolek.

Radomski szpital współpracuje z warszawskimi ośrodkami klinicznymi. Do nich przekazywane są wcześniaki w sytuacjach wymagających najwyższych procedur medycznych lub zabiegów operacyjnych.

Z racji Światowego Dnia Wcześniaka w szpitalnym holu uruchomiono stanowisko, w którym można dowiedzieć się niemal wszystkiego o szczególnych pacjentach jakimi są wcześniaki.

- Uczciliśmy Światowy Dzień Wcześniaka realizując inicjatywę „Global Illumination Initiative”. Polega ona na podświetleniu na fioletowo (kolor nadziei i miłości) kluczowych budynków. My tak podświetliliśmy nasze stanowisko. Symbolem Dnia Wcześniaka są też skarpetki, które również znajdują się przy naszym boksie. Symbolizują fakt, że 1 na 10 dzieci rodzi się przedwcześnie. Sznur 9 większych skarpetek i 1 malutkiej wśród nich jest tego wizualną analogią - opowiadają doświadczone położne Bożena Lizanowicz i Ewa Banaszek.

Naszą uwagę zwróciły wykonane z włóczki ośmiorniczki. Te wykonane ręcznie cudeńka trafiają do mam wcześniaków.

- Przekazywane są już kobiecie ciężarnej ze spodziewanym porodem przedwczesnym lub mamie wcześniaka. Przez kilkanaście godzin trzyma ona ośmiorniczkę na skórze, po czym przekazywana jest ona noworodkowi do cieplarki. Maleństwo wtula się w maskotkę i czuje zapach mamy, a rączkami chwyta odnóża ośmiorniczki, które przypominają sznur pępowinowy. Takie włóczkowe maskotki rozdawane są mamom maleństw w wielu szpitalach. U nas w ciągu miesiąca rozdajemy ich ponad 20. Są robione na drutach przez wolontariuszki. Wiele z nich wykonały panie z grupy Szydłowieckie Pasjonatki, zajmujące się rękodziełem – opowiada Ewa Banaszek, koordynatorka akcji „Ośmiorniczki” w szpitalu na Józefowie.

Jak powiedziała nam doktor Alicja Powoniak, kierownik Oddziału Neonatologii nadrzędnym celem opieki nad wcześniakiem jest naśladowanie natury. Stwarzanie warunków jak najbardziej zbliżonych do życia wewnątrzmacicznego, którego maleńki pacjent przedwcześnie został pozbawiony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie