MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dziś i jutro Turniej Rycerski na zamku w Iłży (program)

Ewelina WITKOWSKA [email protected]
W tym roku zamek w Iłży opanują średniowieczni rycerze. W programie turnieju są pokazy musztry, walki i inscenizacja bitwy.
W tym roku zamek w Iłży opanują średniowieczni rycerze. W programie turnieju są pokazy musztry, walki i inscenizacja bitwy. Fot. archiwum
Parady, pokazy formacji strzeleckiej, walki dawną bronią i inscenizacja bitwy o zamek, a na zakończenie -sztuczne ognie i koncert zespołu "White Garden". Jak co roku, Turniej Rycerski na zamku w Iłży obfituje w wiele atrakcji. Na największą majową imprezę na Mazowszu zaprasza dziś i jutro Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

Impreza cieszy się ogromną popularnością nie tylko w kraju, ale i za granicą. Każdego roku do Iłży zjeżdżają tłumy, żeby obejrzeć widowiskowe pokazy i poczuć klimat dawnych dziejów.

POWRÓT DO ŚREDNIOWIECZA

W tym roku po raz trzeci z rzędu w turnieju weźmie udział Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. To jedno z najstarszych i najbardziej doświadczonych bractw rycerskich w Polsce. Zapierające dech w piersiach widowisko zaprezentuje 120 rycerzy i dwórek z Chorągwi i bractw sojuszniczych.
W programie między innymi pokazy sprawności bojowej wojsk pieszych, musztry paradnej i bojowej wojsk królewskich, pokazy walk na dawną broń białą, kawaleryjskie gonitwy czy inscenizacja potyczki wojsk polskich z krzyżackimi z XV wieku.

DLA PUBLICZNOŚCI

W tym roku oprócz oglądania widowiskowych zmagań będzie można także w nich uczestniczyć. Publiczność będzie mogła wziąć udział w konkursach i zabawach, i spróbować swoich sił między innymi w nauce tańca dawnego czy grach zręcznościowych.
W trakcie turnieju będzie można także zwiedzić wystawę militariów zawierającą eksponaty do końca XVIII wieku zamku górnym w Iłży. Odbędzie się też wystawa malarstwa i sztuki rękodzieła.

- Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie - zapewnia Marek Łuszczek, zastępca burmistrza Iłży.

NIEZAPOMNIANE KONCERTY

Pierwszy dzień turnieju zakończy inscenizacja bitwy o zamek, występ zespołu Dominika Kota oraz teatru ognia. Na zakończenie turnieju we wtorek, 3 maja wystąpi folkowy zespół White Garden z Wielkopolski.

Repertuar grupy jest bardzo urozmaicony, ponieważ sąsiadują w nim autorskie kompozycje folkowe, utwory inspirowane folklorem, a także, twórczo rozwinięte, motywy nawiązujące do muzyki dawnej. Ta różnorodność sprawia, że zespól od lat sprawdza się przed publicznością zarówno podczas dużych plenerowych koncertów, na festiwalach folkowych, turniejach rycerskich i festynach historycznych, jak i w trakcie bardziej kameralnych, klubowych wykonań.

Program

Poniedziałek, 2 maja: godzina 10 - rozbicie obozu historycznego, prezentacja życia obozowego wojsk z XV wieku w Iłży; 14 - uroczysta parada wojsk i dworu królewskiego oraz Chorągwi Rycerskich przez miasto na pole turniejowe; 14.15 - uroczyste rozpoczęcie turnieju, powitanie króla Władysława Jagiełły przez kasztelana sandomierskiego oraz władze samorządowe, mowa królewska; 14.30 - zarządzenie wielkiego turnieju rycerskiego i balu dworskiego na cześć pobytu króla w Iłży; 14.45 - pokazy sprawności bojowej wojsk pieszych, musztry paradnej i bojowej wojsk królewskich (halabardników, żołnierzy walczących mieczami dwuręcznymi); 15.30 - pokazy walk na dawną broń białą (miecze jednoręczne, półtoraręczne i dwuręczne, topory, kiścienie i korbacze); 16.30 - kawaleryjskie gonitwy rycerskie w wykonaniu ciężkiej jazdy rycerskiej (władanie kopią, włócznią, mieczem, łukiem i kuszą); 17.30 - turniej łuczniczy i kusznicy; 18 - gry i zabawy plebejskie z udziałem publiczności; 18.30 - turniej walk pieszych rycerskich (Bohurt), salut artylerii średniowiecznej, pokazy tańca dawnego; 19.15 - pokaz formacji strzeleckich (hakownice, piszczele, bombardy, foglerze); 19.45 - bal dworski; 20.15 - koncert zespołu Dominika Kota; 21.15 - inscenizacja bitwy o zamek; 21.45 - teatr ognia.

Wtorek, 3 maja: godzina 14 - uroczysty przemarsz orszaku królewskiego wraz z dworem i wojskami; 14.15 - uroczyste rozpoczęcie II dnia turnieju, powitanie króla Władysława Jagiełły, parada wojsk, zarządzenie wielkiego turnieju rycerskiego i balu dworskiego na cześć pobytu króla w Iłży; 14.30 - pokazy sprawności bojowej wojsk królewskich (halabardników, żołnierzy walczących mieczami dwuręcznymi); 15.30 - pokazy walk na dawną broń białą (miecze jednoręczne, półtoraręczne i dwuręczne, topory, kiścienie i korbacze); 16.30 -turniej konny ciężkiej jazdy rycerskiej z udziałem bohaterów bitwy "Pod Grunwaldem": Zawiszy Czarnego, Dobiesława z Oleśnicy, Mszczuja ze Skrzynna, Powały z Taczowa, Floriana z Korytnicy, Krystyna z Ostrowa, kawaleryjskie gonitwy rycerskie (władanie kopią, włócznią, mieczem, łukiem); 17.30 - turniej łuczniczy, gry i zabawy plebejskie z udziałem publiczności, - bohurt - walki piesze ciężko - zbrojnych; 18.30 - ćwiczenia artylerii średniowiecznej - bombard, foglerzy - pokazy tańca dawnego; 19 - potyczka wojsk polskich z krzyżackimi z XV w - inscenizacja historyczna; 19.30 - bal dworski,- prezentacje tańca dawnego; 20.30 - uroczyste zakończenie turnieju, parada wojsk królewskich, pożegnanie króla Władysława Jagiełły; 21 - koncert zespołu "White Garden"; 22 - pokaz sztucznych ogni, zakończenie turnieju.

Bilety w cenie 8 złotych na jeden dzień imprezy będzie można nabyć w punktach sprzedaży biletów oraz w Punkcie Informacji Turystycznej w Iłży. Dzieci do lat siedmiu wchodzą gratis. Samochód będzie można zostawić na parkingach, między innymi przy szkole podstawowej, przy Starym Młynie, liceum ogólnokształcącym czy Miejsko-Gminnym Ośrodku Sportu i Rekreacji, ulica Orła Białego 3.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie