Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś w Radomiu "czarny marsz" przeciwko planom oświatowym władz miasta (video)

Antoni SOKOŁOWSKI [email protected]
Młodzież z Liceum imienia Słowackiego w dalszym ciągu protestuje przeciwko łączeniu ich szkoły z gimnazjum numer 1. Dziś razem z licealistami z dwóch pozostałych szkół idzie w "czarnym marszu”.
Młodzież z Liceum imienia Słowackiego w dalszym ciągu protestuje przeciwko łączeniu ich szkoły z gimnazjum numer 1. Dziś razem z licealistami z dwóch pozostałych szkół idzie w "czarnym marszu”. Szymon Wykrota
Protest rozpocznie się o godzinie 13 pod siedzibą IX Liceum przy alei Grzecznarowskiego. Tam zbiorą się licealiści, a dołączą do nich także uczniowie "Agrotechnika" i "Konarskiego".

Prezydent Andrzej Kosztowniak:

- Nie ma pewności, czy protest w szkole agrotechnicznej był przeprowadzony zgodnie z prawem. Nauczyciele powinni przemyśleć, czy uczniowie mogą przebywać całą noc w szkole. Tu chodzi przede wszystkim o ich bezpieczeństwo.

Stanowisko władz miasta

Stanowisko władz miasta

Wiceprezydent Ryszard Fałek uważa jednak, że liceum imienia Słowackiego nie straci uczniów, bo nabór będzie odbywać się na dotychczasowych zasadach, a dorobek liceum czy tradycja szkoły nie zginą. Wiele razy przypominał, że obecnie część szkół nie wykorzystuje swoich pomieszczeń i spokojnie może przyjąć uczniów z innych placówek.

Dziś o godzinie 13 rozpocznie się "czarny marsz" uczniów. Manifestacja została oficjalnie zgłoszona i otrzymała zgodę na przejście ulicami miasta. Protestujący przejdą chodnikiem wzdłuż Alei Grzecznarowskiego do ulicy Traugutta, potem przez park Kościuszki pod siedzibę Urzędu Miasta przy ulicy Żeromskiego. Tam będzie pikieta i wręczenie petycji w obronie szkoły władzom miasta.

- Na pewno w tym proteście wezmą udział rodzice, nauczyciele, a także inni mieszkańcy Radomia - zapowiada Tadeusz Strzecha, przedstawiciel Rady Rodziców w IX LO.

KOLEJNA AKCJA W OBRONIE SZKÓŁ

Ich zdaniem, propozycja władz miasta, by łączyć placówki, aby w ten sposób szukać oszczędności w budżecie miasta, pomija interes samych uczniów i nauczycieli.

- Przecież w praktyce to nie jest łączenie szkół, a likwidacja liceum. Po kilku latach okaże się, że nabór chętnych do powstałego Zespołu Szkół będzie coraz mniejszy. Kandydaci na licealistów wybiorą inne szkoły, a połączona placówka straci uczniów szkoły średniej - ten argument nauczyciele podnosili na poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej.

MILCZĄCY ŁAŃCUCH I NOCNY PROTEST

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej we wtorek rano zakończyli protest okupacyjny w swojej szkole. Wzięły w nim udział dokładnie 173 osoby. Protest rozpoczął się w poniedziałek wieczorem, po zakończeniu zajęć. Uczniowie, nauczyciele i rodzice spędzili całą noc sali gimnastycznej. W ten sposób sprzeciwiali się przeciwko zapowiadanym planom likwidacji szkoły.

Niemy protest przeprowadzali też w zeszłym tygodniu licealiści z "Konarskiego". Przyszli do szkoły w żałobnych strojach i na kilka minut stworzyli milczący łańcuch wszystkich uczniów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie