MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzienny Dom Pobytu dla osób z chorobą Alzheimera w Radomiu oficjalnie otwarty (WIDEO, ZDJĘCIA)

Janusz Petz
Janusz Petz
Tadeusz Klocek
Tadeusz Klocek
Wsparcie dla osób w pierwszej fazie chorób otępiennych, w tym ich aktywizacja oraz terapia – to jedno z zadań Dziennego Domu Pobytu „Radosna przystań”, który został oficjalnie otworzony w piątek w Radomiu. Placówkę prowadzi Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Rodzin „Nowe Perspektywy”. Na utworzenie placówki organizacja otrzymała ponad 3,3 milionów złotych z budżetu województwa.

Dzienne domy pobytu powstają z myślą o osobach starszych, cierpiących z powodu zespołu otępiennego. To miejsca, w których będą mogli liczyć nie tylko na działania je aktywizujące, ale też na specjalistyczną pomoc – neuropsychologiczną, logopedyczną i terapeutyczną. W takich instytucjach zaplanowane jest też aktywizacja fizyczna – również na świeżym powietrzu, intelektualna, integracyjna i kulturalno-oświatowa, co pozwoli starszym osobom na aktywniejszy udział w życiu lokalnej społeczności. W ramach pobytu przewidziany jest posiłek zgodny z indywidualnie skomponowaną dietą adekwatną do schorzenia osób starszych.

Praca w grupach

Dzienny dom pobytu „Radosna przystań” został utworzony w obiekcie przy ulicy Lubońskiego 2 w Radomiu. Znajdują się tam salki terapeutyczne, sale do zajęć grupowych, w tym sala szkoleniowa wyposażona w ekran i projektor multimedialny, sala do zajęć ruchowych wyposażona w kształtki rehabilitacyjne, suchy basen oraz drabinki gimnastyczne. Placówka ma też zaplecze kuchenne z możliwością podgrzania posiłku oraz toaletę przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Radomska placówka przyjmuje osoby starsze, cierpiące z powodu zespołu otępiennego we wstępnym etapie choroby – z założenia jet to 18 osób, które pracują w trzech grupach 6-osobowych.

Mobilny asystent

DDP Radosna Przystań wprowadziła osobę mobilnego asystenta, który zapewnia pomoc w dowożeniu podopiecznych na zajęcia do DDP, ale też pomaga w załatwieniu spraw urzędowych, zdrowotnych itp. W ten sposób możliwe jest odciążenie opiekuna, danie mu wolnego czasu, a samej osobie chorej pozwoli to na pewnego rodzaju usamodzielnienie się.

Podopieczni mają możliwość korzystania między innymi z warsztatów terapii zajęciowej, opieki fizjoterapeuty, konsultacji i wsparcia psychologa, neurologopedy, dietetyka, a także z zajęć ogólnorozwojowych, w tym z nauki tańca, zajęć muzyczno-wokalnych, szachów i zajęć komputerowych, mają zapewnioną opiekę pielęgniarki i lekarza psychiatry. Rodziny podopiecznych również są objęte opieką terapeutów. Mogą uczestniczyć w zajęciach grupy wsparcia oraz korzystać z różnorodnych form edukacyjno-szkoleniowych i spotkań tematycznych, aby zdobyć wiedzę o istocie choroby, jej przebiegu i zapobieganiu postępowi choroby.

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie